• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Linux што е инсталиран во средните училишта?

• Ја почнал/а темата

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Pred nekoj den padna na maabet so edno drugarce so e sredna skola u Stip u gimnazijata.Imeno tamu instaliraa na sekoj ucenik kompjuter del od kampanjata na vladata.Inace imalo po 8 monitora na eden kompjuter-nekoj vid na terminali, OS bil Linux potocno Ubuntu.Interesira me kako e izvedeno seto toa so terminalite, softver li e poseben pod Ubuntuto kako so e Terminal Services pod Win Server 2003 ili neso sosem razlicno so ovozmuzuva 8 terminali da bidat vrzani na eden server???

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
јас учам во гимназијата и има инсталирано edubuntu. ги ставија во четврток 24 Април, али јас не бев на школо тој ден па во вторник ќе видам шо како. плус и мене ме интересира шо како е изведено поврзувањето :)

• Ја почнал/а темата

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Со Aleks зборувавме за ова на ирц. Поврзани се преку switch и свичот е ставен на нешто :D
Misles na KVM switch.Oti drugarceto kaza deka 8 para tastatura,monitor,glusec se vrzani i servero bil nekako vrzan.Mene me interesira koj softver go ovozmuzuva toa, nekakov Terminalen server li e baz zanimlivo???

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
Дознав дека на едно кукиште се врзани 6 компјутери. Сите тие се врзани за свичови кој ги ставија во сите кабинети пред две три недели. Друго не дознав пошто толку можев да извлечам од тие шо беа на школо. Stay tuned for more in Tuesday.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Компјутерите ќе се терминали, шест на еден сервер со инсталиран edubuntu (Yeah... Linux!). За секој ученик ќе има монитор и тастатура, кај нас не се ги ставиле, ама јас ќе сум присуте на местењето па ... што софтвер е и како ќе дознаам па ќе ви кажам ...А мислам дека нема ни да е потребен софвер... за секој монитор посебен усер/пасс и готово, оти линуксот е мултиусер оперативен систем...

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,368
657
damjan.softver.org.mk
Компјутерите користат специјален софтвер и хардвер (т.е. картица) кои овозможува повеќе тастатура-глушец-монитор комплети да се користат како посебни терминали на ист компјутер.

Технологијата е на NComputing (http://ncomputing.com/), а нешт информации има и овде.

Иначе, во суштина софтверот и не е некоја филозофија, бидејќи архитектурата на Linux дозволува повеќе корисници истовремено да работат на ист компјутер. Проблемот е со најголемиот број на PC хардвер, т.е. видео картичките, кои не можат да работат независно во исто PC.

Ако побарате на интернет за Multiseat X или multiuser X може да се најдат ресурси како да го направите истото и со вашиот PC дома.

• Ја почнал/а темата

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
A koja firma go ima dobieno tenderot za odrzuvanje na ovie terminali znaete li???

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
како што знам, тоа се accent computers. има инсталирано edubuntu feisty (7.04) а интернет сеуште нема (професорката информатика незнае да го намести).

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
jas ucam vo "Taki Daskalo " -Bitola (dolnata gimnazija) kaj nas gi namestija kompjuterite no ima problem so mrezata .... ne raboti voopsto dali ne e pustena ili ima nekoj dr problem neznam ... kompjuterite gi pustifme i ni bara6e lozinka i password ....
pa probafme nekolku kombinacii (TAKANARECEN RACEN BRUTEFORCE :)) ) i vlegofme ... na kompjuterot na koj direkno e povrzana tastaturata korisnickoto ime/lozinkata e :profesor,profesor .... .a na KVM se ucenik01 ( raboti i so 02,03 ... se do 32 ) .....:bravo:

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
Класика. Да си професор по информатика и да незнаш да наместиш ICS. Еееј, професор! Срамота.
Неможеш да бидеш информатичар и професор по информатика. Барем не во средно и основно училиште. Стануваш окупиран со секојдневната работа и не ти останува време да научиш ништо друго. Ќе знаеш да работиш основни работи во adobe пакетот, m$ office пакетот и глупости од windows. Ајде сега со линуксот можи ќе се оправи работата. im looking forward :))

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Здр,
Во гимназијата во која што учев средно, Орце Николов СК, годинава исто инсталирале од компјутериве, но не во училната за програмирање и информатичарските предмети, туку во една од училните по математика.
И точно е, се користи Убунту. :D
За софтверот кој го користат ќе поминам деновиве, и така треба професорите да си ги видам :D :D

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Здр,
Во гимназијата во која што учев средно, Орце Николов СК, годинава исто инсталирале од компјутериве, но не во училната за програмирање и информатичарските предмети, туку во една од училните по математика.
И точно е, се користи Убунту. :D
За софтверот кој го користат ќе поминам деновиве, и така треба професорите да си ги видам :D :D
oo fellow orce nikolov dude :D
generacija?

delix

Intern
7 април 2007
702
23
i jas sum od Stipskata gimnazija. Linux-o e stvarno zakon, samo malku imam eproblemi so povrzuvanje na usb-inja, go prepoznava samo kaj eden od terminalite, treba site da pravat logout da go prepoznae kaj toj so sakam. i kako sto kazaa pogore imame problem so mrezata.
ps:go smenivme profesorskiot acc da bide limited :) a samite nie si napravivme admini

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
i jas sum od Stipskata gimnazija. Linux-o e stvarno zakon, samo malku imam eproblemi so povrzuvanje na usb-inja, go prepoznava samo kaj eden od terminalite, treba site da pravat logout da go prepoznae kaj toj so sakam. i kako sto kazaa pogore imame problem so mrezata.
ps:go smenivme profesorskiot acc da bide limited :) a samite nie si napravivme admini

Hehe, mali kaj si be? Moze se sekavas na mene moze ne.. :) Ne si igrajte mnogu so tie raboti, oti ke srusite neso i ondak prof. Julija ke ve kara a Risto ke ve ispudi :p

Inace cool ova so kompjuterite, ja koa slusnav deka na sekoj ke stavaat kompjuter pomisliv ke bidat klasicno onaka za sekoj po CEL kompjuter (i si vikam ovie decata ke curat u ucilnica so 30 kompjuteri :D), ali ekstra napravile.. kaj mene na fakultet e taka vo nekoi labovi so sun rays i solaris, samo monitori i tastaturi gledas, niso drugo - mainframe-o si e u specijalna prostorija.

A toa profesoro so ne znael da ja sredi mrezata i ne e tolku strasno, obicno tie stvari i ne se tolku ednostavni i e podobro da se ostavat na administrator so se razbira da si ja sredi rabotata.

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Вака, од искуство зборам.

Пред да почне распустот, ме викна професорката по информатика, да и симнам и инсталирам Edubuntu на македонски (бтњ, овој по школиава е на мак).

Кога и го симнав и инсталирав на една крнтија од машина, еднав по 5 мин се дигна.
Жената немаше појма како да се снајде на него. Едвај успеа Firefox да го уклучи.
Дотрчува хемија у меѓувреме:
-Горјан, лаптопот нешто зуи. (со сиот памет на наставниците им имаат даено "службени" лаптопи со Виста)

Јас го гледам, и сваќам дека бил на Stand-by а не бил исклучен.

Ова го пишувам со цел да кажам дека професориве се ТАПА кога станува збор за компјутери, а камо ли ако станува збор за Линукс.
Една професорка ми вика, абе што е ова Лонус? А друга пак прашува дали е тоа некој програм за школи од владата :D

Затоа, или пратетеги на обука или платете си за Windows

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Вака, од искуство зборам.

Пред да почне распустот, ме викна професорката по информатика, да и симнам и инсталирам Edubuntu на македонски (бтњ, овој по школиава е на мак).

Кога и го симнав и инсталирав на една крнтија од машина, еднав по 5 мин се дигна.
Жената немаше појма како да се снајде на него. Едвај успеа Firefox да го уклучи.
Дотрчува хемија у меѓувреме:
-Горјан, лаптопот нешто зуи. (со сиот памет на наставниците им имаат даено "службени" лаптопи со Виста)

Јас го гледам, и сваќам дека бил на Stand-by а не бил исклучен.

Ова го пишувам со цел да кажам дека професориве се ТАПА кога станува збор за компјутери, а камо ли ако станува збор за Линукс.
Една професорка ми вика, абе што е ова Лонус? А друга пак прашува дали е тоа некој програм за школи од владата :D

Затоа, или пратетеги на обука или платете си за Windows
За обука ќе ги пратат, ама Windows-и нема шанси да се стави на овие компјутери затоа што ем ќе има проблеми софтверот со хардверот, ем кога ќе седнат 7 ученици на една машина(мислам на терминалите што се поврзани) ќе треба цел ден само маусот да се помрдне за 10 пиксели

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
823,964
Членови
28,080
Најнов член
ciksa
На врв Дно