1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лиценца за антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од BlueBaron, 19 ноември 2017.

 1. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  166
  132
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Па вака, корисам Kaspersky Free некое време. Доста солиден е, ама не е доволен за мене. Премногу торенти симнувам, и реков да направам упгрејд. Гледам во АМЦ има Касперски, ама 2500мкд е... Имаат и BitDefender Internet Security 2017 за 600мкд, но бидејќи го неам користено никогаш и незнам, не му верувам. Сакав да знам дали може да се најде некаде лиценца за ЕСЕТ или Касперски за околу.. 10евра или помалце. Ако не, ќе го земам овој од АМЦ 600мкд Битдефендерот,
   
  На vladealfagv му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,622
  2,410
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 3. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,943
  2,674
  4 Јули 2013
  Имаш на Ebay лиценци за Kaspersky Internet Security po 6-7 евра се продаваат, имам земено пар пати и се имаат покажано доста добро. Го купуваш само клучот, а инсталационата ја спушташ од официјален сајт.
   
  Delta111, Jovan2389, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  5,728
  7,459
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дали си сигурен дека добиваш нешто повеќе со платената верзија?
  Тоест да рефразирам, дали со платената верзија добиваш нешто повеќе а што ти треба?
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,187
  3,659
  23 Јуни 2015
  Машко
  Се осеќаш посигурен. Исто како кога ќе купиш иПхоне Х, аФтоматски подобро те слушаат и ти подобро слушаш, пораките побрзо се праќаат и слично.
   
  Sukhoi, BEST и на Psycore им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  5,728
  7,459
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хехе, пласебо ефект а?
  Иначе како долгогодишен корисник на Avast на пример, знам дека разликата меѓу Avast Free И Avast Internet Security е само во firewall и во online shopping додатоците. Антивирусниот engine е истиот.

  Така да не гледам потреба од платена верзија кога online shopping се прави од познати и реномирани интернет продавници, ризикот од измама е 0. А за firewall; системскиот сосем добро си врши работа.
   
  Sukhoi, BEST и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,622
  2,410
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас лично преминав на Windows Defender затоа што со години ниеден антивирус ништо ми нема најдено, блокирано итн., а кога блокирал 2-3 пати било false positive.
  Ама OP кажа дека симнувал многу сумњиви работи па веројатно сака да биде осигуран.
   
 8. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  166
  132
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Да знам дека за секојдневна употреба скоро сите бесплатни антивируси се добри, без разлика кој производител (Освен МкКафе или Нортон, срање се). Во последно време, и Виндос Дефендер има доста солидни резултати (AV-Comparatives - Independent Tests of Anti-Virus Software - Real World Protection Test Overview). Ама како што потенцирав, често симнувам сумњиви работи, па идам по тоа 'better safe than sorry'.

  До сега Kaspersky Free се има покажано доста добро, на секое скенирање од Malwarebytes се е чисто освен некој PUPs понекад. Ама пак како што ми дадовте линкови, ако може да се земе KIS 2018 за 6-8 евра, зошто да не?

  PS: Кога се мислам, и Sandboxie или некоја виртуелна машина би ми завршило работа.. :annoyed:
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,370
  3,106
  11 Декември 2008
  Машко
  Купи си лиценца од ибеј за Касперски.
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  5,728
  7,459
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Немој да мислиш дека си безбеден иако имаш антивирус, ќе се заебеш со сигурност на крај. Антивирусот не ти е никаква гаранција, само ги намалува шансите да се заразиш, не ги елиминира.
   
  На kirev и hipo им се допаѓа ова.
 11. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  166
  132
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Кога веќе зборуваме за постарите, и по-дотраените вируси, повеќето бесплатни антивируси лесно ги детектираат и ги бришат. Работата е Zero Day нападите. А познатите премиум антивируси доста добро се справуваат со повеќето такви вируси. (Ама како што кажа секогаш има ризик). А за разлика од постарите Виндовси, 10ката е доста посигурен така да и тоа е голем фактор.

  Би можел да поминам и со Kaspersky Free, како што напоменав, супер работи до сега. Ама ако веќе можам да најдам KIS толку евтино, зошто да не купам? Јас често гледав по слични форуми како овој, повеќето користат или KIS, ESET, F-Secure. И се мислев, премиум се, по продавници ептен скапи (KIS 2k ден во АМЦ), и се прашував дали ги купуваат од кај нашите продавници, од некој е-продавници или некој торент? :D Незнаев дека на Ebay можат да се најдат за 5-10 евра.
   
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,622
  2,410
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Купи си, и јас поради истово си купував еден период Битдефендер лиценци, не дека ми требаше, али онака, практично џабе му доаѓа :)
   
 13. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  365
  244
  24 oктомври 2010
  Машко
  Во КабТел имаш една лиценца за 1200 ден, а три лиценци 2100 или така нешто. Моеш да се договориш со некого по 700 денари искача..
   
 14. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  276
  232
  10 Јуни 2011
  Машко
  Ниеден антивирус нема да те заштити комплетно...
  Друга работа, ниеден антивирус неможе да се рамни со Avast.. (како примерот со Michelin гумите, они се #1, #2 е празно, па #3 е континентал... епа потпуно исто ке му дојде и со Аваст;))

  Доколку сакаш да си скрос заштитен, напрај си изолирана виртуелка и на нејзе симињај...
  П.С. Аваст е ептен добар одкога го купија АVG (не дека пред тоа не чинеше...)

  Јас со години симнувам сомнителни ствари, аваст не ме изневерил до сега (освен од УСБ стикови, во такви случаеви Боот Скен средува работа ама трае малку...)
   
 15. vladealfagv

  vladealfagv
  Gaining Experience

  107
  92
  31 Јануари 2016
  Машко
  Apple Certified Mac Technician at iSTYLE Macedonia
  Steam:
  vladealfagv
  А да си купуш некој од втора рака или од нет, како што можам да видам имаш на eBay доста избор.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 16. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  166
  132
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Како прво фала ви дечки на линковите што ги споделивте, ќе ги имам на памет доколку се решам да купам. Иначе го најдов ова, и сакав да го споделам и со вас:

  Ако сакате AVG Internet Security за 1 година бесплатно, влезете овде Antivirus Software Download | AVG Worldwide , и симнете AVG Antivirus Free. После откако ќе го инсталирате, идете кај лиценцата и внесете ја оваа : IBY9X-ESYXT-W4BZQ-QI4WX-A9LI7-INRS3

  И ќе ви се симне после AVG IS, ќе ви се активира, рестарт компјутерот и ќе го имате 1 година бесплатно.

  Солидно работи за сега, еве и скиншот од таск манагер: Screenshot
   
 17. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  727
  1,138
  12 Септември 2013
  Машко
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,520
  2,134
  12 Јануари 2016
  Машко
  Моментално има бесплатно McAfee LiveSafe 2017 (повеќекорисничка) лиценца со година дена претплата. :
  Free McAfee LiveSafe (100% discount) | SharewareOnSale
  Jaс си земав, пар совети: На sharewareonsale.com бапнете некоја blabla@bla.net лажна маил адреса (освен ако не сте љубители на спам). Потоа добивате линк кон home.mcafee.com каде ќе бара кредитна картичка ама нема ништо да наплати .Тоа е за авто претплата после една година, што може веднаш да се исклучи на Auto-renewal сетирањата. Инаку кај мене првиот пат нешто заглави „купувањето“, потоа прво направив акаунт па ја завршив постапката.

  Ривју: McAfee LiveSafe
   
  На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...