1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Линукс Сервер за бутирање на линукс дистрибуции за инсталирање или како live

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од nCounTr, 6 Мај 2009.

 1. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Здраво,

  Вака следев туторијал на howtoforge.com за тоа како да направиш сервер за да можеш да бутираш како live или за инсталација на линуксот на клиент машината која е поврзана на локалната мрежа.
  Во туторијалот е објаснето се живо и диво и функционира 100%.
  Имено целиот процес е ОК, но при самата инсталација треба да имаш подесено интернет конекција за да може да се симнат потребните пакети од интернет.
  Јас не би сакал да го трошам дозволениот трансфер на податоци кој ми е лимитиран на 10 гигабајти, а исто така ги имам сите .iso фајлови на сите опишани дистрибуции, па моето прашање е следново:

  Дали може место да се симињаат пакетите од интернет, јас да ги ставам iso фајловите на хардот и одтаму да се бутираат/инсталираат?

  За повеке информации за тоа на што мислам еве го линкот до туторијалот кој го следев.

  Поздрав,
  nCounTr
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Значи сакаш да направиш repository ... сепак ќе ти требаат ПАКЕТИТЕ а не ИСО сликите... доколку пакетите се наоѓаат во некоја од исо сликите тогаш одлично, ќе ни кажеш што дистро е и ќе објасбниме олку што знаиме .)

  Може линк до туторијалот и што дистро инсталираш ?
   
 3. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Вака сега го изменив мојот првичен пост и го поставив линкот до туторијалот. Инаку серверот ке биде базиран на Ubuntu v9.04 x64. А би сакал да ги поставам следниве дистрибуции за инсталација преку мрежа без користење на интернет за симнување на пакетите: Mandriva, SuSe, Fedora, CentOS, Ubuntu, kUbuntu, Debian, Arch, Back|track.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Незнам дали сите имаат network install но сепак ќе треба да ги имаш пакетите веќе ... така да би ти предложил да ги симнеш од некое друго место.. Вака како што наброја едно .... 40 ГБ не ти бегаат за симнување
   
 5. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Извини вака, но ако можеш малку по опширно да ми објасниш?
  Дали треба да ги слегнам сите пакети и да бидат во исти фолдери како што се на официјалните фтп сервери на линукс дистрибуциите што ги споменав?
   
 6. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Вака според туторијалот следниве дистрибуции подржуваат network install Ubuntu Edgy/Dapper, Debian Etch/Sarge, Fedora Core 6, CentOS 4.4, OpenSuSE 10.2, and Mandriva 2007. Тоа се релативно постари дистрибуции, така да претпоставувам дека и новите подршуваат инсталација преку мрежа.

  Инаку во претходниот пост прашав дали треба сите пакети да ги слевнам од саканата дистрибуција и да бидат во исти фолдери како што се на фтп серверот на таа дистрибуција.

  Пример еве линк до фтп сајт од каде се симнува убунту ftp://ftp.iinet.net.au/pub/ubuntu/
  е сеа дали треба се да симнам од тој фтп сајт или на други пакети мислеше?
   
 7. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
 8. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Фала за помошта Алекс... ке постирам дали сум средил работа... може и да потрае малку пошо ке треба да слегнам мноогу работи за да го подесам како што треба...
  Поздрав.
   
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  да, практично мораш да имаш mirror на сите repository-ја на дистрибуциите ... а тоа е огромно.

  можда боље решение ти е да инсталираш кеширачно proxy, на пр. apt-cacher-ng за сите apt базирани дистрибуции. Како симињаш пакети он ги памти, па си ги има за следната инсталација.
   

Сподели

Вчитување...