1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Линија на мониторот

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од acemp, 22 Август 2009.

 1. acemp

  acemp
  Intern

  12
  2
  17 Април 2009
  После формат се појави жолто - зелена вертикална линија, претходно ја немаше. Инаку графичката е Ge force 6400 a мониторот некој Philips 17". Целата инсталација помина без било каков проблем а линијата стои од самиот старт додека бутира. Ако може некој да ми помогне . Фала однапред
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Кај пријател беше поради прегревање на процесорот.
  Зачисти го кулетор на графичката и/или процесорот.
   
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  846
  819
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  proveri gi kablite, te proveri da ne e izmesten kabelot malce ili kaj grafickata ili kaj monitorot. Izvadi i pa stavi gi i ubavo zastrafi gi.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И драјвери провери си успат.
   
 5. kingpiN

  kingpiN
  Баниран/a

  84
  8
  22 oктомври 2008
  Да немаш некој магнет во близина на мониторот? Да не си го полил со вода некојпат ?
   
 6. Nepoznat

  Nepoznat
  Intern

  11
  0
  27 Јули 2009
  Каде ти се наоѓаат звучниците?
   
 7. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Може мртва линија на самиот монитор да е. Мене таква ми се појави на Sony CRT монитор, само што не беше во боја, туку едноставно пикселите не работат. Провери ги каблите, пробај го мониторот на друг компјутер. Ако остане линијата, сигурно е тоа.
   
 8. acemp

  acemp
  Intern

  12
  2
  17 Април 2009
  Фала за брзите одговори . LCD е мониторот и има драјвери. Ке ги проверам другите работи сто ми ги предлозивте .
   
 9. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Пред некое време имав сличен проблем. Мене ми се затемни десниот агол од мониторот бидејќи доближив магнет. Проблемот го решив едноставно, пробај и ти со истото решение можеби ќе се реши.

  На мониторот притисни го копчето MENU и потоа барај во менито опција DEGAUSS. Одбери ја неа и би требало да се врати во нормала. Пробај па кажи што си направил.
   
 10. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  @PeTaR-, LCD е мониторот, не му пречи магнет, па нема ни опција Degauss.
   
 11. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  Пробај со Рефреш на монитор јас така средив имав сличен проблем
   
 12. [E]xPose[D]

  [E]xPose[D]
  Баниран/a

  75
  4
  9 Јули 2009
  Провери ги каблите од мониторот.
  Можеби не се добро наместени:bravo:
   

Сподели

Вчитување...