• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LineageOS

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Гледам дека нема тема за овој ОС, па да отворам една. Може и да биде генерална дискусија, шознам.

Планирам деновиве да го инсталирам, гледам нешто, па за почеток имам неколку прашања:

За да имам Google Play Store, кои пакети минимално ми требаат? Има различни (microG i Gapps), а мислам дека гледав и верзии со различни големини на некој од нив. Значи, ми треба функционалност само колку да симнам и инсталирам нешто од Play Store, кој е минималниот пакет за тоа? Или самите апликации (на пример Maps) бараат нешто повеќе?

Рутирање - нешто читав (и не дочитав) дека во поново време се препорачуваше Magisk, ама Линиџ го исфрлил... Или нема врска? Покрај тоа гледам дека Линиџ има пакети/адони, па кои други вредат да се вметнат при инсталација, или може да се додават отпосле?

Мобилниот е Ми А1, само ноќни градби има или има и други? Мислам дека е првото, ама да си прашам за секој случај.
 

mrkela2009

Gaining Experience
24 јануари 2010
193
187
Скопје
Гледам дека нема тема за овој ОС, па да отворам една. Може и да биде генерална дискусија, шознам.

Планирам деновиве да го инсталирам, гледам нешто, па за почеток имам неколку прашања:

За да имам Google Play Store, кои пакети минимално ми требаат? Има различни (microG i Gapps), а мислам дека гледав и верзии со различни големини на некој од нив. Значи, ми треба функционалност само колку да симнам и инсталирам нешто од Play Store, кој е минималниот пакет за тоа? Или самите апликации (на пример Maps) бараат нешто повеќе?

Рутирање - нешто читав (и не дочитав) дека во поново време се препорачуваше Magisk, ама Линиџ го исфрлил... Или нема врска? Покрај тоа гледам дека Линиџ има пакети/адони, па кои други вредат да се вметнат при инсталација, или може да се додават отпосле?

Мобилниот е Ми А1, само ноќни градби има или има и други? Мислам дека е првото, ама да си прашам за секој случај.
за play store ќе си флешнеш pico или nano gapps после инсталација на ос, за рут ако сакаш можеш преку магиск, супер су не се користат веќе за рут аксес

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
221
191
Скопје
За да имам Google Play Store, кои пакети минимално ми требаат? Има различни (microG i Gapps), а мислам дека гледав и верзии со различни големини на некој од нив. Значи, ми треба функционалност само колку да симнам и инсталирам нешто од Play Store, кој е минималниот пакет за тоа? Или самите апликации (на пример Maps) бараат нешто повеќе?
Да има различни. Дури за некој custom ОС не ни ти треба тоа (пример Pixel Experience). Би ти препорачал да идеш со OpenGapps, веќе со години тоа користам и сум немал проблеми. Имаш неколку различни верзии односно пакети од OpenGapps, подетално кој се разликите меѓу тие верзии можеш да видиш тука (opengapps/opengapps).

Минималниот пакет кој што го бараш би било Pico, главните работи + Play Store Framework. Ама пак би ти препорачал да идеш со Nano верзијата.

Рутирање - нешто читав (и не дочитав) дека во поново време се препорачуваше Magisk, ама Линиџ го исфрлил... Или нема врска? Покрај тоа гледам дека Линиџ има пакети/адони, па кои други вредат да се вметнат при инсталација, или може да се додават отпосле?
Можеш да го оставиш ако сакаш и без рутирање после инсталација. Иначе Линиџ го нема исфрлено Magisk, уште го препорачува (и на самиот линк пишува). Обично Линиџ се инсталира за да имаш чист, стабилен ОС, без пренатрупани глупави features па и затоа не би ти препорачал да инсталираш такви пакети. Ако веќе сакаш. можеш преку Маgisk Manager или да инсталираш некој друг ROM како на пример Havoc, Remix итн. (Кој што имаат додатни features by default)

Иначе да nightly се, и најновата верзија ќе си ја симнеш. Имаш тука официјална тема со инструкции и можеш да видиш коментари од други А1 корисници и нивното искуство, или ако има некој баг итн. ([ROM][10.0.0][OFFICIAL] LineageOS 17.1[tissot])
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Има финти, еве на пример OpenGapps морало веднаш на прв boot, инаку останувало со сј*бани пермисии... Сосема случајно видов. Инаку ми треба Пико, ништо од Нано не ми треба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,818
28,740
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зошто планираш да го ставиш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Debloat + батерија
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,818
28,740
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Изумив дека A1 има 625, онда вреди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Да не ме мислите, го инсталирав. :hay: Се водев според ова, и иако е чекор по чекор, пак имаше нејаснотии - кога да се ресетира, при sideload на OpenGapps-ите викаше дека не се потпишани, при рачен ресет се појавуваше белиот Xiaomi екран и ништо не се случуваше, при целиот процес трипати инсталираше драјвери (се пријавуваше како три различни уреди и не сакаше да ги инсталира автоматски, иако се инсталираа од истиот inf, секој пат морав рачно)... Но помина.

На прв поглед не се разликува многу од чист Андроид (веројатно тоа и е :)).

Ќе ми треба рут, недозволиво е 9 апликации (вклучувајќи и системски) да имат пристап до микрофон, а на некои да не може да им се забрани пристап.
 
Има, има финти... TWRP не смеел да се инсталира на уреди со А/Б партиција (МИСЛАМ дека МИ А1 е таков), си го следев гајдот кој убаво викаше да не се инсталира, ама помислив да го инсталирам „кога сум тука“... :) (не, не го инсталирав).

При палење од power off уште стои пораката од Шијаоми дека е OEM Unlocked и небезбеден бла бла бла... Не знам како да се тргне тоа.

Ми изгледа дека стварно помалку троши батерија, но ќе видиме.

Пе*ерски е што за да ги исклучам network access (најмногу mobile data, ама и општо, 90% апликации немаат што мајка да бараат на интернет) и battery in background мора да влагам во секоја APP посебно... Иако пак, како и за пермисиите, некои не даваат да смениш. Но тоа е стандардно за Андроид.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,464
3,160
LineageOS имам инсталирано на Motorola Moto G gen2 со 1 гига рам и Xiaomi Redmi 3 со 2 гига рам. Motorola-та се прероди со тој OS, еден гига рам повеќе од доволно. Иста ситуација и со Redmi-то, со factory rom почна да кочи со овој како нов телефон.

Доколку некој постар телефон има поддршка за LineageOS одма менувајте, телефоните се преродуваат него ли со фабричките ромови.
 
Btw LineageOS е форк на ултра популарниот CyanogenMod.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
За Маѓиск да го следам ова?
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
917
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Btw LineageOS е форк на ултра популарниот CyanogenMod.
па, така нешто. заедницата околу CyanogenMod го направи LineageOS откако Stef Kondik тргна да прави фирма и сл. Меѓутоа LineageOS пред сѐ е дистрибуција на AOSP (android open source project) со многу малку додатоци.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Да не знае некој зошто прекина да ми наоѓа ОТА апдејти? Веќе долго време, од почетокот на есента. Добро, јас исклучив автоматско даунлодирање кога видов колкави се огромни, ама сега не наоѓа ништо, било рачно било автоматски.

Ме мрзи да барам како беше рачно апдејтирање, се` сум заборавил, старост. :p При набрзинка пребарување сите гајдови се за даунлодирање од settings, што не работи кај мене. А и не сакам да ми се избрише ништо од подесувањата.

Сакам да видам дали има нешто ново за батеријата. На 17.1 сум, но оттогаш поминаа многу nightly, а (и) нив ги наоѓаше.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,116
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тргна. Можно е некој да си играл со пермисиите на Updater затоа што иконката е глупа и изгледа старинска. :rolleyes: Ама му требаше и reboot да го поттурне.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,674
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно