1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LG паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,293
  1,066
  26 Април 2013
  Машко
  Познат проблем е тој со LG,не се секирај нормална појава е тоа.

  Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk Pro
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  905
  1,349
  6 ноември 2007
  Дали да купам LG G5 или ќе зажалам после некое време?
  Во прашање е неговата издржливост што се однесува до bootloop и overheating issues.
  Цените му се примамливи и нема конкуренција али претпоставувам има причина зашто е и таа цена?
  Некој со LG Г5 овде? Игри и малтретирање не ме интересираат.
  Сакам само top-notch камера, добар дисплеј и мултитаскинг без лаг.
   
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  984
  598
  8 Август 2017
  Машко
  Мене ми е интересен пошто е еден од последните ако не и последен флагшип со ремовабле батери, со добар квалитетен метален билд, екран итн.
   
 4. drifter

  drifter
  Gaining Experience

  118
  321
  21 Јануари 2009
  Машко
  Сакав и јас да купам G5 и истражував и не сретнав некој да има проблеми со Bootloop како G4 и V10. После се сменија плановите и земав G6+ и сум презадоволен од него. Воопшто не загрева и нема лаг во користење а и камерите се феноменално добри. Според тоа што го имам читано и со G5 не би требало да имаш проблеми.
   
  Последна промена: 15 Јули 2018
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,162
  1,552
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  G5 нема таков проблем, јас го имам и дури ми е купен од ледиком, топ е, камерата е добра не до ниво на денешните самсунг и хуавеи но широката камера е закон, тоа што викаат дека не е издржлив нема везе една силиконска или гумена маска и тера 24/7 се користи кај мене бидејќи децата не го оставаат ни секунда да мирува цело време јутуб. Екранот е топ поточно најдобриот лцд подобро само амолед ама тука е. Нема да промашиш ако го земеш за добра цена јас за 300 евра го пазарев пред една година и искрено немаше ништо слично за тие пари на ново. Батерија држи еден ден. Сега е на Андроид 7 не знам дали ќе добие 8 ама работи флуидно 4 гига рам има колку сакаш.
   
 6. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  269
  331
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Зависи за која цена го зимаш, нов, половен, види друго штп
  Ајде да кажам и јас нешто пошто го имав кратко време пред две три години, ќе се осврнам на камера пошо за перформанси тука некаде е со с7 и хјуавеи п9 мислам, широкоаголната камера е интересна вади убсви слики посебновво Хдр исто како и обичната камера, значи без зум сликите се топ, проблемот настанува доколку сликите ги зумираш, тогаш се разлеваат како водени бои, значи тоа не го очекував од телефон флег шип и се разочарав, значи единствен проблем се јавува кога ги зумираш сликите, доколку си фотограф аматер со мобилен, како форма широкоаголната камера е океј ама не и според квалитет што го нуди.... За се останато, перформанси изглед, батерија е топ телефон
   
 7. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Јас пред 3 и нешто месеци ја пазарев најлошата можна комбинација на г5, рефурбишет телефон од али. Со се царини ме фати околу 9500 што за тие пари нема ништо подобро да се добие на перформанси.

  Лаг нема апсолутно никаков. Телефонот премногу грее додека се полни едно половина час, валда поради fast charge. За пофалба е што за пола час се полни 70/80 проценти од батеријата.
  Во нормална работа знае да загрее ако се гледа видео или игра игри подолго време, иначе за нормално користење, месенџер, инста, сликање не грее воопшто.

  Камерите се одлични, посебно широко аголната. Еве некои мои видеа кои сум ги направил за камерите.

  Овие слики се правени на фабричка верзија на софтверот. Со апдејт ке имаш можност да ставиш и gcam и ке добиеш подобри резултати.

  Е сега за бутлуп, официјално ЛГ го признава и кај овој телефон и кај в20. Ама интернетот вика дека многу ретко се случува, помалце од 5%, па ако го начекаш за добра цена вреди да го прифатиш ризикот.
   
  cipiripi, Jedah и на goran_oh им се допаѓа ова.
 8. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  905
  1,349
  6 ноември 2007
  Благодарност за споделените искуства.. Преферирам нов да земам, ако рикне после некое време ќе знам дека јас сум го рикнал за свои пари.
  Не ми се исплаќа да ризикувам со половно. Ретки се тие што продаваат ваков телефон од чиста мира за да земе подобар. Разликата до друг тел со ИСТИ перформанси е +100€
  @GreenRoot Вчера баш гледав видеа на YT за LG G5 камера ми испадна тоа aстрофото... си помислив кој е овај русин, панорама е кул, slowmo кул ама имаш некои баш blurry фотки/видеа незнам зашто... излгледа не си трзнал тоа леќата да зачистиш малу :p
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Хaх, немaм нaвикa дa јa бришaм леќaтa пред сликaње. Инaче јутуб мнoгу ги кoмпресирa видеaтa пa се изгледa мaлце пoлoшo негo штo ствaрнo е. Резoлуцијaтa нa ширoкo aгoлнaтa леќa е пo мaлa и немa фoкус пa сликите нa нејзе се мaлце пикселизирaни и не е дoвoлнo oштри, aмa сепaк е супер :D

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 10. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Btw G5 се нaoѓa пoд 100$ нa aли. Зa тaa ценa пoдoбaр телефoн не се нaoѓa.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
  На drifter и tupacan им се допаѓа ова.
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  830
  2 Март 2011
  Машко
  И најверојатно е фалсификат.
   
 12. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај

  Sent from my фaлш LG-H830 using Tapatalk
   
  На fiatf, drifter, goran_oh и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,293
  1,066
  26 Април 2013
  Машко
  Сега се кажа!

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  На cipiripi и GreenRoot им се допаѓа ова.
 14. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  246
  172
  3 Јануари 2010
  Машко
  Од кај би земал нов г5 ?

  Испратено од D2005 преку IT.mk форум апликација
   
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  830
  2 Март 2011
  Машко
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,353
  2,165
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
 17. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,513
  1,593
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
 18. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Всушност сите 5 камери си имаат одлична примена и не се глупости од типот на мохохром сезон или втора камера за бокен ефект.

  Wide леќа имам на Г5 и во добар дел ја преферирам нејзе пред стандардната. Единствана грешка им е тоа што трите камери не се со еднаков квалитет, и ова ЛГ требаа да го надминат. Ама како и да е, барем во едно поле биле одлични до сега, а тоа се камерите и ова може да им биде полн погодок.

  Ако ништо друго барем пробуваат да понудат нешто корисно а не само маркетиншки трик. Телефонов може да ги извади од гомната во кој западна со претходните модели. Ќе видиме дали успеале да ги надминат детските болести како goosting i burn in на екран, лоша изработка и севкупно лошиот квалитет.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  830
  2 Март 2011
  Машко
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  830
  2 Март 2011
  Машко
 21. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,293
  1,066
  26 Април 2013
  Машко
  Да само прашање е на време ко ке почни да трокира ЛГ го,јас како искусен корисник на чг телефони до пред извесно време можам да констатирам дека се тоа е лажно.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 22. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  883
  561
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 23. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Ова е софтверски проблем и нема врска со тоа што се случуваше на претходните модели. Тоа беше многу пострашно :)

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  512
  206
  9 Август 2018
  Машко
  LG Patents Smartphone With 16 Cameras, Because Sure, Why Not - ExtremeTech
  lg-smartphone-camera-1000x660.jpg
  На кои дроги се овие од LG???
  Не бе не,уште што нема да им текне...
  Де на Samsung, де на Xiaomi, де Apple, де некој друг... Лудорија.
  (иначе ова можда требаше одамна да го пишам бидејки за ова новости пред 2 месеци искочија, али океј..)

  И уште нешто:
  LG се закон за снимање видеа. Утка со нив нема, а особено на овој новиот модел со 5 камери. За сликање се meh, ама за видео снимање се закон.
   
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  830
  2 Март 2011
  Машко
  Тоа патентите се злосторство против човештвото.
   
  bxxxn, The Geek Boy и на mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...