• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лични податоци на неколку илјади студенти се шират по и-мејл

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
Инфо од поранешни колеги што денес биле/се слушнале со професори:

Истечената база е од BSC центарот на МФС, највеќе студенти има од машински внатре бидејќи ова беше задолжително за индустриски менаџмент предметот - да се регистрираш и направиш бизнис план и сл. Помалку луѓе има од други универзитети и факултети, тие само си учествувале на натпреварите.

Сајтот е моментално изгаснат > www.bsc.ukim.edu.mk
*Значи доколу се немате регистрирано на овој сервис и немате учествувано на натпревари на BSC и NCDIEL – Национален центар за развој на иновации и претприемачко учење - сигурно ве нема на листата.

Ќе излезат со соопштение во брзо време, и они бараат што им се случило и како.

На 24вести сега го објавија ова > Вонреден инспекциски надзор за злоупотреби на лични податоци на студентите
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,602
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
@dunster Немој да си кликнал на линкот или па уште помалку да даваш твои податоци, ја го изедов на истата финта, фишинг е. Само смени лозинка на пејпал и терај.
Него шо да праиме ние шо сме без факултет? Треба да се секираме? :eek:h::eek:h::eek:h:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,346
28,737
kalco.ru

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
Ќе има ѕвонење со непознат на чупи на големо...


Туку да ве прашам вие шо паничите дека ќе ви хакираат мејлој, пејпали..... Како ќе го направат тоа?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
355
405
Има многу начини да се злоупотреби ова, нема да објаснам кои, за да не "инспирирам" некого на противзаконско дело.

Јас лично ја добив листата и иако користам генеричко корисничко име и пасворд кои се дадени од страна на факултетот, не ми е многу пријатно што ја објавиле листата. Моите колеги во голем процент ги користат истите/слични лозинки на други акаунти. Беа известени веднаш по добивањето на листата да ги променат.
 

Exooo

Intern
21 декември 2016
51
16
Дали се знае до кого се е испратена листата? Дали сите кој се на листата ја имаат добиено?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #142

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Може ли листата во пп да се проверам дали ме има во списокот на анонимуси :D
Навистина не ми е јасно како не сакате да ги прочитате ни претходните 2-3 поста во темата во која што постирате:
Дали си во студентската листа? - којзнае кој пат е споделен линкот во темава.

За сите нови кои ја читаат темата, да ви биде јасно дека на следниов линк можете да проверите дали ве има во базата или не, во текстовите пишува точно кои податоци ги содржи базата.
 

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
ова стигна на маил, валјда до целата листа:

Почитувани,


Настана проток на информации од базата на Центарот за развој на нови бизниси и Центарот за кариера (www.bsc.ukim.edu.mk) при што системот беше исклучен. За Ваша понатамошна заштита, доколку истата лозинка ја користите за регистрирање на други системи, Ве молимe ВЕДНАШ да ја промените.

Тимот на Центрите, заедно со стручните служби на факултетот работат на наредните чекори за ублажување на последиците за корисниците, како и на исклучување на можноста за идно ширење на податоци од базата.

Се извинуваме за евентуалните непријатности. За дополнителни информации или поддршка, тимот на Центарот за развој на нови бизниси и Центарот за кариера Ви стои на располагање како и до сега, во нашите простории и на оваа e-mail адреса.


Со почит,
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,108
2,684
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
ова стигна на маил, валјда до целата листа:
Истекување на не-енкриптирани пасворди, ми е баш онака интересен дел. Поракава е очајна бљувотина, класично за неспособна ванна бе организација која со помош на стручните служби ќе го реши случајов на не-енкриптирани пасворди.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Инаку не се само информации на студендите, туку има за сите што аплицирале за грантовите преку центарот за развој..
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Јас да сум како вас нема да го тргам се додека не дојде писменото барање. Кога ќе дојде писменото барање ќе се консултирате со адвокати и ќе поднесето приговор, се додека до крај нема развршница не тргајте ништо оти вака испаѓа дека само со еден телефонски повик сте ја свиткале кичмата.
 

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
86
100
Скопје
Протечениве информации се само од факултети кои имаат онлајн индекс или се лажам? Ако е така тогаш мене ме нема сигурно. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,858
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно