• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Linux BackTrack v2.0 Final

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Konecno posle dolgo cekanje vo sleep mode :) izleze finalnata verzija na Linux BackTrack 2.0.Ovaa distribucija na linux e spored mene e edna od najdobrite bidejki ima mnogu security tools i uste mnogu poveke.
Vo ovaa verzija e integrirana podrska skoro za site wlan karticki i pogolem del od hardverskite komponenti.
Ovaa verzija e live no po vasa zelba moze i da si ja instalirate na vaseto PC so alatkata za instalacija koja ke ja najdete vnatre a instalacija e priblijno lesna :) .
Linux BackTrack moze da go simnete besplatno od negoviot oficijalniot web sajt: http://www.remote-exploit.org/backtrack.html
Ovaa live distribucija e "pali vozi" sto bi se reklo narodski lol :D.
Vasite komentari ostavajtegi tuka.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
fala mnogu

Fala mnogu za linkot mnogu vreme baram linuks a nemozam da go najdam.eve pozdrav sega otidov da go simnam:D
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Ok.
Se nadevam deka ke ti zavrsi rabota i ke bides zadovolen od nego bidejki navistina e cooooool :cool:
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
ООО и тоа и како работи...BackTrack 1 беше револуција но за оние кој знаеа да работата со линукс...а сега ова е нешто покомерцијално ама не очекувајте wizard и слично...не можете да пробиете WEP key во 5 чекори со next,next... ќе треба малце да се потрудите...
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
120
4
dobro sea... sekoj treba da se potrudi!!! ama dobro e toa sto ima napraveno takva distribucija so site alati potrebno. Zaso nekoj mozebi ne gi ni znaes... a vaka ti doagaat site na kup!
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Mала историја...

Инаку BackTrack беше првично познат како Whoppix (базирано на Knoppix), и после Whoppix 2.7 верзијата...го сменија во WHAX (базиран на Slackware-Slax), но и тоа не успеа и се решија луѓето од see-security.com да ги преименуваат во BackTrack што направија boom :)
Креаторот на BackTrack, израелецот Мати Ахарони или "muts" е сигурносен професионалец веќе 10 години, кој соработува со израелската војска и многу други корпорации во областа на сигурноста. Покрај неговите светски сертификати како што се: MCSES, MCT, CCNA, CCSA, CISSP и др. исто така Мати блогира: http://secmaniac.blogspot.com каде што можете да бидете во тек со развивањето на BackTrack дистрото.
Корисни линкови во врска со BackTrack и "muts"...
http://www.hackingdefined.com
http://www.see-security.com
http://www.offensive-security.com/
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Fala za korisnite informacii liquidworm vo vrska so razvojot na mojot omilen OS :D .
Pozdrav.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
IRC подршка за BackTrack

Исмет, ако сакаш да го пратиш интерактивно развојот на BackTrack може да се приклучиш и на IRC мрежата на irc.freenode.org на каналот #remote-exploit и да учествуваш во дискусија за се во врска со BackTrack и неговите креатори. ;)
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Liquidworm и Ismet ве молам препорачајте ми PCMCIA wifi картичка лаптоп. Ама што ја има тука кај нас и каде. Го гледав HAL-от на slackwarfe ама се изгубив. Целта ми е да ја користам со Slacware т.е backtrack2. И дали е точно дека има Интел ставено заштита против вакви хак алтки во центрината?
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Картичката што ја купив е SMCWCBT-G. Сакав на живо цд на БакТрак2 да ја пробам ама не ја гледа. Прочитав во некое упатство дека треба ПЦМЦИА картичка веднаш да ја забележи ама ништо! Ова се извадоци на HCL на Backtrack2.

SMC WCB-G
* Driver : Madwifi-ng
* Chipset : Atheros

Прашањето гласи: Дали сум ја утнал работата со купување на картица што не ја поддржува БакТрак2?
 

e r i c

Баниран/a
27 ноември 2007
45
2
Abe i sto pati da go restartiram ne se oklu4uva backtrack

..

Demonce14, наместено ли ти е да бутираш од CD-ROM-от како прв приоритет?
..

Demonce14 вака сега...

Стави ЦД-то, иди во БИОС-от и кај што ти е First Boot стави CD-ROM , и потоа идеш Exit with Save Changes , правеш рестарт и готово... Ако грешам нека ме коментира некој , но мислам дека така се правеше... :rolleyes:
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Ми треба мала помош со инсталација на BackTrack 2 пробував да го инсталирам на хард диск ама никако не ми успева.Пробав и со туторијалот www.offensive-security.com/documentation/backtrack-hd-install.pdf но пак не успеав.При внесување на BT ~ # fdisk /dev/sda ми јавува грешка Unable to open /dev/sda.Место BT ~ # fdisk /dev/sda можам да направам партиции со BT ~ # fdisk /dev/hdc но после целосто инсталирање според туторијалот само со замена место /sda со /hdc се подига но после рестарт Error loading operating system.Дали некој знаке каде ја правам грешката или како може да се инсталира BlackTrack 2 на хард диск.

Едноставно следи го видеото кое го постирав, не би требало да имаш проблем...

Еве видео за оној кој сака да направи dual boot, или за оние кои едноставно сакаат да видат како изгледа.

линк: http://www.offensive-security.com/movies/dualboot/dualboot.html
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.273
Мислења
920.373
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно