1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Линија во боја на мониторот

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од NecrotoX, 1 Јануари 2018.

1. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Во последно време кога ќе го уклучам мониторот се појавува една виолетова линија на десната страна која се губи после 5 до 10 минутно работење. Неколку пати се случи да се појави и жолта, а еднаш зелена линија, меѓутоа тие не се на истата позиција туку се или централно или лево на мониторот. Но најчесто, скоро секогаш, се појавува виолетовата.

До што може да е ова? Како што кажав линијата се појавува само после вклучување и се задржува неколку минути. Кога ќе се изгуби све си е најнормално.

IMG_20180101_124556.jpg

П.С. Сега ми текна да напоменам и дека линијата не се појавува при гаси-пали на мониторот, туку само ако мониторот стоел изгасен подолг период.

2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,455
    3,820
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Проблем со флетот на екранот односно панелот. На тоа место каде што е залепен флетот со панелот нема доволно контакт. П.С Притисни на тоа место каде што е линијата на горната и долната страна дали ке се изгубе.

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,621
    3,638
    12 Јануари 2016
    Машко
    Можно е и проблемот да е во електрониката, ладен лем на некој од чиповите, или друго. Добар мајстор би требало да може да го среди, ако најдеш некој што ќе се нафати пошто може и доста време да загуби а да не го реши проблемот.

4. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Ме интересира дали може да ескалира проблемот ако го оставам така, дали е некој предзнак кој најавува посериозен квар.
    Иначе ако остане само на ова не би го носел на поправка сега за сега. Како што кажав линијата се губи по десетина минути од вклучување па не вреди да се замарам со мајстори само за тоа.

5. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

433
    390
    21 Мај 2016
    Машко
    Нечини панелот на мониторот ако е флет кабел ке остане така нема да се губи

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

6. alexandar23

alexandar23
    Intern

34
    13
    29 Јули 2017
    Машко
    Сличен проблем имам на лаптоп. При подигање или спуштање на екранот се појавуваат и губат вакви линии. Ако не го чепкам екранот нема линии.

И мене ме интересира дали може да се направи поголем квар пошто вака не ми смета и не ми се носи на сервис.

7. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,188
    4,635
    4 ноември 2013
    Машко
    Кај тебе сигурно е флетот.

8. architect

architect
    Unstoppable

1,949
    2,330
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Самсунг да не е мониторот :eek: ?

stefan_off, martinmilcev, NecrotoX и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. psyside

psyside
    Rising Star

26,328
    27,044
    4 Септември 2008
    ama huvei? ; (

10. Војвода

Војвода
    Unstoppable

2,137
    3,485
    26 oктомври 2012
    Машко
    Можно е линијата да почне да трае повеќе од 10 минути, па се до моментот, линијата да е константно таму.
    Ако имаш гаранција однеси го, се што не е вообичаена појава, е можен индикатор на некаков проблем кој може да ескалира во поголем.
    Ме интересира која година е производството, и дали навистина е Самсунг ?

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk

11. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Сега кога се појави откако се вклучи мониторот го притиснав горниот дел на екранот, односно рамката - безелот и се изгуби. Значи со притискање се губи веднаш, а ако не притиснам се губи сама по некое време, како да треба прво мониторот да се "загрее".

Не, не е Самсунг, Филипс е :).
    Иначе постар е мониторот, модел од 2011-2012 негде.

12. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,455
    3,820
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Значи ипак испадна флет кабелот :D вакви случаеви колку сум имал и секогаш флет кабелот одлепен бил на крај се решава све :) Не збораме за флет кабелот на конекторите туку на тој флет кај што е залепен на панелот .

13. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Да ама чудно е тоа што се губи линијата по одредено време сама од себе.

14. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

134
    94
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Истото ми се случува на лаптоп но само со еден пиксел, по 10 минути го снемува. Пробував со разни методи да се отстрани но си стои секогаш кога мониторот не работел подолго време. Исто кога лаптопот ќе работи подолго време под heavy load се глават повеќе пиксели кои формираат некоја линија скроз долу на екранот, но ги снемува кога лаптопот ке се олади.

15. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,455
    3,820
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Kај тебе е друго , панелот не е во ред односно кристалите таму се кецаат :D

16. coki83

coki83
    Intern