1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Let's make IT forum safe again

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Oktar, 3 Април 2020.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Добравечер,

  Во услови на зголемено присаство во домот и значително намалено отсаство од истиот, поради моментланата ситуација нели, поврмено се занимавам и со работи кои се навидум тотално небитни, но во вакви моменти делуваат екстремно важни и борбата со нив на некој начин дава воља да се издржи сето ова и надеж за подобро утре.

  Имено, пред некое време заприметив дека на некои страни од форумот ми се појавува оној загрижувачки извичник во навигацискиот бар со што Хромот сака да ме предупреди за потенцијално не безбедна содржина на страната која ја посетувам. Денес беше денот кога решив да го истражам тоа.
  Сурфајки низ форумот, налетав на една таква страна (види фото)
  Screenshot_3.jpg
  Видно потресен, сепак решив да не го покажам својот страв пред домашните, си сипав една чаша ККЗ (Кока Кола Зеро) и ја наштимав мојата стандардна хакерска фаца, за да не предизвикам сомнеж кај околината и ги повикав девелоперските алатки вградени во Хромот.
  Веднаш се упатив кон алатките за безбедност и што ке видам:
  Screenshot_2.jpg
  Вистина страницата што ја посетувам содржи потенцијално небезбедна содржина, но тука не застанува потрагата. Знаеме од кој домејн е, но кој е конкретниот кривец за ова... Кхм... веќе можеби и насетувате...
  Се упатив кон табот со мрежните алатки, да го побарам виновникот:
  Screenshot_1.jpg
  Сега веќе сигурно претпоставувате кој е виновникот во целава оваа ситуација. Да, она мало банерче или гифче, како да го наречам е предизвикателот на сиот тој стрес.

  За да трагедијата биде уште поголема, истото тоа човече е достапно на истиот линк но со https, т.е. со безбедна и енкриптирана врска. Дали станува за ненамерна грешка или можеби за малициозно однесување, јас не сум тука за да судам ниту па да покажувам со прст кон @krema, но, ако виновникот за сето ова се пронајде самиот и се поправи би било едно навистина џентлменско дело и ке докаже дека лицето немало зли намери.

  Ви благодарам на одвоеното време, дисков простор и интернет пакети.
  Би сакал само да го поздравам професорот @krema во оваа прилика, притоа не алудирајки на ништо, туку онака, само еден поздрав да му пратам... и линк :D :D :D
   
  Последна промена: 3 Април 2020
  На draganamon, yasho, xhktw и уште 17 други им се допаѓа ова.
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Брус Вилис у стилот на Порнољуб, со блага доза на Докторот, нали. Ова не се гледа секој ден :D РеспекАт.
   
  На Oktar и borcep им се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Бу! :alien:

  Веројатно и јас сум „виновен“ за споменатото и среќен сум што не си ме видел прв. :)

  Иако сум на мислење дека и со s-то во http се претера*, веројатно ќе сменам по одреден период на размислување.

  * Енесеј ги има клучевите од сите можни енкрипции и не сака друг да им се меша во штипките. <- Ова е мајтап, но не би се заколнал во живот дека нема зрнце вистина.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Значи @krema бил во прашање..

  А ваму ми се фолира демек видео едитор бара. А јас се залетав
  Virus is all around

  Сега да ускочи некој од темата за суплементи и здрава исхрана да каже чаре не е лошо :)

  @Oktar
  Ти изразувам почит што го разби сивилото и облакот на цвикаторство околу нас :)
   
  Trtka, Oktar и на Avid им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да не знае некој наочарите кај ми се?

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Админи ај инсталирајте Really Simple SSL и решете го проблемот веќе еднаш...
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас тебе те поздравувам.


  Edit:
  Done
  Сега имаш https :)
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  Маша, Avid и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,472
  6,723
  21 Јануари 2009
  ете у 3 и пол по полноќ како се решаваат проблеми
  разбирање и почитување
   
  На Маша и Oktar им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Не е ворспрес форумот. Не функционира тука.
   
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Знам дека не е Вордпрес, али решението е пак доста лесно. Секој линк место http:// или https:// може да има // и ќе оди со SSL ако е возможно.

  Не мислам дека ова "процесирање" на линкови би било тешко да се воведе.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе сега и малвер сајтови ќе најдеш на SSL :)
  Let's Encrypt wohoooo

  Ќе ти пушту енкриптиран вирус хаха
   
Слични теми
 1. AnnesOrg
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  660
 2. Phenomen
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  784
 3. PilGriM
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  342
Вчитување...

Сподели

Вчитување...