1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лиценцен windows

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од daceee90, 15 Мај 2014.

 1. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  До сеа не сум се замарал со лиценците... :) но сега имам еден проблем. Имам лепенка од windows ама го немам ДВД кое е решение?
   
 2. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Чим имаш лепенка, имаш лиценца. Идеш на официјалната страна од Microsoft си спушташ ОС тој што ти е на лепенката, и си го ставаш на ЦД/УСБ и терај.
   
  На Velix и daceee90 им се допаѓа ова.
 3. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  може ли директен линк за download.. или каде да го внесам бројчево? ако не ти е тешко ..


  фала
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,456
  6,566
  27 Март 2014
  Убаво ти кажаа, ѕирни на стикерот кој windows го имаш, и каква верзија 32 / 64 битна и после ке ти дадеме линк.
   
 5. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Ако лепенката е оем а нај вероватно е оем,мора да бараш Windows да биде oem со EULA лиценца иначе нема да фати ова важи само за XP,нема да фати и ако е мењавана матична,
   
 6. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  У секој случај, дај ни уште малце инфо, за што се работи, каква лиценца имаш, за домашна употреба или не и слично, па да можеме подобро да помогнеме :)
   
 7. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  172
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  Ама не е само до матичната, ако е искористена лиценцата веќе еднаш треба да имаш повеќето делови исти, бидејќи некогаш дава Purple error што значи дека не ти се исти деловите. :) (барем јас имав еднаш таков проблем со VIsta na hp PC)
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  172
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  Your system has detected a configuration error. Code purple
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...