• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лични податоци на неколку илјади студенти се шират по и-мејл

Makedonec^

Gaining Experience
21 ноември 2012
169
125
Ќе ве замолам да ми ја препратите и мене, бидејќи се осеќам засегнато во случајов.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,099
523
Дај некој кој ја има листава нека ме контактира на пп, да се проверам.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
388
290
Другaри aкo мoжете и нa мене. Дa си рaскстaм зa тoa дaли ме имa или не, мaдa 99% сум сигурен декa ме имa. фала однапред
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ееее како направивте како да се споделени податоци на агенти од ЦИА. :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,833
6,851
www.mikrotikmacedonia.net
Мислам дека ми ја потековте 9 - ката сабајлечки. Чил аут момци и да ве има и да ве нема исто ви се фаќа. Сменете лозинка ако се сметате загрозени и тоа е тоа. Што паника дигнавте за 4000 информации што некој по грешка ја расфрлил по мејл на студенти.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,719
1,544
sistrum.mk
Дали некој намерно или случајно ја пуштил у јавност, ке треба некој да си има одговорност.
А сите оние студенти кој додатно ја споделиле или испратиле на други да се проверат е ОК? До сега мислам дека цела Македоија ги има сите овие информации на своите компјутери.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
388
290
Jaс пак мислам дека сето ова е некоја лага. Ако воопшто го имало досега ќе беше објавено.
Еве ако е точно нека го прати некој.
А вака испаѓа цела мк го има ама и сите го бараат, што значи никој го нема :)
 

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
Во претходните страни имаше изјави од некои членови дека има...
Сепак ако може некој да ми ја прати базата во пп да си проверам дали ме има и мене да можам вечер мирно да спиам ?
Нема цел матичен број внатре, има само дата на раѓање и место = фалат последните 3 бројки од матичниот.

Можеби некој има оставено матичен како password, не го проверував детално ехелот.


*Исто, подобро да направиме некаква апликација за проверка од колку да си го препраќаме фалјот самите
 
 • Ја почнал/а темата
 • #86

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Како некој да ви ги земал 500-те евра во банка, така импулсивно реагирате. Оладете ај плис. Ептен се напнавте.
Еден од поголемите проблеми е токму ова.
Оправдување неправди и злоупотреби со општествено "не си кул ако паничиш и ептен се напнавте."

Државен факултет испорачува рандом база = оладете ај плс ептен се напнавте.

500 години турско у гените, јбг.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,833
6,851
www.mikrotikmacedonia.net
Еден од поголемите проблеми е токму ова.
Оправдување неправди и злоупотреби со општествено "не си кул ако паничиш и ептен се напнавте."

Државен факултет испорачува рандом база = оладете ај плс ептен се напнавте.

500 години турско у гените, јбг.
Грешно ме разбра. Не реков дека е кул државни институции да споделуваат приватни информации ама стварно се напнавте ептен како за на форум. оставете институциите да си го решат ова. Јас сум далеку од тоа турското, без гајле. ;)
 

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
Како некој да ви ги земал 500-те евра во банка, така импулсивно реагирате. Оладете ај плис. Ептен се напнавте.
брат ако не сакаш да читаш, не читај
или како викаат на тв, смени канал.

Најверојатно нема ништо да се случи, но има листа со 5к редови - име, презиме, дата на раѓање, маил, адреса, број, username, password - си шета.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
Доволно е еден од тие мејлови и пасворди да се погоди на нечив paypal или е-банкарство за да се направи голема штета. Ама Македонче ко Македонче, кога на другите им се случува фаќа сеир, кога него ќе му се случи одма скока/рипа/пцуе влада, систем/крши/тепа и се остало. Ама дур не го чепнат него кој ги врти другите. Е од тоа си патиме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #91

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Не реков дека е кул државни институции да споделуваат приватни информации ама стварно се напнавте ептен како за на форум.
Стварно се напнавте во тема посветена и наменета токму за напнување околу ситуацијава? За жал не ти е валиден коментарот.

Секој што се наоѓа на таа листа, а и секој што знае дека негови лични податоци се на универзитетските сервери треба да паничи и да се загрижи и да преземе нешто, макар тоа било и испраќање формално барање до својот факултет за да потврдат дека ги преземаат потребните чекори.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
972
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Лични податоци на цела држава беа изложени на сајтот на ДИК, институција која беше во центарот на вниманието цела година. Луѓе реагираа, поднесуваа претставки, никој не одговараше. Во ваква банана држава со неодговорни граѓани на кои реакцијата за прислушкување им е „па нека ме снимаат, нема што јас да кријам“ треба да си луд да веруваш дека институциите би го решиле ова.
Во секој случај, добро е засегнатите да си поднесат претставка до ДЗЛП, друго е кога го имаш црно на бело, џабе кукаме по социјални мрежи и форуми ако остане на тоа.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,833
6,851
www.mikrotikmacedonia.net
Лични податоци на цела држава беа изложени на сајтот на ДИК, институција која беше во центарот на вниманието цела година. Луѓе реагираа, поднесуваа претставки, никој не одговараше. Во ваква банана држава со неодговорни граѓани на кои реакцијата за прислушкување им е „па нека ме снимаат, нема што јас да кријам“ треба да си луд да веруваш дека институциите би го решиле ова.
Во секој случај, добро е засегнатите да си поднесат претставка до ДЗЛП, друго е кога го имаш црно на бело, џабе кукаме по социјални мрежи и форуми ако остане на тоа.
Ова ! Кога цела база со лични податоци беше достапна од страна на ДИК и можеше да се дојде до адреси, и остали податоци никој не коментираше, сеа сите го божем загрозени, изиграваат жртви. Едно е јасно, во оваа држава лични податоци ке најдеш и на улица , во некој партиски список итн итн, т.е податоците се скоро јавно достапни.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Иако ова не е ни прво ни последно кај нас и во светот треба да се реагира и да се преземат мерки колку што може. Мора да се бара одговорност како од личности така и од правните лица. Имаме Закон за заштита на лични податоци. Постојат надлежни институции.

Немам време да читам наназад. Видов дека има статија од адвокат но не знам дали има насоки што треба да се направи од страна на оние чии податоци се објавени. Да сменат пасворди, да креираат нови акаунти на сајтови каде се логирале и сл. т.е. ние како ИТ заедница да им помогнеме со тоа што можеме и да ги едуцираме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #97

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Кога цела база со лични податоци беше достапна од страна на ДИК и можеше да се дојде до адреси, и остали податоци никој не коментираше, сеа сите го божем загрозени, изиграваат жртви. Едно е јасно, во оваа држава лични податоци ке најдеш и на улица , во некој партиски список итн итн, т.е податоците се скоро јавно достапни.
Епа токму затоа треба да се паничи, да се крева хистерија за вакви ситуации, да се објасни сериозноста на како се може да се злоупотребат податоците... а не да се вика еееј многу испаничивте, има и полошо и оладите малце.

Потребно е да се крене свеста кај луѓето за вакви ситуации.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #98

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Видов дека има статија од адвокат но не знам дали има насоки што треба да се направи од страна на оние чии податоци се објавени. Да сменат пасворди, да креираат нови акаунти на сајтови каде се логирале и сл. т.е. ние како ИТ заедница да им помогнеме со тоа што можеме и да ги едуцираме.
Адвокатите се ограничени од комора при давање на такви јавни совети... но затоа ние не сме:
Што да правите доколку вашите лични податоци се злоупотребени на студентската листа ⋆ IT.mk
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Адвокатите се ограничени од комора при давање на такви јавни совети... но затоа ние не сме:
Што да правите доколку вашите лични податоци се злоупотребени на студентската листа ⋆ IT.mk
Одлично. Супер е срочено. Сигурно може членовите и да даваат сугестии за дополнување на листата.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: D

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
492
294
Не треба да се паничи, али добра датабаза за некој да си пополни слободно време со брут форс :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,443
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно