1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Листа на филмови од IMDB

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Avid, 11 Март 2018.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Здраво
  Ми треба листа на сите филмови од IMDB излезени од најстариот филм што постои до сите филмови што излегле пред 1973 година.
  Во листата, покрај името на филмот, потребна ми е годината кога излегол, оценката на IMDB, број на гласови, и колку трае филмот (во посебни колони). Листата ако може да биде во некој формат кој Excel би го отворил.

  Според IMDB, филмови и ТВ филмови има вкупно околу 600 000 така да очекувам околу 350 000 да содржи листава што ја барам.
  Тука најдов некои информации кои можеби ќе помогнат како ова да се направи, но јас немам доволно искуство со бази на податоци.
  List of all movie title, actors, directors, writers on Imdb
  Java Movie Database
  IMDb interfaces

  Работата е што мене веројатно понатака ќе ми требаат и други листи, така да ако некој се снајде со ова, и е релативно лесно, ако не му е проблем нека постави кратко туторијалче или пак уште подобро нека снима видео туторијал =)

  @spiritBreaker ти си во последно време херојот на форумот =)
   
  Последна промена: 11 Март 2018
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,248
  2,476
  19 Јули 2013
  А проба со JMBD? Гледам поддржува пребарување какво што ти треба а подджува и експортирање на резултатите.
  На времето се бафтав со AMDB, можеше секакви листи да извадиш од базите на имдб, ама преспоро беше на тогашните компјутери. JMDB му доаѓа како наследник.

  Од анализата на title.basics.tsv во ексел, до 1973-та ми излегоа околу 131000 наслови, броено само филмови.
  Проблемот е што фајловите имаат преку осум милиони редови, а ексел поддржува до милион, па не може директно во ексел да се спарат лесно со оценките од title.ratings.tsv, инаку готова ќе ти беше листата.

  За што ти треба ова, ако не е тајна?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Не можев да се снајдам со JMDB, поврзување со бази блабла.
  tsv фајловите може да се внесат во Ексел, ги поделив во повеќе делови, и еве сеа се мачам пробувам Феномов од 2010 нешто филтри ово оно па ваљда ќе ми требаат pivot табели.
  Ми треба за рандом глупости што ми текнуваат од време на време, како на пример, кој бил прв филм што траел повеќе од 2 часа и 30 минути и слично.
  Сакам да си средам една таква цела Ексел табела што ќе ги содржи сите филмови и со одредени филтри брзо да си доаѓам до некои работи што ме интересираат.
  Хмм вака кога ќе размислам, и со Advanced Search на IMDB може да доаѓам до работиве што ме интересираат.
   
  На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За каков конкретно проект ти треба? Да пробаш да ги зимаш со Api?
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,570
  3,999
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Да си имам офлајн база на податоци со се` од IMDB и со помош на филтри да си доаѓам лесно до одговори.
  Начинот на кој еднаш ќе ги земам не е важен.
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Internet Movie Database - the Datahub ова може да ти заврши работа мада од 2013 е базата... ама тешко дека можеш некак офлајн да го изведеш...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Ме напна сега, ќе го изведам :D
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сподели кога ќе го изведеш.... Среќно ;)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...