• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Linux Сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
Имам едно постаро пентиум 3че со 2 LAN картички, и решив да го користам како сервер. Преку него ќе оди целиот интернет. На серверот ќе користам Ubuntu Linux 7.04, а на другиот PC кој ќе биде поврзан преку него Windows XP. Го прочитав овој туторијал но незнам дали е тоа што го барам, и дали се истите команди и за Ubuntu. И како што знаете no.net nodsl паѓа на 5-6 саати, ако може да се намести, да се реконектира автоматски.

Вака би изгледала целата работа:Благодарам.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Na no.net NODSL konekcijata so ke ja pravis na ubuntuto, da namestis automatic reconnect. Podetalno Linux-dziite ke ti objasnat!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Zboruvash za OnNet ili? I dam isti se komandite i pod ubuntu ustvari pod sekoe linux distro komandite kje se isti. Ako pravesh PPPoE konekcija, pri sekoe diskonertiranje avtomatski kje se rekonektira

Ako imash poteshkotii vo neshto slobodno prasaj. Zatoa sme nie tuka :)

pozz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
Zboruvash za OnNet ili? I dam isti se komandite i pod ubuntu ustvari pod sekoe linux distro komandite kje se isti. Ako pravesh PPPoE konekcija, pri sekoe diskonertiranje avtomatski kje se rekonektira

Ako imash poteshkotii vo neshto slobodno prasaj. Zatoa sme nie tuka :)

pozz
Благодарам. :) Ќе пробам утре или задутре, па ќе пишам што сум направил.

P.S. За 'on'.net зборувам :))
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
za pppoe konekcija vo ubuntuto treba vo konzola pppoeconf da izvrsis vo root, i da, avtomatski se rekonektira.
pa postuvaj do kade si stignat ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,753
Мислења
864,030
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно