• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Линукс дистрибуции

  • Ја почнал/а темата
  • #51

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Вакви ролинг дистроа што ти ги препорачуваат се „најсвежи“ со драјвери. Има начин да провериш дали има драјвери за твојот хардвер: Инсталирај го дистрото, десетина минути ќе фати.

Почетнички совет за почетник: MX Linux со KDE. :)
Не е ролинг дистро, но треба да е постабилно (на база на Дебиан)... Ама некако не ми изгледаш дека сакаш да се замараш со мин-макс, бапни било кое дистро кое ги фаќа око (сите можеш да ги пробаш од УСБ) и уживај. Инаку тoa KDE што повеќето го препорачуваме е графичката околина, GUI-то. Другото е „испод хауба“.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
треба да се купи незнам што точно ке биде.
има негде како да проверам дали има драјвери за конкретен модел/?

Тука имаш голема база на лаптопи и чести проблеми со нив и драјвери и решенија. А можеш и на гугл да го пишеш лаптопот + problem, driver issue, linux итн
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
899
743
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Инсталирај Ubuntu полесно ќе поминеш.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Вакви ролинг дистроа што ти ги препорачуваат се „најсвежи“ со драјвери. Има начин да провериш дали има драјвери за твојот хардвер: Инсталирај го дистрото, десетина минути ќе фати.

Почетнички совет за почетник: MX Linux со KDE. :)
Не е ролинг дистро, но треба да е постабилно (на база на Дебиан)... Ама некако не ми изгледаш дека сакаш да се замараш со мин-макс, бапни било кое дистро кое ги фаќа око (сите можеш да ги пробаш од УСБ) и уживај. Инаку тoa KDE што повеќето го препорачуваме е графичката околина, GUI-то. Другото е „испод хауба“.

гледав туториал за минт и мх и ако добро видов кога го бутираше усбто, како да беше инсталиран може да го користиш и од десктоп икона се прави инстал?
ако вака може да се провери дали драјверите функционираат може да се проба.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #55

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
...како да беше инсталиран може да го користиш и од десктоп икона се прави инстал?
Симињаш ISO од сајтот, симињаш бесплатна алатка Rufus, го запишуваш спомнатото ISO на USB стик (само пази дали UEFI или MBR, веројатно првото (UEFI) освен ако компјутерот не е 10+ години стар). Потоа само подигаш систем од USB стик, тука може ќе трба да исклучиш secure boot во фирмвер/биос. И тоа е тоа.

Можеш да инсталираш OS од лајв подигнат линукс од USB стик, а можеш и на бутирање да одбереш инстал опција.
 
Последна промена:

rootismyhome

Intern
10 април 2021
4
6
Користи некој Arch и што користите за заштита на системот?

Јас моментално користам ufw i clamav.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
207
208
Arch корисник тука. За заштита користам "common sense" антивирус. Само open source софтвер инсталирам, од официјалните Arch архиви без многу проверка, а се друго (вклучително и AUR-то) само со детална рачна проверка што од кај ќе симне.

Proprietary binaries само во виртуелна машина може да ставам за тестирање, или пак на стариот компјутер со Windows.

Само еден proprietary програм користам редовно под Линукс (SVP) и за него правев посебен user account кој е блокиран во iptables за да неможе да пристапи интернет и исто така е блокиран да неможе да ми гледа во home директориумот на примарниот user account.

Мој совет ти е да баталиш антивируси, линуксот е претежно open source и не ти треба никаков антивирусен bloatware, а ако некогаш сакаш да користиш сумњиви програми поарно тука на форумот да прашаш за совет како да го изведеш отколку да се само-залажуваш дека антивирусот те заштитува.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
99% од вирусите во базата на clamav се windows вируси. не ти треба на Linux.
плус clamav нема online проверка, т.е. не проверува фајлови додека работиш со нив.
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
4
6
99% од вирусите во базата на clamav се windows вируси. не ти треба на Linux.
плус clamav нема online проверка, т.е. не проверува фајлови додека работиш со нив.

Мислам дека проверува, барем Арч викито тоа го вика

 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
899
743
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
инсталирав, убунту,
кога го уклучувам дава опции
убунту
адвансд
меморитест
и уште едно

како да се уклучува директно
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
207
208
Ако најдеш некаде во сетинзите за boot во убунтуто ќе имаш среќа преку GUI да го подесиш, некои дистрибуции може така (баш убунту одамна немам чачкано, не ми текнува дали имаше).

Ако нема графички сетинзи тогаш ќе мораш во текст фајлови да подесиш мени или секунди, и на команд промптот да го rebuild-аш GRUB лоадерот. Барај туториали за подесување на GRUB.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
571
546
Струга
инсталирав, убунту,
кога го уклучувам дава опции
убунту
адвансд
меморитест
и уште едно

како да се уклучува директно
Нешто вака? Колку што те разбрав, сакаш ти да скипнеш Grub менито.

Edit: ова погоре е за dual boot конфигурација, ма да иста процедура би ти било претпоставувам.

Пробај со GRUB_TIMEOUT=0.1 па sudo update-grub.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
инсталирав grub customizer, ама само како да не го покажува менито се чека пак неколку секунди.

после по ова наместив мислам подобро е

 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно