• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Linksys WRT54GL ili WRT54GS?

Статус
Затворена за нови мислења.

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Sakam da zemam eden od ovie pa ve molam za vasa preporaka, koj od ovie dva modeli i koja verzija?

Ako znae nekoj podetalno za razlikite megu dvata
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
Sakas da kazes deka ruterite so wireless N se pobrzi, i toa e tocno no ne postoi linksys wrt54N , ne se taka numeriraat ruterite na linksys. Imeno jas koristam linksys54GL i sum prezadovolen zatoa sto go testirav i podobro raboti od drugite. Prethodno imav D-Link i imav mnogu loso iskustvo so nego i zatoa resiv da go menuvam, i eve sega nemam problem ni so ADSL ni so nisto. Sto se odnesuva do ovoj ruter 54GL, kade i da se pravi compare na sajtovite toj dava dobri rezultati, a sto se odnesuva za najbrzite od najnovata generacija jas pak bi odbral linksys i toa WRT600N no tuka kaj nas ke ima astronomska cena.
 

bitless.mk

Intern
27 септември 2008
3
0
L ознаката е знак дека рутерот има 16МВ флеш меморија и дека е способен да користи Линукс базиран софтвер како Tomato и DDWRT. S ознаката знaчи дека има само 6МВ флеш и дека толку од него, го користиш таков каков што е... со други зборови... си се заебал.
N стандардот е нова верзија на безжичен интернет која може да постигне поголеми брзини, односно до 300mbps (некои 30МВ/s идеално, реално крева до кај 10MB/s).
Иначе во врска со D-Link и Linksys, треба сам да си одбериш. Треба да знаеш дека секоја фирма има повеќе модели од кои некои се супер, а некои имаат багови и грешки. Не знам Марко кој рутер го користел од D-Link, но ако те интересира моментално најдобар рутер на пазарот од N серијата е DIR-655 од D-Link.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.457
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно