Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Линукс партиција

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
Da ne znae nekoj kako se pravi disk za linux ubuntu kako na windows sto se C, D i sli4no... Ako znae nekoj neka pishe

Blagodaram Pozz :rolleyes:
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
Ne se razbiram mnogu okolu instalacija na operativni sistemi taka da ako sakash malku podetalno da mi objasnish

pozz :rolleyes:
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
Sega imam Windows nego si go koristam sam oza Counter-Strike :D poshto na linux nemoze a imam pred 2 dena instalirav linux ubuntu ama nema disk kako na windows ako windows pravi problemi kazetemi ke go formatiram :D

pozz
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
heheh, ne si instaliral, tuku korisitis live CD

zemi napravi 20 giga particija vo windows, stavi go linuxot u cdrom, restartiraj, ke ti se podigne linuxot, do mestoto kaj sto treba da gi napravis particiite, ke naprais edna da ti bide \boot (ova treba da ti bide okolu 100 - 200 mega), vtorata neka ti vide \swap ( ovaa neka ti bide dupla od ramot sto go imas) i na kraj use edna root ( \ ) parcitija ( goleminata na ovaa neka ti bide sve sto ke ti ostane ) , i mozes use edna da naprais ako sakas.
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
ej a ova live cd kako da go izbrisham koga go pushtam pcto mi se pojavi za biranje na ubuntu i windows

pozz
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
brat vaka jas napraviv staviv cd-to i restrtirav pc
pa mi izleze edno bev na toa prvoto start or instal ubuntu i posle mi sse pushti i imashe edna ikona instal i jas bev na nea i potoa stiskav next i gotovo ...
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
epa znaci si instaliral linux.

e sega, so instalacijata imas veke edna napraena particija, taa ti e root particija.
Ako ocekues taa particija da ja vidis vo windows, nema da moze. Za toa se koristi software narecen samba. Ne sum zabegan tolku po linuxov, taka da nemozam sve vo detali da ti objasnam.
A ako sakas da naprais uste edna particija, toa moze nekoj drug da ti go objasni, poso e malce zeznato.
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
vidov sto sum zgreshi koga instalirav jas sum stavil da go koristi celiot harddisk i zatoa me meshalo so xp da ne znaesh sega samo uste ova kako da go izbrisham linuxot
i ke odam na toa ra4no vo instalacija :)
od po4etok
izvini sto ti zdodevav...
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
epa toa se i jas 4ufam me mesha linuxot so xp ima 2 disca i koga odam na niv mi otvori disc od xp kojznae shto mu e... akone sega vaka kazimi kako da go izbrisham linuxot potoa pa ke probam so instaliranje
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
druze zedov staviv linux ona se drugo izbrishav i sega e okej ama nemozam canter da si igram :) vo ponedelnik ke staam i windows i toa samo za counter :D
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Од linix-от ја гледал виндовс партицијата, можеш да и пристапуваш и да копираш но не можеш да ставаш работи на неа или да бришеш. Немаш такви привилегии.
Кога ке ставаш виндовс. ќе ти се појави да направш партиции, од неискористениот дел ќе ги направиш, ако сакаш партиција за размена на податоци меѓу линукс и виндовс ќе направиш fat32.
Инаку од виндовс не можеш да им пристапуваш на линукс партициите пошто тие се ext3 фајс систем.
Имаше некои упатства на убунту форумот, за тоа дека некој успеал ненако во тоа, ама не ми текнува сега.

Некогаш јавува проблеми со Grub менаџерот, ако имаш и виндовс, а ако направиш апдејт на убунтуто.
Ако имаш таков проблем пиши , ќе ти кажам како да го средиш.

Пошто користиш два ос, најубаво е да запамтиш воглава која партиција ти е за виндовд а која е за линукс, пр. sda2 . За да можеш и рачно да покренеш ако ти треба.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
А да ти пратев упатсво за инсталирање на убунту линукс, на македонски со слики. Ама да не биде тука јавно, пошто сликите ми се сечени од книга (ме мрзеше кога го пишував поново да инсталирам), па на маил, нешто.
Ај ако сакаш прати ми пп со твој меил па ќе ти пратам.
Таму има обаснето и некои чести проблеми со груб кои се јавуваат при инсталација на повеќе ос на еден pc.
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
jas go instalirav linuxot samo si gi izbrishav site operativni sistemi takada ke mi treba pomosh kako da go instaliram bez da mi se brishat sistemite jas otprilika znam kade se odi na toa ra4no taka li :)

pozz :bravo:
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Кога го инсталираш линуксот, сега кај сите тоа визулено се прави.
Одиш next->next се додека не дојдеш до делот за правење на партициите.
Кога ќе дојдеш до тој дел, ќе видиш, ќе пишува.
Ќе одберешеш мануелно да ги направиш, не тој афтоматски да ти ги направи пошто може да ти ги избрише останатите партиции, како што било кај тебе во случајот.

Кога ќе одбереш мануелно да го правиш тоа, се префрлаш во нов екран, каде најгоре имаш еден слјат бар (така мислам дека се вика тоа), со лизгач, делот од дискот кој ти е искористен за партиции ќе ти биде обележан, останатиот дел ќе биде празен. Ќе треба со лизгачот (или рачно да напишеш големина) да одредип големина на секоја партиција.
Ти требаат три партиции, boot -> едно 200MB, swap -> дупло од големината на рамот кој го имаш, кога ќе ги креираш овие, десно од нив, имав во лизгачки прозорец да одлучиш како фајл систем да ставиш.
Таа што ќе ти биде sawp, одбираш swap, а за таа што ќе ти биде boot, Одбираш boot.
На крај ја правиш корисничката паритција т.е треба да напишеш таму во / -> ова ти е знак за home, па десно ќе одбереш типот на фајл систем да ти биде ext3.

Е, сега ако претходно целиот диск ти е напрафен NTFS , тогаш ќе мора да избиреш некоја партиција , за на нејзино место да ги ставиш овие.
Значи ако си имал само една партиција првично, која ти го зафаќала просторот на целиот диск, по виндовс, тогаш имаш опција за resize, ама некогаш тоа знае и да зафркне. Можеш најлесно со некој програма да си го поделиш дискот на повеќе партиции претходно, па потоа да го инсталираш линуксот.
 

Justice

Intern
28 август 2007
30
0
ej druze moze li nekako da mi se pomogne jas go imam aktivacija na cd ama od linux nemozam da go vidam moze samo od windows takada ne go znam keyot za aktivacaija mozeli nekako da mi se pomogne?instalacija na windows pa mi treba licencata samo nemozam da ja vidam od linux... _EAX moze da mi pomognesh posto gledam deka si tuka :D
pozz
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Отворајте нови теми за нови проблеми.. Во оваа се работи за Линукс партиција, барем таков беше насловот ако ништо друго :/
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.218
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно