• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Линукс дистрибуции

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
495
465
Струга
Мислам дека Атом платформа треба да тера 720р плејбек колку толку ок, толку му е лимитот на таа генерација хардвер. Провери само дали има соодветни драјвери и 3д акцелерација од онборд видеото. За пребарувач, нема прави проблем на видео плејбекот ако не работат двете апликации симултано. Хром заборави го, а фајрфокс треба да иде по дифолт со скоро секоја дистрибуција линукс.... Инаку не сум пробал Боди, би било корисно да пролисташ на нивните форуми што треба за оптимизација на видео плејбек.
Апдејт на случајов: Инсталирав успешно и Firefox, Facebook и YouTube на 360p работи без сецкање (со трпение додека уклучи), иначе плејбекот е океј.

Фала другарче, сега за сега ќе го оставам на Bodhi, за во иднина ако им се случи некое несакано дејствие, можеби ќе пробам и со овај оперативен систем, битно е да работи само во тие таскови што ги наведив.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,957
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Долгогодишни корисници на Linux, и тие што имате пробано повеќе дистрибуции, што би ми препорачале како нај-нај-најлесно дистро за премногу стар лаптоп? Имам задача само да го вратам во форма да работи, да се гледа филмови, ништо повеќе. Значи горе-долу само VLC да работи.
Дали да одам со Lubuntu или има нешто полесно?
Mint LXDE, или било што базирано на LXDE/LXQT. Доволно е лесно, јас го возам во докер контејнер на синолоџи НАС.
Барај 32 bit специфично дистро.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
416
377
Дечки, денеска го добив лаптопчево и не е старо, античко е. Има Intel Atom и 512 MB и 8 GB HDD. Инсталирав Bodhi со 512 swap партиција, едвај работи но успеав да инсталирам VLC и да чита филмови 720p од YIFI, се над тоа кочи, не ни дава добра слика.
Иначе лаптопчето ќе го користеле строго за гледање филмови од USB, да не гледале од мобилен, дека поголем екран.
Пребарувач не знам ни дали ќе работи поновиве верзии од Chrome, Firefox, мислам да не ни се трудам воопшто пред да се блокира сосем.
Знам дека е линукс дистрибуции темава, ама да пробаш Android x86 некоја од верзиите (6,7,8)?
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
495
465
Струга
Знам дека е линукс дистрибуции темава, ама да пробаш Android x86 некоја од верзиите (6,7,8)?
И андроидот е линукс, под хаубата :)
Не ми ни текна, а и искрено не сум знаел дека можи на вакви процесори.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
416
377
И андроидот е линукс, под хаубата :)
Не ми ни текна, а и искрено не сум знаел дека можи на вакви процесори.
Епа може, последно знам инсталирав на такво чудо андроид 5 дека малце рам имаше, не знам другите верзии како ќе се понашаат со него.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Супер штом си инсталирал веќе Bodhi. Тоа е меѓу нај lightweight дистрос. Има и други како Tiny Core Linux, Slax, Puppy Linux што им треба помалку рам од Bodhi. А има па и други што не знам колку се реално добри за секојдневна употреба (гледање филмови) како Damn Small Linux што користи само 16МБ РАМ. DSL information

Има тука цела листа со hardware requirements
 

Koen

Gaining Experience
14 април 2010
242
89
Koen's setup  
OS
Ubuntu 20.04
За web browser би ти го препорачал Midori, супер лесна замена на Chrome и Firefox.
едит: Како lightweight замена за VLC би ти ги препорачал mpv.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,689
1,501
sistrum.mk
Пред несец дена на 10'' лаптопче со Атом инсталирав Elive. Работи без никакви проблеми на обичен ХДД и 1ГБ рам. Не дека лета, но брзината е задоволителна за толку спор лаптоп. Не може да стара баба девојка да се направи, но може да се искотисти бабата уште некое време :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Инаку за секојдневно користење Ubuntu(Lubuntu за малку поспори копмјутеи) или Mint.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
416
377
За веб видеа на јутуб поарно го користев ова за да не сецка:

Не знам дали уште функционира.

edit: пробав, работи. Во зависност од дистрибуцијата, може да одбереш тотем или влц и ич нема да замара процесор/графичка.
 
Последна промена:

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
495
465
Струга
А господа, на лаптопче со i3-5005, 4GB RAM, 1TB HDD и NVIDIA дедицирана графичка, дали би им било подобро да им ставам Mint или Windows 10-ка? За гледање филмови исто и тоа ќе е намената, и сурфање ете.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
184
197
Скопје
Win 10, зошто да не?
А господа, на лаптопче со i3-5005, 4GB RAM, 1TB HDD и NVIDIA дедицирана графичка, дали би им било подобро да им ставам Mint или Windows 10-ка? За гледање филмови исто и тоа ќе е намената, и сурфање ете.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
Win 10, зошто да не?

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Имај предвид дека дел од драјверите нема да ти работат, пример тачпадот, батери сејвинг (на некои дистрибуции), дедицираната графичка (најверојатно)..

На лаптоп дефинитвно не е практично да тераш Линукс. Е сега да, има некои (обично тинкпад) што имаат целосна поддршка.

Испратено од 1+7TPRO по DHL

Едит: грешка цитирав
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
106
137
... дедицираната графичка (најверојатно)..
Баш интегрираната интел графичка има одлична подршка во скоро сите дистрибуции линукс.
Мислењето е автоматски споено:

На лаптоп дефинитвно не е практично да тераш Линукс. Е сега да, има некои (обично тинкпад) што имаат целосна поддршка.
Дефинитивно немаш искуство со Линукс, слаби лаптопи шо се гушат под Windows се уствари најдобри кандидати за Линукс.

А и сите други исто така, не е Линуксот само за слаби машини.
Мислењето е автоматски споено:

Win 10, зошто да не?
И Windows и Linux ќе работат, мада Windows-от ќе земе некаде 2 пати повеќе рам отколку Линуксот (на пр. 1.5GB наместо 800MB), а процесорот i3-5005 е доволно јак да додека Windows телеметриите скенираат и одземаат цели 2 јадра (виртуелни), за филмови и сурфање му остануваат уште 2 јадра за да не му заглави компјутерот нацело.

Мој совет е ако не ве држат игрите заробени на Windows, дефолт избор стално треба да ви биде Линукс.
 
Последна промена:

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
184
197
Скопје
И Windows и Linux ќе работат
Баш заради тоа пишав 10ка, лаптопот е доволно добар за да нема проблем со 10ка


Ам ете, не се користи за гејминг и за работа, па реков случајно дане се добие респонзивност за сурфање, бутирање со Linux.
За побрз да е смени хдд со ссд и ќе видиш брзина :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #43

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,042
4,294
SK
Ако Линукс е побрз на хард диск, ќе биде побрз и на ссд диск. Ти објаснуваш како поспориот и понеефикасен оперативен систем да се убрза со побрз хардвер. Не зборуваме за тоа, темава е за линукс дистрибуции... Прашањето поназад беше во ред, ама застранувањата во виндовс против линкус - не се во ред.

Инаку муабетот дека тачпадот немало да работи, кај мене ете работи, без да се проба не може да се знае. Дури и да испадне дека не работи, се наоѓаат решенија. За постар хардвер, постари лаптопи, ретко за нешто да нема драјвер.


А господа, на лаптопче со i3-5005, 4GB RAM, 1TB HDD и NVIDIA дедицирана графичка, дали би им било подобро да им ставам Mint или Windows 10-ка? За гледање филмови исто и тоа ќе е намената, и сурфање ете.
Ова ќе трпи и „средна класа“ Линукс, пробај MX Linux со KDE десктоп - мене некако најмногу ми легна. Или со XFCE (нешто помалку ресурси јаде). Од неколкуте линукси кои ги пробав, МХ ми се виде наједноставен за подесување и средување. На пример нвидиа драјвери се инсталираат со неколку клика. Мултимедија исто, или има сѐ што ти треба или лесно се додава. На другиве дистрибуции треба повеќе чепкање/читање.

Но и Минт си е ок, или било која друга дистрибуција што се спомна. Си имаат форуми за барање помош за евентуални проблеми.

Нека не те одвраќа новотијата на работите, еднаш трошиш време да подесиш, после ако не сакаш да учиш подетално - не се замараш, си го користиш ОС-от и апликациите. Стави и дуал бут ако мораш, да имаш опција да отидеш до микро$офт виндовс да завршиш нешто набрзина.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
Дефинитивно немаш искуство со Линукс, слаби лаптопи шо се гушат под Windows се уствари најдобри кандидати за Линукс.

А и сите други исто така, не е Линуксот само за слаби машини.
Јас не спомнав дека е само за слаби машини. Чисто спомнав дека драјверите шо се оптимизирани за Виндоус, не се и за линукс. Во некои случаи може да се дојде до нешто приближно, како на Thinkpad моделите, али на некои лаптопи, пример Bang & Olufsen тунирани звучници на HP (лично искуство) не звучат добро.

За батерија пак ќе треба екстра конфигурација (зависи до дистро) на TLP. За дедицирана графичка да не збориме, ако ти се погоди ситуација ќе се здробиш мачејки се. Исто така ако добро памтам, никогаш целосно не се гаси Nvidia графичката, така да цица батерија цело време.

Чист од перспектива на перформанси? Ќе биде побрз, не го диспјутирав тоа јас.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
106
137
Јас не спомнав дека е само за слаби машини. Чисто спомнав дека драјверите шо се оптимизирани за Виндоус, не се и за линукс. Во некои случаи може да се дојде до нешто приближно, како на Thinkpad моделите, али на некои лаптопи, пример Bang & Olufsen тунирани звучници на HP (лично искуство) не звучат добро.

За батерија пак ќе треба екстра конфигурација (зависи до дистро) на TLP. За дедицирана графичка да не збориме, ако ти се погоди ситуација ќе се здробиш мачејки се. Исто така ако добро памтам, никогаш целосно не се гаси Nvidia графичката, така да цица батерија цело време.

Чист од перспектива на перформанси? Ќе биде побрз, не го диспјутирав тоа јас.
Да можно е да има проблеми со некои од драјверите, нажалост драјверите за Линукс им се сеуште во заден план на повеќето производители.

Но кога се средени драјверите, работењето е неспоредливо, Windows кошмар ќе ми биде да треба да му се вратам пак да го работам (а сепак имам Windows на една машина дома само за играње).

Совет за оригиналниот постер: Инсталирај си Manjaro на стикче од 16GB и тестирај го лаптопот шо мислиш да го користиш. Така најарно ќе си видиш дали ти одговара.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,658
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно