1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

LG паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. goran_oh

goran_oh
    On your way to fame

1,229
    994
    26 Април 2013
    Машко
    Познат проблем е тој со LG,не се секирај нормална појава е тоа.

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk Pro

На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

842
    1,192
    6 ноември 2007
    Дали да купам LG G5 или ќе зажалам после некое време?
    Во прашање е неговата издржливост што се однесува до bootloop и overheating issues.
    Цените му се примамливи и нема конкуренција али претпоставувам има причина зашто е и таа цена?
    Некој со LG Г5 овде? Игри и малтретирање не ме интересираат.
    Сакам само top-notch камера, добар дисплеј и мултитаскинг без лаг.

3. Enquito

Enquito
    On your way to fame

857
    533
    8 Август 2017
    Машко
    Мене ми е интересен пошто е еден од последните ако не и последен флагшип со ремовабле батери, со добар квалитетен метален билд, екран итн.

4. drifter

drifter
    Gaining Experience

144
    352
    21 Јануари 2009
    Машко
    Сакав и јас да купам G5 и истражував и не сретнав некој да има проблеми со Bootloop како G4 и V10. После се сменија плановите и земав G6+ и сум презадоволен од него. Воопшто не загрева и нема лаг во користење а и камерите се феноменално добри. Според тоа што го имам читано и со G5 не би требало да имаш проблеми.

Последна промена: 15 Јули 2018
  5. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,043
    1,442
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    G5 нема таков проблем, јас го имам и дури ми е купен од ледиком, топ е, камерата е добра не до ниво на денешните самсунг и хуавеи но широката камера е закон, тоа што викаат дека не е издржлив нема везе една силиконска или гумена маска и тера 24/7 се користи кај мене бидејќи децата не го оставаат ни секунда да мирува цело време јутуб. Екранот е топ поточно најдобриот лцд подобро само амолед ама тука е. Нема да промашиш ако го земеш за добра цена јас за 300 евра го пазарев пред една година и искрено немаше ништо слично за тие пари на ново. Батерија држи еден ден. Сега е на Андроид 7 не знам дали ќе добие 8 ама работи флуидно 4 гига рам има колку сакаш.

6. Иванчо

Иванчо
    Gaining Experience

190
    277
    22 Мај 2013
    Машко
    Веб-администратор,
    Зависи за која цена го зимаш, нов, половен, види друго штп
    Ајде да кажам и јас нешто пошто го имав кратко време пред две три години, ќе се осврнам на камера пошо за перформанси тука некаде е со с7 и хјуавеи п9 мислам, широкоаголната камера е интересна вади убсви слики посебновво Хдр исто како и обичната камера, значи без зум сликите се топ, проблемот настанува доколку сликите ги зумираш, тогаш се разлеваат како водени бои, значи тоа не го очекував од телефон флег шип и се разочарав, значи единствен проблем се јавува кога ги зумираш сликите, доколку си фотограф аматер со мобилен, како форма широкоаголната камера е океј ама не и според квалитет што го нуди.... За се останато, перформанси изглед, батерија е топ телефон

7. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

906
    848
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Јас пред 3 и нешто месеци ја пазарев најлошата можна комбинација на г5, рефурбишет телефон од али. Со се царини ме фати околу 9500 што за тие пари нема ништо подобро да се добие на перформанси.

Лаг нема апсолутно никаков. Телефонот премногу грее додека се полни едно половина час, валда поради fast charge. За пофалба е што за пола час се полни 70/80 проценти од батеријата.
    Во нормална работа знае да загрее ако се гледа видео или игра игри подолго време, иначе за нормално користење, месенџер, инста, сликање не грее воопшто.

Камерите се одлични, посебно широко аголната. Еве некои мои видеа кои сум ги направил за камерите.

Овие слики се правени на фабричка верзија на софтверот. Со апдејт ке имаш можност да ставиш и gcam и ке добиеш подобри резултати.

Е сега за бутлуп, официјално ЛГ го признава и кај овој телефон и кај в20. Ама интернетот вика дека многу ретко се случува, помалце од 5%, па ако го начекаш за добра цена вреди да го прифатиш ризикот.

cipiripi, Jedah и на goran_oh им се допаѓа ова.
  8. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

842
    1,192
    6 ноември 2007
    Благодарност за споделените искуства.. Преферирам нов да земам, ако рикне после некое време ќе знам дека јас сум го рикнал за свои пари.
    Не ми се исплаќа да ризикувам со половно. Ретки се тие што продаваат ваков телефон од чиста мира за да земе подобар. Разликата до друг тел со ИСТИ перформанси е +100€
    @GreenRoot Вчера баш гледав видеа на YT за LG G5 камера ми испадна тоа aстрофото... си помислив кој е овај русин, панорама е кул, slowmo кул ама имаш некои баш blurry фотки/видеа незнам зашто... излгледа не си трзнал тоа леќата да зачистиш малу :p

На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
  9. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

906
    848
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Хaх, немaм нaвикa дa јa бришaм леќaтa пред сликaње. Инaче јутуб мнoгу ги кoмпресирa видеaтa пa се изгледa мaлце пoлoшo негo штo ствaрнo е. Резoлуцијaтa нa ширoкo aгoлнaтa леќa е пo мaлa и немa фoкус пa сликите нa нејзе се мaлце пикселизирaни и не е дoвoлнo oштри, aмa сепaк е супер :D

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

10. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

906
    848
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Btw G5 се нaoѓa пoд 100$ нa aли. Зa тaa ценa пoдoбaр телефoн не се нaoѓa.

На drifter и tupacan им се допаѓа ова.
  11. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

469
    542
    2 Март 2011
    Машко
    И најверојатно е фалсификат.

12. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

906
    848
    1 oктомври 2011
    Графички дизај

Sent from my фaлш LG-H830 using Tapatalk

На fiatf, drifter, goran_oh и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. goran_oh

goran_oh
    On your way to fame

1,229
    994
    26 Април 2013
    Машко
    Сега се кажа!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

На cipiripi и GreenRoot им се допаѓа ова.
  14. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

203
    147
    3 Јануари 2010
    Машко
    Од кај би земал нов г5 ?

Испратено од D2005 преку IT.mk форум апликација

15. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

469
    542
    2 Март 2011
    Машко
    На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Molec

Molec
    Unstoppable

1,351
    2,113
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
  17. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,369
    1,379
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
  18. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

906
    848
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Всушност сите 5 камери си имаат одлична примена и не се глупости од типот на мохохром сезон или втора камера за бокен ефект.

Wide леќа имам на Г5 и во добар дел ја преферирам нејзе пред стандардната. Единствана грешка им е тоа што трите камери не се со еднаков квалитет, и ова ЛГ требаа да го надминат. Ама како и да е, барем во едно поле биле одлични до сега, а тоа се камерите и ова може да им биде полн погодок.

Ако ништо друго барем пробуваат да понудат нешто корисно а не само маркетиншки трик. Телефонов може да ги извади од гомната во кој западна со претходните модели. Ќе видиме дали успеале да ги надминат детските болести како goosting i burn in на екран, лоша изработка и севкупно лошиот квалитет.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

469
    542
    2 Март 2011
    Машко
  20. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

469
    542
    2 Март 2011
    Машко
  21. goran_oh

goran_oh
    On your way to fame

1,229
    994
    26 Април 2013
    Машко
    Да само прашање е на време ко ке почни да трокира ЛГ го,јас како искусен корисник на чг телефони до пред извесно време можам да констатирам дека се тоа е лажно.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

22. Borsa

Borsa
    Gaining Experience

831
    484
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
  23. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

906
    848
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Ова е софтверски проблем и нема врска со тоа што се случуваше на претходните модели. Тоа беше многу пострашно :)

24. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

314
    114
    9 Август 2018
    Машко
    LG Patents Smartphone With 16 Cameras, Because Sure, Why Not - ExtremeTech
    lg-smartphone-camera-1000x660.jpg
    На кои дроги се овие од LG???
    Не бе не,уште што нема да им текне...
    Де на Samsung, де на Xiaomi, де Apple, де некој друг... Лудорија.
    (иначе ова можда требаше одамна да го пишам бидејки за ова новости пред 2 месеци искочија, али океј..)

И уште нешто:
    LG се закон за снимање видеа. Утка со нив нема, а особено на овој новиот модел со 5 камери. За сликање се meh, ама за видео снимање се закон.

25. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

469
    542
    2 Март 2011
    Машко
    Тоа патентите се злосторство против човештвото.

bxxxn, The Geek Boy и на mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...