1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LG 42`` 3D до 500 евра

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од tomi, 21 Декември 2012.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Во потрага сум да најдам некој солиден телевизор кој ке ги има сите придобивки од новата технологија, да биде LED,100hz и да да бите Смарт ТВ, она што јас го барав деновиве беше се над 40к, што е релана цена но за мој буџет моментално скапо. Денеска шетајки низ Нептун во City Mall, фино лепо си земав проспектче чисто онака дур пијам доле кафе да го разгледам кога налетав на нешто што ме привчеке да се заинтересира. Моделот е LG 42`` LM3450. Екранот е 42`` 107cm, со лед осветлување, 100Hz, Смарт ТВ со DNLA и што е најбитно има 3Д. Цената е моментално на попуст и од 31,999 е спуштена на 28,999 денари и доага со 2 години гарнација. Се надевам дека ке успеам мојот телевизор да им го шитнам на мојте и деновиве да го купам овој дур има уште на залиха. Цената во однос на ова што го има телевизорот е доста примамлива и ретка, за жал го нема во т-хоме на рати да се земе па ке морам на картица или во кеш да го купам од нептун. Доколку незнаете што да купите не се разбирате или буџетот ви е околу 500 евра ова е телевизорот кој вреди, доколку нормално го земам ке направам и едно ревју за истиот а сега спецификација од страната на LG и Нептун.

  http://www.lg.com/rs/televizori/lg-42LM3450

  http://www.lg.com/levant_en/support/product-help/doc-1350493043578-en-LGELF

  http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202280
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако не се лажам 50 херци е тој модел, т.е. сите што ги рекламираат како 100 Hz MCI
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  И што ако е 50Hz?
  Имав некаде пишано за работа на лдц-ата, каде што разликата помеѓу работа на лцд и црт е различна како ден и ноќ, и тоа со херците е повеќе маркетинг трик одколку што е вистина...
  Но...како и да е, Тв-во е одлично се додека не се ложите на маркетинг трикови :)
   
 4. Perduf

  Perduf
  Intern

  71
  15
  4 Декември 2012
  Машко
  LG 42LM620S 3D LED LCD е тоа што ти треба ама е 41000 ден во нептун
  100 реал херци има на не мотион (софтверски)

  Поефтина варијанта е
  LG 42LM615S има исто само што е 50 реал херци.
  36900 ден

  Што се однесува до Лед телевизорите сметам дека 100 херци и многу и не е потребно, можеби и нереално, во секој случај трајноста е помала.
  Гледај го тоа исто како монитор за компјутер - мониторите или лаптопите имаат макс 50-60 херци.

  Таму каде пишува 400 или 200 MCI херц, нема врска, се е тоа софверски, реално си е реално

  Поздрав

  ПС. ако сакаш потрајно ЛЕД е тоа, ЛЦС батали
   

Сподели

Вчитување...