• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Limit na Internet konekcija-sto znaci?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Sto znaci limitot na primer na onnet minisolo paket 120 MB so brzina kolku bese Mb vo sekunda? Dali se misli za daunload 120MB koi vleguvaat vo cenata ili vkupno?
I ova ne mi e jasno merkata megabiti za bit znam sto e za bajt, pa kilobajt ama megabit:chudenje: ne mi e bas jasno?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
8 бита = 1 бајт

8 Мегабита/секунда = 1 Мегабајт / секунда

2 Мегабита/секунда = 256 Килобајта/секунда
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Epa vo 120 MB transver se misli kolku transver (upload+download=max 120MB za taa cena), a mislam deka postoi i opciaj da si doplastis ako naprais poveke.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,042
Мислења
855,139
Членови
29,647
Најнов член
Анинени
На врв Дно