• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

LGA 1155 матична и процесор?

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
86
88
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Итно ми треба, ми отиде матичнава после 6-7 години нон-стоп користење. Има некој за продавање LGA 1155 матична и процесор? По можност процесорот да е i7 3rd gen, али океј е и со i5 ако има некој да ме искомбинира, ми треба постара конфигурација за да не купувам цела од поново, така да ќе помогнете многу ако понудите нешто.

Ако има друг оддел или друга тема за вакви работи, само ќе ве замолам да ја префрлите таму затоа што не можев да најдам на брзинка. Можда сум промашил, али се надевам ќе помогнете.

Фала однапред,
N
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Тоа значи дека DDR3 меморијата што веќе ја имаш ти е исправна и можеш да ја користиш?
Во тој случај не мораш трета генерација плоча и процесор да бараш, бараш нешто со DDR3 меморија, на пример 4-та или 6-та генерација со DDR3.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,993
7,879
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Што и е на плочата?
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
86
88
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Што и е на плочата?
Искрено не сум толку ук да и направам потполна дијагностика, али го начекав компјутерот замрзнат на Windows, и уредите на USB што беа приклучени немаа довод на струја - тестатурата што ми свети и маусот. Пробав рестарт, и после укочената слика не видов ништо на екранот.

Назад на USB портите пробувам еден стик и само има милисекунда светло кога веднаш влегува стикот во портите - и тоа е тоа, исто на секоја друга порта. Од POST ништо не можам да видам, не стигам нигде.

Претпоставувам дека од спој отидена е матичната (а можеби и процесорот), али можно е и некој кондерзатор или нешто многу помало дефектче да е.

Искрено, не знам ни каде да го однесам од што ми е страв дека може уште толку да се зезне работава, вака се мислев само да сменам матична и да си ги поврзам сите хард дискови, итд.

Иначе матичнава има proprietery PSU, и плус уште едно дополнително затоа што немаше пинови за графичката - RX560, стриктно за Hackintosh компатибилност.

Поправаш ти компјутери да го донесам кај тебе, или па можда да ме насочиш кај океј луѓе во Скопје?

Фала однапред.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,993
7,879
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не гарантирам успех, меѓутоа ништо не ме чини да ја погледнам, па можеби ќе ти се посреќи :)
076270486 побарај ме кога сакаш.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
81
80
најверојатно рип отпорници неколку, бу требало членот да ти ја среди лесно :)
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
81
80
сигурно отпорникот е изгорен се поправа за 2 мин :)
па не е еден, да е еден нема да прави толкав проблем, сигурно се повеќе.. и пукаат тие. членот може да ја сликне или да ја провери сам матичната. вака би требало да изгледаат ако е до нив:
 

Атачменти

  • 7D0B14E0-53B9-4160-AF2C-6ABC80EA79F5.jpeg
    7D0B14E0-53B9-4160-AF2C-6ABC80EA79F5.jpeg
    191.8 KB · Прегледи: 33

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,372
10,334
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
па не е еден, да е еден нема да прави толкав проблем, сигурно се повеќе.. и пукаат тие. членот може да ја сликне или да ја провери сам матичната. вака би требало да изгледаат ако е до нив:

Ова специјални отпорници од тие долгите.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
81
80
Кондензатори* специјални изглеа да, фала што ме поправивте без да се зезате.

Убав напредок на форумов постигнат.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,372
10,334
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Нема проблем, само ретко која плоча од таа серија има електролитски кондензатори. Освен некоја дно дна ако била.

И најефтините од 1800 ден. што беа имаа полимер солид капс.
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
86
88
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Нема везе, купив друга конфигурација со понов процесор, може да се заклучи темава веќе. Фала на сите :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема везе, купив друга конфигурација со понов процесор, може да се заклучи темава веќе. Фала на сите :)
Дај ги старите наваму, ќе ги средиме и ќе ги донираме. Сега за нова година би било фино, јас најдов 3 монитори ми требаат уште две стари машини да комплетирам 3 компјутери
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
86
88
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Дај ги старите наваму, ќе ги средиме и ќе ги донираме. Сега за нова година би било фино, јас најдов 3 монитори ми требаат уште две стари машини да комплетирам 3 компјутери

Нема проблем, добра идеја. Можам да ти го дадам цело куќиште без хард дискови само, а може и ќе успеам да најдам некој по дома што не се користи.

Да те исконтактирам тебе кога ќе можам, или има некоја тема или нешто за која не знам?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема проблем, добра идеја. Можам да ти го дадам цело куќиште без хард дискови само, а може и ќе успеам да најдам некој по дома што не се користи.

Да те исконтактирам тебе кога ќе можам, или има некоја тема или нешто за која не знам?
Ова е таа тема :) али контактирај ме директно. Хард дискови имам многу не се мачи да бараш. Обично ставам 320Gb диск и 64/128 SSD Благодарност до тебе
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
86
88
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Ова е таа тема :) али контактирај ме директно. Хард дискови имам многу не се мачи да бараш. Обично ставам 320Gb диск и 64/128 SSD Благодарност до тебе

Договорено, ќе пишам за некоја недела чим досредам миграцијава на новата машина. Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,192
Членови
30,786
Најнов член
Znzir
На врв Дно