• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Linux root login без лозинка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Линукс има можност за логирање без лозинка, уз помоќ на DSA (или RSA) клучеви (највероватно).

Нешто као у /root/.ssh (или тука некаде) или слично се ставаат клучеви и може да се логираш без password.

Ај малце детали за ова ако може.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... мислам дека си згрешил... во .ssh се месте дали да се овозможе root акаунтот да се логирува преку ssh (Secure SHell) Ама прв пат слушам дека може и без лозинка ... Која е логиката да се логираш на некој сервер без лозинка ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Го имам правено тоа по некое упатство. Ај да го најдам, па ти простудирај го.

На серверот се генерира кључ, после ти на клиентот убациш public key.... нешто така беше.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако го најдеш постирај го, баш сакам да видам за што и како се работи
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
Principot ide, generiras RSA public i private keys, i public key-to go stavas na nekoja masina vo $HOME\.ssh\authorizes_keys patekata na masina koja se logiras cesto. se ova e ubavo objasneto i se koristi za logiranje na linux preku ssh protokolot.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,112
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно