• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Linksys WRT54GL проблем во безжична комуникација со Win XP SP2

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Чудни проблеми се случуват коа се обидам да излезам на интернет преку рутеро.

На Linksys WRT54GL имам приклучено со кабел еден десктоп PC, и безжично се врзувам со лаптоп на кој имам инсталирано Win Xp SP 2.
Десктоп PC-то нема никаков проблем со излезот на интернет, проблемо е од лаптопо коа се обидам.

Не можам да отворам ниту една веб страна, коа пробам од Cmd да ги пингам www.google.com, www.yahoo.com дава ми Request timeout.
Исто така и обидо со nslookup www.google.com, nslookup www.it.com.mk ми пропадна-Dns request timeout.

Е сеа една работа ме буне:
Коа пробам да му пристапам на рутеро од лаптопо користејки Mozila Firefox (http://192.168.1.1) добијам пристап без проблем, можам да се движам низ сите менија.
Исто така и проба од рутеро да ги пингам google и yahoo и ми успеја, значи на рутеро има пристап кон интернет.

Успешен ми е и пинго од лаптопо кон рутеро и кон десктоп PC-то без никакво доцнење: Reply < 1ms.

Проба да ги скенирам пакетите шо излават од лаптопо со Wireshark и гледам дека коа се работе за сообраќај (http, dns, ftp, ping) кон Интернет Windows-o уопште не ги праќа кон рутеро, отсутни се од capture-от, додека ping и http кон рутеро и десктоп PC се испраќат без проблем.

Единствено нешто чудно забележа. Рутеро прака multicast пакети со дестинациска адреса 239.X.X.X и протоколо е некој SSDP-шо може да е тоа.

Проба да уклучам два други лаптопи на рутер тие имат интернет без проблем, исто така на мојо лаптоп проба да бутирам со Ubuntu Live CD и имам интернет (моментално пишувам од него).

Шо може да е проблемо.Очигледно е до Windows-о на лаптопо коа се обидува да праќа пакети кон адреси шо не се на истио subnet како него (192.168.1.0/255) он ги блокира.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Проблемот е едноставен виросанохакнатис спамитис рекламитис болест:D Шега на страна или имаш вируси или некој network service од Windows-от не ти е уклучен или не ти работи
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Случајно успеја да го решам проблемо, ако може овоа да се нарече некакво решение.
Рутеро му ги даваше на лаптопо преку DHCP за DNS сервери-серверите на Мт.Нет 62.162.32.5 и 62.162.32.6

Јас проба за DNS сервер на лаптопо, да го подесам самио рутер да биде и успеја ми. Сега имам интернет и на лаптопо.

Сепак не ми се допаѓа воа решение нешто у Windows-со праве проблеми за да не може да се праќат податоци кон IP адреси шо не се на исти subnet со лаптопо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно