• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

linux vs. windows network administracija

  • Ја почнал/а темата
  • #1

za_register

Intern
17 јули 2007
4
0
linux ili windows???

site vikaat deka linux e idninata.

nemam raboteno linux voopsto,a i mislam deka microsoft e mnogu polesen za menadziranje.ama linux e sinonim za stabilnost. vase mislenje i komparacija.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Ако никогаш не си работел на Линукс, а планираш одма да „скокнеш“ со мрежна администрација би ти препорачал период на прилагодување. Треба да научиш многу работи, кои не се тешки. Би ти препорачал да си најдеш едно Убунту, да го инсталираш и да ја прочиташ следнава книга:

http://rute.2038bug.com/index.html.gz

Инаку Линукс кој е базиран на Јуникс има прекрасен мрежен софтвер вграден во самиот систем. Голем дел од интернет мрежата лежи на тој софтвер. Можеш бесплатно и едноставно да поставиш днс сервери, мејл сервери, фајрвол, прокси, рутер, фајл сервер, веб сервер, база на податоци итн итн.

Доколку професионално планираш да администрираш линукс сервери треба да размислиш за сертификација, но тоа е чекор понапред.

Во основа, не се плаши, одбери линукс и нема да зажалиш.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Доброто кај линукс е што ако имаш итернет 24/7 и малце кога ке навлезес, има ненорамлно многу добри програми, кои ги нема за њиндоес и ненормално многу документација на нет, па нема нешто да ти притреба а некој да не дал одговор, плус имаш иладници форуми исклуциво за линукс на кои се можеш да најдеш.

Кога малце повеќе ќе навлезес, ќе ја осетиш сласта од работењето во конзола.

Батали тоа next next finish , и после не работи.
Епа , не работи, нормално
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,986
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно