1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Linux на екстерен диск

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од fuzzjaw, 4 oктомври 2018.

1. fuzzjaw

fuzzjaw
    On your way to fame

610
    961
    13 Јануари 2014
    Машко
    Никогаш не сум користел Linux, па ме фати мерак да пробам. Имам екстерен 850 Pro 128GB, во кутија со USB 3.0 кој би требало да е доволно брз.

Она што би сакал е да инсталирам Linux на него, без никакви траги на лаптопов. Значи кога не е поврзан екстерниот, да нема ни GRUB ни ништо. Кога ќе го поврзам, да добијам избор меѓу Linux и Windows.

Дали е можно, и како би го извел тоа? Предложете солуција ако има.

ПС., ако помага, се мислам меѓу Mint и Elementary.

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Roncic

Roncic
    On your way to fame

556
    537
    7 Јули 2012
    Машко
    Јас пробував виндовс на ист принцип , ама не успеав да најдам начин.

3. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Можно е. Закачи го екстерниот и фурај, исто како да инсталираш локално.

Само на крај кога ќе те праша каде да инсталира GRUB одбери го MBR/UEFI на екстерниот диск, не на /dev/sda1 кој би требало да ти е интерниот.

После за бутирање бутираш од екстерен како од усб.

На SmartGuru и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  4. SmartGuru

SmartGuru
    Gaining Experience

269
    218
    27 Јануари 2013
    Машко
    Можеш да го извадиш внатрешниот диск пред инсталација на линукс иако тоа може да биде комплициран потфат бидејќи станува збор за лаптоп па не би те советувал, посебно ако локацијата на дискот не е лесно пристапна.
    А можеш и Live верзија да пробаш па да видиш дали е твој фах.

5. fuzzjaw

fuzzjaw
    On your way to fame

610
    961
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ова би требало да е решението кое ми треба. Ќе пробам денес утре па ќе видиме дали функционира. Фала ти.

Не можам да го вадам внатрешниот диск бидејќи е лаптоп купен во февруари и е релативно скап, не би да ја изгубам гаранцијата. А Live верзија не ми врши работа, ќе треба да инсталирам работи на него, некако нестабилно ми е ако е Live.

6. SmartGuru

SmartGuru
    Gaining Experience

269
    218
    27 Јануари 2013
    Машко
    Е па тогаш решението на @ARMac е најоптимално и изводливо.

7. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

254
    201
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    најди нешто со KDE :rolleyes:

убаво те посочиле како да наместиш. Со тоа што на boot order може ќе треба да интервенираш кога ќе сакаш да палиш линуксот (јес да може тоа да ти е прв на листа, пошто вон тоа нема да имаш усб уштекано)

8. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

439
    174
    28 ноември 2015
    Машко
    Па ти можеш да инсталираш Линукс на надворешен диск, само ќе треба да го уштекаш дискот и да го бутираш компјутерот од дискот. Значи од BIOS или UEFI

Кога ќе пуштиш да се инсталира, избери на твојот надворешен диск да се инсталира Линуксот.

Последна промена: 4 oктомври 2018

Сподели

Вчитување...