Листа на филмови од IMDB

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Avid, 11 Март 2018.

1. Avid

Avid
    Unstoppable

2,440
    3,217
    21 Јануари 2009
    Здраво
    Ми треба листа на сите филмови од IMDB излезени од најстариот филм што постои до сите филмови што излегле пред 1973 година.
    Во листата, покрај името на филмот, потребна ми е годината кога излегол, оценката на IMDB, број на гласови, и колку трае филмот (во посебни колони). Листата ако може да биде во некој формат кој Excel би го отворил.

Според IMDB, филмови и ТВ филмови има вкупно околу 600 000 така да очекувам околу 350 000 да содржи листава што ја барам.
    Тука најдов некои информации кои можеби ќе помогнат како ова да се направи, но јас немам доволно искуство со бази на податоци.
    List of all movie title, actors, directors, writers on Imdb
    Java Movie Database
    IMDb interfaces

Работата е што мене веројатно понатака ќе ми требаат и други листи, така да ако некој се снајде со ова, и е релативно лесно, ако не му е проблем нека постави кратко туторијалче или пак уште подобро нека снима видео туторијал =)

@spiritBreaker ти си во последно време херојот на форумот =)

Последна промена: 11 Март 2018
    На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
  2. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,474
    1,611
    19 Јули 2013
    А проба со JMBD? Гледам поддржува пребарување какво што ти треба а подджува и експортирање на резултатите.
    На времето се бафтав со AMDB, можеше секакви листи да извадиш од базите на имдб, ама преспоро беше на тогашните компјутери. JMDB му доаѓа како наследник.

Од анализата на title.basics.tsv во ексел, до 1973-та ми излегоа околу 131000 наслови, броено само филмови.
    Проблемот е што фајловите имаат преку осум милиони редови, а ексел поддржува до милион, па не може директно во ексел да се спарат лесно со оценките од title.ratings.tsv, инаку готова ќе ти беше листата.

За што ти треба ова, ако не е тајна?

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Avid

Avid
    Unstoppable

2,440
    3,217
    21 Јануари 2009
    Не можев да се снајдам со JMDB, поврзување со бази блабла.
    tsv фајловите може да се внесат во Ексел, ги поделив во повеќе делови, и еве сеа се мачам пробувам Феномов од 2010 нешто филтри ово оно па ваљда ќе ми требаат pivot табели.
    Ми треба за рандом глупости што ми текнуваат од време на време, како на пример, кој бил прв филм што траел повеќе од 2 часа и 30 минути и слично.
    Сакам да си средам една таква цела Ексел табела што ќе ги содржи сите филмови и со одредени филтри брзо да си доаѓам до некои работи што ме интересираат.
    Хмм вака кога ќе размислам, и со Advanced Search на IMDB може да доаѓам до работиве што ме интересираат.

На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,313
    20,770
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    За каков конкретно проект ти треба? Да пробаш да ги зимаш со Api?

5. Pane24

Pane24
    Practice makes perfect

3,189
    1,966
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
  6. Avid

Avid
    Unstoppable

2,440
    3,217
    21 Јануари 2009
    Да си имам офлајн база на податоци со се` од IMDB и со помош на филтри да си доаѓам лесно до одговори.
    Начинот на кој еднаш ќе ги земам не е важен.

7. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,313
    20,770
    28 Февруари 2008
    Машко
    Internet Movie Database - the Datahub ова може да ти заврши работа мада од 2013 е базата... ама тешко дека можеш некак офлајн да го изведеш...

8. Avid

Avid
    Unstoppable

2,440
    3,217
    21 Јануари 2009
    Ме напна сега, ќе го изведам :D

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,313
    20,770
    28 Февруари 2008
    Машко
    Сподели кога ќе го изведеш.... Среќно ;)

Сподели

Вчитување...