• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Linux XP

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Veke podolgo vreme slusam Linux XP pa me zacudi sto Linux e toa pomisliv 50/50.Stanuva zbor za stabilna platforma od paletata na Linux.Uste na pocetokot sigurno ke se zaprasate zosto ja ima nastavkata XP.Ova e Linux ali vo sebe nekako e sodrzan i Windows XP.Neverojatno neli!Ovoj Linux moze(podrzuva) Windows programi.Znaci porgramite sto gi koristite vo Windows moze da gi instalirate i vo Linux XP.Sepak ovoj Linux moze da se pofali so stabilnosta koja ja imaat site Linux,dodeka Windows site znaeme kakov e.Linux XP mnogu nalikuva na Windows XP.Grafickiot dizajn e mnogu ednostaven,funkcionalen i pomislata Linux Xp(kombinacija od Linux and Windows)e odlicna.Uste ne sum go isprobal,izgleda koristi NTFS particija(interesno).Na www.linux-xp.com moze da doznaete nesto povise i isto taka da go prevzemete besplatno.Tolku od mene sega ocekuvam komentari.Pozdrav:cool: :cool: :D :D
 
D

DimitarMK

Гостин
Супер е ова,но бесплатната верзија по 99 бутирања ви бара product key,кој мора да го купите.Тоа е единствена глупа работа.Ова е добро за тие што сакаат да го пробаат линукс но сепак неможат да се одвојат од Виндовс.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Ke go probam,prvo da go simnam celiot so key za da mozam non-stop da go koristam pa posle podetalno ke razgledam
 

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
Хм, мене ми делува прилично сомнително. :)
Да не го тестираше некој? И, како?

И да, знам дека ќе сум досаден со "рекламирање" на openSuSE, али ако сакате Linux, а неможете да се одвоите од Windows, openSuSE-то е првата ствар. Потсеќа ептен на Windows. :)

Што се однесува до Linux XP, малце е лејм што се плаќа.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Хм, мене ми делува прилично сомнително. :)
Да не го тестираше некој? И, како?

И да, знам дека ќе сум досаден со "рекламирање" на openSuSE, али ако сакате Linux, а неможете да се одвоите од Windows, openSuSE-то е првата ствар. Потсеќа ептен на Windows. :)

Што се однесува до Linux XP, малце е лејм што се плаќа.
Да, openSUSE-то е многу доближено до Windows, ама сепак не е исто. Јас немав можност многу да го користам и да го чачкам Suse-то пошто го инсталирав на VMWare, aли од она што го видов сум импресиониран.
Инаку, LinuxXP ми изгледа доста примамливо
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Хм, мене ми делува прилично сомнително. :)
Да не го тестираше некој? И, како?

И да, знам дека ќе сум досаден со "рекламирање" на openSuSE, али ако сакате Linux, а неможете да се одвоите од Windows, openSuSE-то е првата ствар. Потсеќа ептен на Windows. :)

Што се однесува до Linux XP, малце е лејм што се плаќа.
Pa ti slucajno da ne sakas da go kupis?Jas podobro prvo bi go simnal 'nelegalno' za da se uveram vo kvalitetot pa ako vredi ke go kupam orginalot(mozebi ama teska rabota).:rofl: :rofl: :gjavol:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Kako i da e ... Windows ot e LAME ... pa zatoa i ovaa verzija na Linux e pomalku lame .. oti probuva da ja kopira najgolemata katastrofa "Windows" ! :)
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
мислам што е поентата ако треба да користам нелегална копија на линукс нели линуксот е слободен и бесплатен софтвер, го пробав кубунту што има сличен GUI како windows но пак се вратив на убунту некако се навикнав на него и дури и подобро ми изгледа. ама да користам нелегална верзија на линукс или да платам за тоа некако не ми оди
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Jas go simnav Linux-xp ali na cedeto go nemase seriskiot kod.Aj kazete nekoja strana kaj sto ima seriski kodovi da se najdat za da mozam da go instaliram.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Freaker ima pravo... Linuxot e free software i ne treba da ima nikakvi limiti ... sto se odnesuva do ovoj disro na linux toj ne spagja vo Open Source i zatoa spored mene e lame ... kako i dae ... sekoj Linux distro koj e napraven ne treba da ima limiti zatoa sto toa distro e praveno od free software i treba da e pod GPL.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
и друже...го проба ли ? како е? работи се ко на вин ? јас имам виста ,икс пе и убунту.Највеќе го користам убунтуто а вистата ја инсталирав чисто од радозналост и да го тестирам харверот.а икс пе то се знае...за игри :pPP
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
Ова ми го кажаа од Лугола...

Зошто да користиш Линукс кој наликува на Виндоус?????

И така било
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Епа штом има нешто поврзано со windows одма знај дека ќе ти бараат пари :LOL: хехехе тие од Microsoft зркнале за пари, и еве бесплатен linux ако има нешто со Microsoft одма паричка ќе ти бараат :p

Ај позз
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Колку само не чини....

Како прво се плака, како второ нема асална поддршка (нема драјвери за новиве хардвери,особено за мрежни картички), како трето, неќам да видам Виндовс, а па уште помалце да користам wannaBe Windows линукс дистрибуција. Која е целата поента....

Имам купено Madriva 2008 Powerpack, да купено, за банални 40 evra, и ич не се покајав. Веќе 3 месеци ми седи инсталацијата, имам инсталирано еден тон софтвер, и уште работи како свежо инсталиран.
Ако би плакал за друго дистро, тоа би било единствено за SUSE Enterprise Desktop. Важно ми да е KDE ориентирано, и со RPM пакети да работи :D :D.

Ако поентата е лесна транзиција од Вин на Линукс, најдобро е да се проба со PCLinuxOS или Mandriva, кадешто и не плакате ништо, а добивате повеќе од Линукс "ИксПе".
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Колку само не чини....

Како прво се плака, како второ нема асална поддршка (нема драјвери за новиве хардвери,особено за мрежни картички), како трето, неќам да видам Виндовс, а па уште помалце да користам wannaBe Windows линукс дистрибуција. Која е целата поента....

...
:bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,753
Мислења
864,032
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно