• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

linux virtuelna masina

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
kako ide toa so virtuelnata masina...paket e na linux koj vo nego ima i windows ili nekoj dodatok...neam pojma kako ide toa...ajde nekoj ako znae neka objasni sto kako se prai za virtuelna masina
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Virtuelizacija ti e vsusnost startovanje na eden OS dodeka rabote drug. Za toa ti treba poseben softver kako VMware. Licno nemam probano da napravam vakava rabota, i zatoa neznam kako odi cela postapka.
Poveke procitaj tuka:
http://en.wikipedia.org/wiki/Virtualization
vik aj ziti sve pomos...ili bilo koj drug...odi na ovoj link

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=ch8X86R6d-g[/ame]

tipot se ok si objanue kako se instalira ali na edno mesto t.e step 4 ili potocno 02:06 min ripa del...aj kazi kako i kade mozam da go najdam ova...nov sum na ubuntuvo
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Инсталираш VitrualBOX, И во неа правиш нова виртуелна машина и готово ... Во таа новата виртуелна машина може да инсталираш или Линукс или Windows или SunOS етц...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ако имаш CPU со подршка за виртуелизација топло го препорачувам и KVM. Веќе е вклучен во кернелот btw.

Процедурата за инсталирање некој OS изгледа {отприлика} вака:
Код:
modprobe kvm-intel или -amd
qemu-img create -f qcow2 winxp.img 10G
qemu-kvm -hda winxp.img -cdrom winxp.iso -boot d
{на некои дистрибуции не е qemu-kvm туку само kvm}

Со последната команда виртуелната машина се boot-ира од iso-то, кое е од некое install cd и ќе ти се инсталира во .img фајлот.
Потоа, за стартање на VM-то, доволно е qemu-kvm -hda winxp.img
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
instalirav win xp so virtuelna masina i iskluciv da vidam neso sega ne znam kako da ja startuvam...znae nekoj?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Ако имаш CPU со подршка за виртуелизација топло го препорачувам и KVM. Веќе е вклучен во кернелот btw.

Процедурата за инсталирање некој OS изгледа {отприлика} вака:
Код:
modprobe kvm-intel или -amd
qemu-img create -f qcow2 winxp.img 10G
qemu-kvm -hda winxp.img -cdrom winxp.iso -boot d
{на некои дистрибуции не е qemu-kvm туку само kvm}

Со последната команда виртуелната машина се boot-ира од iso-то, кое е од некое install cd и ќе ти се инсталира во .img фајлот.
Потоа, за стартање на VM-то, доволно е qemu-kvm -hda winxp.img
a ova cudo kako raboti...ti se aktivira kako full screen ili....poso ova so virtualbox e na malo ekrance kako programa
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
за VirtualBox треба да притиснеш Right Ctrl + F за да биде full screen
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,811
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно