1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Linux на екстерен диск

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од fuzzjaw, 4 oктомври 2018.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,111
  1,706
  13 Јануари 2014
  Машко
  Никогаш не сум користел Linux, па ме фати мерак да пробам. Имам екстерен 850 Pro 128GB, во кутија со USB 3.0 кој би требало да е доволно брз.

  Она што би сакал е да инсталирам Linux на него, без никакви траги на лаптопов. Значи кога не е поврзан екстерниот, да нема ни GRUB ни ништо. Кога ќе го поврзам, да добијам избор меѓу Linux и Windows.

  Дали е можно, и како би го извел тоа? Предложете солуција ако има.

  ПС., ако помага, се мислам меѓу Mint и Elementary.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Јас пробував виндовс на ист принцип , ама не успеав да најдам начин.
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,040
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Можно е. Закачи го екстерниот и фурај, исто како да инсталираш локално.

  Само на крај кога ќе те праша каде да инсталира GRUB одбери го MBR/UEFI на екстерниот диск, не на /dev/sda1 кој би требало да ти е интерниот.

  После за бутирање бутираш од екстерен како од усб.
   
  The-spiki, SmartGuru и на fuzzjaw им се допаѓа ова.
 4. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  348
  332
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Можеш да го извадиш внатрешниот диск пред инсталација на линукс иако тоа може да биде комплициран потфат бидејќи станува збор за лаптоп па не би те советувал, посебно ако локацијата на дискот не е лесно пристапна.
  А можеш и Live верзија да пробаш па да видиш дали е твој фах.
   
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,111
  1,706
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ова би требало да е решението кое ми треба. Ќе пробам денес утре па ќе видиме дали функционира. Фала ти.


  Не можам да го вадам внатрешниот диск бидејќи е лаптоп купен во февруари и е релативно скап, не би да ја изгубам гаранцијата. А Live верзија не ми врши работа, ќе треба да инсталирам работи на него, некако нестабилно ми е ако е Live.
   
 6. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  348
  332
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Е па тогаш решението на @ARMac е најоптимално и изводливо.
   
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  641
  599
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  најди нешто со KDE :rolleyes:

  убаво те посочиле како да наместиш. Со тоа што на boot order може ќе треба да интервенираш кога ќе сакаш да палиш линуксот (јес да може тоа да ти е прв на листа, пошто вон тоа нема да имаш усб уштекано)
   
 8. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Па ти можеш да инсталираш Линукс на надворешен диск, само ќе треба да го уштекаш дискот и да го бутираш компјутерот од дискот. Значи од BIOS или UEFI

  Кога ќе пуштиш да се инсталира, избери на твојот надворешен диск да се инсталира Линуксот.
   
  Последна промена: 4 oктомври 2018
 9. rimidalv

  rimidalv
  Intern

  8
  12
  4 Февруари 2012
  Машко
  дуал бут со њшитдос

  windows агресивно брише бутлоадери, па ако сакаш дуалбут со линукс на ист хдд најдобро ти е неговиот бутлоадер да го користиш (тој на windows)
  EasyBCD

  у принцип две опции имаш
  1. windows BCD со ентри на екстерен хдд кон груб на тој екстерен хдд
  2. да бутираш на ПОСТ директива кон груб на екстерниот хдд

  упс, некропостам
   
 10. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Не си виновен само за некропост, туку утна најглавното од ОП.
  Абе брат, за никаде си :)

  > Значи кога не е поврзан екстерниот, да нема ни GRUB ни ништо. Кога ќе го поврзам, да добијам избор меѓу Linux и Windows.

  Дечко погоре му предложи најдобро решение. Можеби појасно е вака
  Лаптоп во БИОС го мести boot preference / boot order на: USB, internal disk
  А по инсталација на Linux, grub (или lilo) инсталира на тој external disc.
  На тој диск што е во лаптоп ништо не праи, не треба да мести Windows bootloader

  Кога нема приклучен надворешен диск веднаш му се стартува Windows.
  Кога е приклучен надворешниот диск, тогаш доаѓа до grub и има избор за Linux или Windows.

  (А можело да се намести и да не го прашува, туку во случај кога е приклучен надворешен диск да старта веднаш Linux без прашање / избор, но ОП се изјасни за тоа)
   
  Последна промена: 26 Февруари 2019
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 11. rimidalv

  rimidalv
  Intern

  8
  12
  4 Февруари 2012
  Машко
  3 саат сабајле, премногу linux и на крај некропост плус утка :blush:
  :D
  чисто онака уз муабет, на некои машини кога ќе наместиш приоритет на одреден усб диск, му се губи приоритетот при негово исклучување, зависи колку шит биос имаш

  ту мач е да стискаш F8, F9, F11, F12, Delete или Escape за да одбереш бут ентри :)
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...