1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Linux безбедност

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Freaker, 20 Мај 2007.

 1. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  Што мислите дали има потреба од антивирусна програма и firewall во linux, повеќето антивирусни компании имаат верзии за linux како avast AVG и засега се бесплатни
   
 2. n3tG0d

  n3tG0d
  Intern

  115
  1
  9 Април 2007
  Nema potreba za antivirusna programa pod linux. A tie antivirusi sto si gi videl se za filtriranje ako imas linux server masina.
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  a I linuxot si ima svoja firewall i po Default taa treba da e namestena da se ukluce pri sekoe butiranje ili konektriranje na linux, a za antivirus nema potreba, zatoa sto vo realnos nema napraveno virus za Linux , ona sto postio se back ground evil programchinjata kako rootkitovite, ama za da se stavi ova nekoj treba da zo gnae tvojot password na root ili na nekoj drug adminski user, pa zatoa sekogas si stavaj nekoi slozeni i dolgi passwordi pa i neka sodrzat nekoi specialni karakteri [email protected]#$%^&*() ili brojki :)
   
 4. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  Инаку најпознат е clamav но како што рекоа другите пред се е наменет за чистење на windows вируси. За фајрвол има многу опции... Но за повеќе случаи е корисен фајрволот кој е вграден во самиот кернел (iptables). Ако те мрзи да учиш конфигурација, има готови скрипти кои го поедноставуваат тој дел (APF).

  Повеќе за iptables: http://www.linuxguruz.com/iptables/howto/

  Има и понапредни опции, но да не ја преоптеретувам темава. Има и IDS/IPS итн...
   
 5. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Obicno nema potreba za antivirus no sepak stavi si minimalna zastita za nedaj boze.jas imam AVAST za Ubuntu
   
 6. gemidjy

  gemidjy
  Intern

  50
  0
  14 Април 2007
  Обично Антивирус под Линукс (хехе колку смешно звучи :) ) се користи ако во истата мрежа каде што има Линукс има и Виндоус машини со што Линукс ќе го спречи ширењето на вирусот низ мрежата кој ќе стигне до Виндоус машините.

  Да, најчесто се користи за филтрирање. Јас користам повеќе од 5 години и немам ниту еден ваков проблем.
   
 7. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  како што кажа gemidjy и јас потполно се сложувам.Линуксот е најсигурен ОС,и мислам дека не ви треба Антивирус под Линукс. А под Windows за да бидете сигурни ви треба антивирус,анти спајвер....
   
 8. CyberLord

  CyberLord
  Intern

  135
  2
  16 Април 2007
  Јас мислам дека за Linux барем сега за сега нема потреба од никаква AV програма. Доволно е правилно да се конфигурира iptables и доколку не се користат, да се исклучат некои daemon-и како SSH server, FTP server, TELNET server итн кои доколку не се користат а се присутни, го намалуваат нивото на сигурност... Доколку се користат, потребно е да се надградуваат со критичните сигурносни закрпи...
  Еве добар текст за FW и за конфигурација на iptables (на српски) :
  http://www.phearless.org/i2/Hiding_Behind_Firewall.txt
   
 9. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Iako... naj vazno e da firewallot e sekogas up and running, taka se postignuva najgolema bezbednost, oti vleguvanjeto niz Linux firewall e isto kako vleguvanje niz dzid so debelina od 5 metri
   
 10. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  Да беше така немаше да постојат фирми како CheckPoint но тоа е сосема друга приказна.

  Инаку понекогаш пали и security through obscurity, на пр. промена на портот на SSH, бришење на информациите за верзиите кои ги генерира Apache итн.

  Но дефинитивно, најголема закана за сигурноста на било кој информациски систем е човечкиот фактор. Сигурноста е многу повеќе организациски отколку технички проблем.
   
 11. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  Вируси за Линукс постојат, и констатацијата дека нема не е точна. Можат да се направат и има методи, како и за сите ОС. Тоа што се многу малце е друга работа.
   
 12. gemidjy

  gemidjy
  Intern

  50
  0
  14 Април 2007
  Па помалку се ... едно 50.000 пати помалку :)
   
 13. n3tG0d

  n3tG0d
  Intern

  115
  1
  9 Април 2007
  Luge da ne ja ima nekoj hacking linux exposed 2nd edition??
   
 14. kic_pp

  kic_pp
  Intern

  30
  0
  6 Мај 2007
  Анти вирус......не заебавај бе!!

  Зар треба да прашаш за анти вирус за Лин
   
 15. DF-1

  DF-1
  Intern

  98
  1
  13 Септември 2007
  Temata e interesna, ednostavno kazano, dali na eden prosecen korisnik mu e potreben antivirus za linux ? Dali lesno moze da zakaci gadinki ako posetuva sajtovi za koi e opsto poznato deka se "zivotinsko carstvo" od virusi/trojanci, kako sto se sajtovite za serial numbers, cracks, key generators, stranici so porno sodrzina ?
   
 16. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  pa ne veruem deka bi idel na sajt za serial keys ako si na linux, ne deka se e free za linux ali ipak.... mala e moznosta da ides na takvi sajtovi, a i da ides retko nekoj sajt da ima virus bas za linux
   
 17. Object

  Object
  Intern

  75
  0
  18 Септември 2007
  Вируси за Linux има но нивниот број е многу мал (околу 500 различни дали ги има, во споредба со windows за кој има многу многу повеќе). Една од причините е тоа што има многу број на различни дистрибуции на Linux.
   
 18. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  dobivas mail so attachment i ti vika:

  1. simni go attachmentot
  2. otpakuvaj go so tar xzvf littleprogram.tar.gz
  3. ./configure
  4. make
  6. make install
  7. ./start.sh

  voila, poluavtomatski virus za linux koj raboti na site distribucii ;)
   
 19. CyberLord

  CyberLord
  Intern

  135
  2
  16 Април 2007
  Вирусот може да се напише и во PERL па така да ќе работи на сите платформи со инсталиран PERL интерпретер и ќе нема потреба да се рекомпајлира :Devil2: :naoruzhan:

  http://vx.netlux.org/lib/vxx04.html
  http://vx.netlux.org/lib/?index=UN&lang=EN#start
   

Сподели

Вчитување...