• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

LG Nexus 5x R.I.P. motherboard

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
561
181
Скопје
Здраво дечки,

Пред недела дена ми рикна Nexus-oт, го однесов во Мобеликс и ми кажаа дека е матичната, но не може да се најде матична за да ја заменат.
Дали може да ме посочите до друго место каде можам да го средам, или да барам онлајн да си купам матична?

Поздрав.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Колку е нова матична?
 

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
561
181
Скопје
Не знам, не ми кажаа, најверојатно не се наоѓа веќе на ново да земеш само матична. Гледам и на веб продавнициве нема. А иначе околу 2-3к се движеле, така ми спомна дечкото од Мобеликс.
Е сеа можеби они не можат да најдат, други може да имаат..
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За 2-3 се исплати ризикот......
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.637
14.130
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Не ги фрлај парите. Јас не познавам сопственик на Нексус 5х на кој не му цркнал веќе. Очигледно е фабрички проблем и рикната е меморијата. И мојот рикна и на колега и на негов пријател и на ред други корисници. За нексус 5х не е прашање дали ке рикне туку кога. Генерално сите рокнаа на старост од година и некој месец до помалку од две години.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
499
1.668
Има но не се исплати, барав за едно другарче од 100 до 200 евра одат толку ни телефнот не вреди ги има на ebay користени по 100 долари.

oudini UNLOCKED H791 Mainboard work for LG LG Nexus 5X Mainboard Original for LG H791 32GB Motherboard test is work -in Circuits from Cellphones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group

100 % UNLOCKED 32GB Work for LG LG Nexus 5X Mainboard Original for LG H791 32GB Motherboard for LG LG Nexus 5X Mainboard for LG H791 32GB Motherboard Online with $142.08/Piece on Sinkind's Store | DHgate.com

LG Nexus 5X (H790, H791) Mainboard incl. IMEI number

Барај или H790 или H791 mainboard/motherboard можеби ќе ти се посреќи да најдеш нешто.
 

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
561
181
Скопје
Сепак испадна како оправдание зошто толку добар телефон беше толку ефтин, а и разбрав дека уствари општо LG телефоните имале проблем со матичната им рикала па ја мењале.
Лошото е што не продужија со мид-енд телефони со чист андроид.
Единствен сега што е премија за цената е OnePlus 5T, али па не ми се фрлаат 500е мме.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1.462
1.221
Ohrid
Сепак испадна како оправдание зошто толку добар телефон беше толку ефтин, а и разбрав дека уствари општо LG телефоните имале проблем со матичната им рикала па ја мењале.
Лошото е што не продужија со мид-енд телефони со чист андроид.
Единствен сега што е премија за цената е OnePlus 5T, али па не ми се фрлаат 500е мме.
Од прва рака можам да ти кажам дека ако земиш 5t нема да зажалиш.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
719
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Сепак испадна како оправдание зошто толку добар телефон беше толку ефтин, а и разбрав дека уствари општо LG телефоните имале проблем со матичната им рикала па ја мењале.
Лошото е што не продужија со мид-енд телефони со чист андроид.
Единствен сега што е премија за цената е OnePlus 5T, али па не ми се фрлаат 500е мме.
Овој телефон никогаш не е бил еВтин.
Се мислев меѓу него и S6 пред година ипол и више, разлика во цена беше 2К. 21-22К се движеше тогаш, а до скоро во мобеликс 17к за 16гб верзијата.
Без оптичка стабилизација на видео, подпросечна батерија, изгледот иако ми беше ОК сепак е аутдејтет. 16гб со 2гб рам - но тхенкс. Зборот ми е солидно телефонче но далеку од ЕВТИНКО.
 

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
561
181
Скопје
Овој телефон никогаш не е бил еВтин.
Се мислев меѓу него и S6 пред година ипол и више, разлика во цена беше 2К. 21-22К се движеше тогаш, а до скоро во мобеликс 17к за 16гб верзијата.
Без оптичка стабилизација на видео, подпросечна батерија, изгледот иако ми беше ОК сепак е аутдејтет. 16гб со 2гб рам - но тхенкс. Зборот ми е солидно телефонче но далеку од ЕВТИНКО.
Јас го земав од Мобеликс пред година ипол за 13-14к на некоја промоција беше.
Таков мобилен со сток андроид, браво! Телефонот беше метак, во све. Реално мене ми треба брз телефон, и да ги има оние основнине апликации за функционалност и на персонално и на пословно ниво. А и камерата беше врв, да бидеме реални.

Од прва рака можам да ти кажам дека ако земиш 5t нема да зажалиш.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Стварно се мислам дали да го земам телефонов, другар гзлак зема од минхен OnePlus 5T на некоја промоција за 20к. Не знам дали јас да дадам 30к, многу ми се за телефон некако.
А видов на ревјуа дека е брз и дека има џам камера, односно работите мене што ми се приоритет ако не и единствени.

S8, OP5T, U11 сите 3 ти се одлични за парите.
Не сум воопшто фан на самсунзи и хтц..
Од овие окото ми е фрлено само на OP5T, има и одличен ОС кој е скоро чист, односно зачинет со некои мали ствари.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не сум воопшто фан на самсунзи и хтц..
Од овие окото ми е фрлено само на OP5T, има и одличен ОС кој е скоро чист, односно зачинет со некои мали ствари.

Чим софтверот ти е најбитен иди на OP5T, јас сум фан на комплетни уреди, за мене сток не е доволно, мора да биде одлично избалансиран, за жал OP сеуште се далеку од топ камера.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
719
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Јас го земав од Мобеликс пред година ипол за 13-14к на некоја промоција беше.
По таа цена никогаш никаде не се продавал, разбирам попуст 50тина евра али попуст над 100евра е сомнителен... како и да е добро си минал бар со цената, штета за исходот.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1.673
3.070
Gaston's setup  
Audio
AR
Промоција во Мобеликс??? o_O
Ај, нека биде така.

По свему судечи, ти си за Пиксел, ако ти го фаќа џебот.
 

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
561
181
Скопје
Иначе во право сте, не бил 13-14к, сеа видов сум го земал 17.2к.
А псај ме повлече назад да не се летам за OP ради камерата, добро е :)
Ништо дечки стварно ќе морам да се решам што ќе правам, али повеќе од 500 евра сигурно нема да фрлам, зошто и 500 ми се многу да фрлам за телефон.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
719
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Имаш два проблеми моментално кај оп5 коа веќе спомна цена и фрлање на пари :
1.Не држи цена, ќе се окозиш да го продадеш (ко ќе дојде ден)
2.самсунг с8
 

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Истиов проблем го имам и јас. Само што јас имам Нексус 5 првиот ама го треснав и запците од задната капачка се скршија и малку ми крцка при држење ама не е зинат. Не ми се даваат 500 евра за телефон и незнам што да земам. Гледав с8 нов во телеком ама према нексусот иако стар скоро 4 години многу кочи. Се мислев и за Нокиа 8 ама ако рикне матична или екран кој ќе ја смени?
Па изборот ми се сведи на
Хуавеи Мате 10 лите во Нептун за 19000,
Хиаоми Ми А1 за 17 500 во анхоч ама гледам има доста проблеми на јутуб
И исто така ајфон 6 во Нептун за 18000
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
719
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Гледав с8 нов во телеком ама према нексусот иако стар скоро 4 години многу кочи.
А да си го користиш уште нексусчето, сите ќе ти кочат освен хјундаи и шаолин.
едит - зимај ипхоне 6.
 

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
561
181
Скопје
Никако не би идел со ајфонот, не го харесвам многу многу ios, а и камерата е доста слаба според спецификацииве..
 
Последна промена:

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
500
389
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Сепак испадна како оправдание зошто толку добар телефон беше толку ефтин, а и разбрав дека уствари општо LG телефоните имале проблем со матичната им рикала па ја мењале.
Лошото е што не продужија со мид-енд телефони со чист андроид.
Единствен сега што е премија за цената е OnePlus 5T, али па не ми се фрлаат 500е мме.
Како не продушија со мид-енд... еве ти го Android One Xiaomi Mi A1 за 230-250 еур мислам дека е ок...
Јас би се прашал зошто не продолжија со Google Play Edition на телефоните како S4 и HTC One M8.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Кој пробал знае :) Ваква хиерархија има во софтверите на премиум галакси телефоните: На врв е Ноте 8 со малку лаг, после него е с8+ а под нив два се наоѓа с8 кој сецка и крашнува со 3 апликации во позадина. Не сум корисник на ајфон не зборувам од инает
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кој пробал знае :) Ваква хиерархија има во софтверите на премиум галакси телефоните: На врв е Ноте 8 со малку лаг, после него е с8+ а под нив два се наоѓа с8 кој сецка и крашнува со 3 апликации во позадина. Не сум корисник на ајфон не зборувам од инает

Ти си пробал телефон во салон, што е пуштен 24/7, не си користел телефон во нормални услови, јас го имам уредот долго време а и доста на форумов. Се случуваат дропови на фремови и проблематични анимации, но во 95% од случаите нуди супер искуство со оглед на тоа што се можеш да паравиш со него, поготово ако од време на време го чистиш кешот од рикавери, си апдејтуваш редовни galaxy apps, и ги чистиш апликациите од мултитаскинг, со оваква употреба телефонот ќе ти лизга.

A за Nexus 5x, немој не ме радуј, телефон со скапан чипсет кој трокира како луд, и 2гб рам е срамота да го споредиш. Сум користел Nexus 5 кој беше и сеуште е побрз од 5x и знам што зборам. Може ако сакаш да се видиме, и да ми покажеш каде лагира телефонот, имам S8 +
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
339
416
Кој пробал знае :) Ваква хиерархија има во софтверите на премиум галакси телефоните: На врв е Ноте 8 со малку лаг, после него е с8+ а под нив два се наоѓа с8 кој сецка и крашнува со 3 апликации во позадина. Не сум корисник на ајфон не зборувам од инает
Пази друже да не ги разлутиш тие што дале 800 евра за телефон што сецка повеќе од телефон од 250 евра

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.151
Мислења
894.549
Членови
31.869
Огласи
333
Најнов член
hikagenius
На врв Дно