1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Линија во боја на мониторот

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од NecrotoX, 1 Јануари 2018.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Во последно време кога ќе го уклучам мониторот се појавува една виолетова линија на десната страна која се губи после 5 до 10 минутно работење. Неколку пати се случи да се појави и жолта, а еднаш зелена линија, меѓутоа тие не се на истата позиција туку се или централно или лево на мониторот. Но најчесто, скоро секогаш, се појавува виолетовата.

  До што може да е ова? Како што кажав линијата се појавува само после вклучување и се задржува неколку минути. Кога ќе се изгуби све си е најнормално.

  IMG_20180101_124556.jpg

  П.С. Сега ми текна да напоменам и дека линијата не се појавува при гаси-пали на мониторот, туку само ако мониторот стоел изгасен подолг период.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,455
  3,820
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Проблем со флетот на екранот односно панелот. На тоа место каде што е залепен флетот со панелот нема доволно контакт. П.С Притисни на тоа место каде што е линијата на горната и долната страна дали ке се изгубе.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,621
  3,638
  12 Јануари 2016
  Машко
  Можно е и проблемот да е во електрониката, ладен лем на некој од чиповите, или друго. Добар мајстор би требало да може да го среди, ако најдеш некој што ќе се нафати пошто може и доста време да загуби а да не го реши проблемот.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ме интересира дали може да ескалира проблемот ако го оставам така, дали е некој предзнак кој најавува посериозен квар.
  Иначе ако остане само на ова не би го носел на поправка сега за сега. Како што кажав линијата се губи по десетина минути од вклучување па не вреди да се замарам со мајстори само за тоа.
   
 5. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  433
  390
  21 Мај 2016
  Машко
  Нечини панелот на мониторот ако е флет кабел ке остане така нема да се губи

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 6. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  34
  13
  29 Јули 2017
  Машко
  Сличен проблем имам на лаптоп. При подигање или спуштање на екранот се појавуваат и губат вакви линии. Ако не го чепкам екранот нема линии.

  И мене ме интересира дали може да се направи поголем квар пошто вака не ми смета и не ми се носи на сервис.
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,188
  4,635
  4 ноември 2013
  Машко
  Кај тебе сигурно е флетот.
   
 8. architect

  architect
  Unstoppable

  1,949
  2,330
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Самсунг да не е мониторот :eek: ?
  [​IMG]
   
  stefan_off, martinmilcev, NecrotoX и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  ama huvei? ; (
   
 10. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Можно е линијата да почне да трае повеќе од 10 минути, па се до моментот, линијата да е константно таму.
  Ако имаш гаранција однеси го, се што не е вообичаена појава, е можен индикатор на некаков проблем кој може да ескалира во поголем.
  Ме интересира која година е производството, и дали навистина е Самсунг ?  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Сега кога се појави откако се вклучи мониторот го притиснав горниот дел на екранот, односно рамката - безелот и се изгуби. Значи со притискање се губи веднаш, а ако не притиснам се губи сама по некое време, како да треба прво мониторот да се "загрее".

  Не, не е Самсунг, Филипс е :).
  Иначе постар е мониторот, модел од 2011-2012 негде.
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,455
  3,820
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Значи ипак испадна флет кабелот :D вакви случаеви колку сум имал и секогаш флет кабелот одлепен бил на крај се решава све :) Не збораме за флет кабелот на конекторите туку на тој флет кај што е залепен на панелот .
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да ама чудно е тоа што се губи линијата по одредено време сама од себе.
   
 14. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  134
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Истото ми се случува на лаптоп но само со еден пиксел, по 10 минути го снемува. Пробував со разни методи да се отстрани но си стои секогаш кога мониторот не работел подолго време. Исто кога лаптопот ќе работи подолго време под heavy load се глават повеќе пиксели кои формираат некоја линија скроз долу на екранот, но ги снемува кога лаптопот ке се олади.
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,455
  3,820
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Kај тебе е друго , панелот не е во ред односно кристалите таму се кецаат :D
   
 16. coki83

  coki83
  Intern

  17
  7
  6 Јануари 2017

Сподели

Вчитување...