• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Linux pomos

 • Ја почнал/а темата
 • #1

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Znaci da si kazam prvo pocetnik sum vo linuxov, potocno nisto ne znam za nego. koga go snimiv gledam mozam da vleguvam samo vo D od windowsot. Sakam da znam na primer: kako mozam da smenam rezolucija (mnogu mi e mala), kako da stavam makedonski foont, zosto nema glas koga gledam nekoe klipce na internet, nekoe programce dobro za slusanje muzika kako sto e winamp za windowsot i red drugi raboti.....
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Како за winamp - Amarok

За ова другово апсолутно никој нема да може да ти помогне од една причина, не си ја навел дистрибуцијата што ја користиш и која десктоп средина.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Koristam Ubuntu 8.04 a za toa desktop sredina nemam pojma........
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Дај Printscreen од Desktop'от...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
I daj ako mozete kazete mi kako da ja smenam rezolucijata. Ocive mi padnaa od toa sto se obiduvam da procitam nesto...:p
 

Атачменти

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
 • Ја почнал/а темата
 • #7

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
axa ok si go srediv toa fala. E sea aj kazete mi zosto nema zvuk koga gledam nekoe klipce preku internet...?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
А онака имаш ? Пробај пушти некоја песна и види дали имаш звук ... ПС: Драјвери за графичка мора да инсталираш освен ако немаш некоја стара онбоард графичка
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
А онака имаш ? Пробај пушти некоја песна и види дали имаш звук ... ПС: Драјвери за графичка мора да инсталираш освен ако немаш некоја стара онбоард графичка
Mora da instalira?
Jas ja koristam istata distribucija i ne instalirav drajveri za graficka a ne e onboard. Avtomatski bea instalirani.
Podobro neka proveri prvo da ne mu se instalirani.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
fiascooo, што графичка имаш ? Знам за некои интел графички има сам во себе ...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Истата и јас ја имам ... :) и ДА ти ТРЕБААТ драјвери за да работи со целосен капацитет а мозе и без драјвери да работи нормално .. но кје сецка на некои работи...


Затоа инсталирај си!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
uff cekaj malce. Jas na XP-to gi imam instalirano drajverite. Sakate da kazete deka i na ubuntuto treba da gi snimam (toa nvidia)..?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
што знам.. не ми сецнало до сега ни еднаш...но како што ти пиша алекс - инсталирај си за секој случај
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
pa pesni mozam da slusam da. Ali utre ke go snimam drajverot, sega e veke vreme za spienje :p:D

btw. Fala mnogu za dosegasnata pomos....
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Драјверот е за графишката, не е за звук ... значи дај подобро објаснување како неможеш, на youtube ? или како, во кој смисол мислеш неможеш да слушаш ? Нема никаков звук или ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
da konkretno probuvam za youtube i nema glas. A muzika od kompjuterot mozam da slusam.......:zbunet3::ha:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хмммз.. Зарем и тоа е можно..
А воопшто никаде немаш звук така? На пример отвори некоја друга страна, ( ex. www.metacafe.com ) и пушти некое клипче..
Некако не ми е логично на компјутерот да има звук, а на интернет да нема.. хмммз..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
pa sega ne sum doma, a i ke pomine vreme dodeka da bidam. Pa ke pisam koga ke probam i na drugite strani....

pozz
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Епа кога ке се вратиш пробај вака...
Отвори Terminal (Конзолна) апликација и пиши ...

sudo apt-get update

ако нејке и после ова, пробај вака

" внеси го пасвордот и кога ке заврши тој процес пиши " ...

sudo apt-get upgrade

:bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ок, Fatihh првото ти е да си ги апдејтува датабазите за софтвер, а второто е да го симне и инсталира новоизлезениот софтвер, значи ако првото несака нема ни да сака ни второто .)

''TcM>>, Кој Flash плеер го имаш инсталирано ?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ок, Fatihh првото ти е да си ги апдејтува датабазите за софтвер, а второто е да го симне и инсталира новоизлезениот софтвер, значи ако првото несака нема ни да сака ни второто .)

''TcM>>, Кој Flash плеер го имаш инсталирано ?
Јас кај мене вака го средиФ тој проблем со АПДЕЈТ ...а не сум знаел дека ако не успее со Апдејт неможе со Апгрејд ... фала брат :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Не дека неможе ... Ама, ако не направи update т.е. ако не ги апдејтира датабазите за софтвер, логички нема да може да знае дали има некој софтвер излезено или понова верзија на тој софтвер(програма) за да може да направи upgrade.

Најчесто update/upgrade ќе помогне оти мош тоа е некојси bug и има шанса да е попраен и да е веќе достапен за инсталирање.
 

kirbi

Intern
25 јануари 2010
2
0
На десктоп стиснав СИСТЕМ па ЕФЕКТИ НА ЕКРАН и ВКЛУЧИ... Ми даде предупредување дека ова е експериментален програм на едубунту и некои компјутери не го подржуваат. Но покрај предупредувањето јас мислев дека тоа "не се однесува" за мојот лап топ и стиснав ВКЛУЧИ. После тоа ми се појави бел екран на кој има само стрелка која мрда кај сакаш.
Повторно кога го уклучив лап топот се чита едубунту, но наместо работна површина се појавува белата позадина.
ПОМОГНЕТЕ МИ ДА ГО РЕШАМ ПРОБЛЕМОТ. Однапред ви благодарам за сите ваши мислења, идеи, сугестии.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,567
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно