1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Linksys WRT54GL флешување

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од HonGCheN, 5 Февруари 2015.

 1. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Здраво,

  Рутеров ме мачи малце неможам да отворам админ панел 192.168.1.1. кога ќе пристапам до него ми дава страна со следнива порака

  You need to install haserl to serve pages with this wwwsh script!

  see http://haserl.sourceforge.net/

  И неможам да пристапам ништо да сменам. Како може да се промени ова?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробај со Hard Reset.
   
 3. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Пробав со 30/30/30 но без успех.
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  imas ssh pristap do ruterot ??
   
 5. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
 6. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Неможам да се поврзам со рутерот пробав со телнет, пробаф со ТФТП да ставам нов фирмвивер нејќе.
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  Ne kaza SSH proba li ? DDWRT li probuvase da flesuvash ?
   
 8. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  со SSH ако може подетално што како да пробам не ми оди ич.
  Да значи вака...имав јас ddwrt веќе ставено и функционираше ама ѓаолот ме натера да го ставам и ова http://worldspot.net/wsf/brcm47xx/openwrt-wrt54g-squashfs.bin се прикачи сето успешно и понатаму е историја неможам да го вратам никако...
  Има можност да избришам цел фирмвивер?
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  auu, si go briknal ruterot izgleda. Znaci imav pisano nekade na forumov nekade da NE flesuvate nikako openwrt preku DDWRT direktno. Sto mislish zaso se tie webrevert fajlovi na stranata na ddwrt ? baraj seriski adapter, si go zaebal.. Preku web panelot od ddwrt probuvase da go flesuvas so openwrt ?

  za ssh simni putty I probaj da vidish dali ke ti dade konekcija od 192.168.1.1 (mislam deka taa e default ip na ddwrt)

  ti dodeluva ip ruterot ? vidi vo network connections vo ethernet delot . ako ne togas na operaciona masa ti odi ruterot. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Да преку веб панелот пробуав да го флешувам. Па незнаев дека не треба така да се флешува. Сега ќе пробам со SSH

  Операционата маса што ти подразбира?:annoyed:

  edit

  Симнав спути неможе да се конектира и еве повлекува некоја 10,10 ип[​IMG]
   
  Последна промена: 5 Февруари 2015
 11. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  354
  124
  13 Април 2007
  Машко
  Ако не помине преку TFTP , тогаш JTAG ке го реши проблемот .
   
 12. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако неможе да се пинга рутерот, тогаш со TFTP нема да може, чаре ... JTAG
   
 13. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Ова JTAG како е што,зашто? како може да го користам?
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  jtag e seriska vrska so seriski adapter.

  aj probaj zadadi staticka ip vo enternet konekcijata

  10.1.0.10 so maska 255.255.255.0 I probaj otvori vo browser 10.1.0.1 I kazi mi sto ke ti dade.

  dobro e sto mu dodeluva ip dhcp-to. mislam deka kego sredi.
   
  Последна промена: 5 Февруари 2015
 15. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Probav so 10.1.0.1 da otvoram no zaludno pisuva web not found.
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  namesti prethodno staticka ip vo local area connection ?
   
 17. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  togas seriska vrska so uart adapter e spasot za ruterot. si go briknal.
   
  На SaleSk и HonGCheN им се допаѓа ова.
 19. HonGCheN

  HonGCheN
  Intern

  56
  10
  22 Јануари 2011
  Машко
  Сега каде би можел ова да го средам? До сега 5000 комбинации пробав
   
 20. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Операција JTAG @bogoevski
  или некој друг :)
   
  На HonGCheN му/ѝ се допаѓа ова.
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Рутерот е исправен и функционален само ќе треба да се позанимава и го оправи.
  Според линкот што си го споделил си инсталирал SquashFS image тие верзии имаат интегрирано fail-safe опција, само следи го упатството до детали:
  http://wiki.openwrt.org/doc/howto/generic.failsafe
   
  На HonGCheN и krema им се допаѓа ова.
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  prasanje e dali ke funkcionira failsafe mode. neka proba ako ne seriale spasot.
   
 23. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
 24. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас прашав дали се пинга, ама нема одговор :(
   
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Чим добива адреса од DHCP-то и му се отвара веб интерфејс значи може и да го пинга.
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...