Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Lenovo thinkpad t480

10 јануари 2022
8
0
Дали мислите дека е добра идеја да се купи refubrished Т480 у 2024 16 GB RAM SSD 256 GB
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
661
806
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-12700H
Storage
2 x 1TB SSD
RAM
32gb DDR5
Case
XPS 17
Mouse
Logitech 502
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 11
Дали мислите дека е добра идеја да се купи refubrished Т480 у 2024 16 GB RAM SSD 256 GB
Јас мислам дека е феноменална идеа.
Зошто да купуваш нов лаптоп кога можеш да купиш 4-5 години стар.
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Земи си нов

Што ќе рискираш 100€ за 4год стар премиум лаптоп кој нов вредел 1099€ со i5 8250U, со 300nits display, 2 лесно достапни слота за RAM, М2 и SATA storage опција, 72Wh батерија која нова траела 12 сати, со гигабитен мрежен чипсет..

Кога можеш за 300€ да земеш нова entry Notebook играчка такозванa таблет со тастатура со i3 1115G4 разладуван од најмизерната cooling солуција, со RAM залемен на плоча, со можност за надградба на storage кој подразбира пукање на пластиката по страни, ваѓање тастатура, откачување 5 флет каблиња и 24 штрафови за да пристапиш до долната страна на матична плоча пошто ете баш таму е дискот, 200nits скапан TN панел, најевтината 45Wh 2cell батерија од 2 саати која се полни 3 саати, најевтиниот Realtek WiFi модул и неопотреблива тастатура која се превитукува зачинета со најскапаниот touchpad
 
10 јануари 2022
8
0
Земи си нов

Што ќе рискираш 100€ за 4год стар премиум лаптоп кој нов вредел 1099€ со i5 8250U, со 300nits display, 2 лесно достапни слота за RAM, М2 и SATA storage опција, 72Wh батерија која нова траела 12 сати, со гигабитен мрежен чипсет..

Кога можеш за 300€ да земеш нова entry Notebook играчка такозванa таблет со тастатура со i3 1115G4 разладуван од најмизерната cooling солуција, со RAM залемен на плоча, со можност за надградба на storage кој подразбира пукање на пластиката по страни, ваѓање тастатура, откачување 5 флет каблиња и 24 штрафови за да пристапиш до долната страна на матична плоча пошто ете баш таму е дискот, 200nits скапан TN панел, најевтината 45Wh 2cell батерија од 2 саати која се полни 3 саати, најевтиниот Realtek WiFi модул и неопотреблива тастатура која се превитукува зачинета со најскапаниот touchpad
Па нели е ова подобра опција за 200 еур? Плус можам да надоградам
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.595
1.725
Оди на лице место, кај што го продаваат, и види го.
Вклучете, провери екран, перформанс, батерија има/нема, полнач, има/нема...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
100-150 еур мислам дека е ок цена.

Имам Т480 од 2018 ок е ама си ги покажува годините и почнува да грее пак (еднаш у Инет ми мењаа паста).

А дека е граден како тенк за тоа нема збор.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.506
12.933
Не е лоша зделка со оглед на тоа дека има една година гаранција. ДДКОМ се одлични во поглед на гаранција и можам од мое искутво да ги препорачам.

За оваа другата фирма не знам. Но сепак тоа е дополнителна сигурност. Она кое најверојатно нема да биде добро е батеријата. Така е обично со секој постар лаптоп. Прашај колку држи батерија, колку чини замена. Исто види хардвер во дивајс менаџер на виндовс. Ако се е според декларирано тоа е тоа. За 200 евра мислам дека е ОК.
 
10 јануари 2022
8
0
Не е лоша зделка со оглед на тоа дека има една година гаранција. ДДКОМ се одлични во поглед на гаранција и можам од мое искутво да ги препорачам.

За оваа другата фирма не знам. Но сепак тоа е дополнителна сигурност. Она кое најверојатно нема да биде добро е батеријата. Така е обично со секој постар лаптоп. Прашај колку држи батерија, колку чини замена. Исто види хардвер во дивајс менаџер на виндовс. Ако се е според декларирано тоа е тоа. За 200 евра мислам дека е ОК.
Па и ја сум за ДДком ама таму со 8GB ram e 250 евра, поскап незнам зошто...
 

Alex3

Gaining Experience
20 декември 2018
77
68
Па и ја сум за ДДком ама таму со 8GB ram e 250 евра, поскап незнам зошто...
ако си толку загреан за купување на овој модел, оди до двете места и провери ги компјутерите, разговарај за попуст, батерија, надоградба...
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
467
221
Прилеп
Јас работам на Леново т430 скоро 7 години камен е . Поквалитетен лаптоп немам сретнато.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.661
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ако ти го даваат за 100 евра, можби се исплати ризикот. Иначе боље дај ги парите на некое дете таму
Ако има некој да дава за 100 евра таков лаптоп пиши ми да му ги купам сите по 130, 100 за тој шо продава, 30 за тебе како посредник за зделката.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
436
337
Еве ќе ти кажам што да очекуваш.

Главниот проблем со ccc e што лаптопите често се со менувани делови.

Пример често се случува јаки модели да имаат HD екрани. Како тоа навистина незнам. Веројатно се променети.
Пример за мене е ненормално пример еден т460 или т480 да има HD екран.

2. Батерии или се оригинал кои се со минат век. или променети копии и не држат ни блиску како оригиналот.

3. сите лаптопи им се со копија полначи и тоа најевтините по 500-600 ден

( рачунај дека треба да си купиш дополнително полнач + 20-50 евра бидејќи тие нивните не вредат за ништо)

4. Повеќето од Лаптопите имаат доста саати работа, па иако се со ссд веќе се на 70-80%. Ептен ако не ги бива тогаш ставаат други ссд.

5. Знае да се случи бучен кулер или загревање иако не на сите.

Ќе ти го средат не е проблем, ама ќе чекаш.

Од таа причина би ги прескокнал.

Од мое искуство
laptopmakedonija и ddcom имаат подобри лаптопи.
Можеби не се рекламираат толку како ццц, ама сигурно ќе добиеш поквалитетни и помалку работени лаптопи.
Од првите се што сум земал било со оригинал полначи и батерии, без менувани делови.

Од ddcom имам купено неколку пати монитори и некои нови делови и исто така се било како што треба.
За лаптопи сум немал прилика да купам и незнам со какви делови и адаптерот биле.
 
10 јануари 2022
8
0
Еве ќе ти кажам што да очекуваш.

Главниот проблем со ccc e што лаптопите често се со менувани делови.

Пример често се случува јаки модели да имаат HD екрани. Како тоа навистина незнам. Веројатно се променети.
Пример за мене е ненормално пример еден т460 или т480 да има HD екран.

2. Батерии или се оригинал кои се со минат век. или променети копии и не држат ни блиску како оригиналот.

3. сите лаптопи им се со копија полначи и тоа најевтините по 500-600 ден

( рачунај дека треба да си купиш дополнително полнач + 20-50 евра бидејќи тие нивните не вредат за ништо)

4. Повеќето од Лаптопите имаат доста саати работа, па иако се со ссд веќе се на 70-80%. Ептен ако не ги бива тогаш ставаат други ссд.

5. Знае да се случи бучен кулер или загревање иако не на сите.

Ќе ти го средат не е проблем, ама ќе чекаш.

Од таа причина би ги прескокнал.

Од мое искуство
laptopmakedonija и ddcom имаат подобри лаптопи.
Можеби не се рекламираат толку како ццц, ама сигурно ќе добиеш поквалитетни и помалку работени лаптопи.
Од првите се што сум земал било со оригинал полначи и батерии, без менувани делови.

Од ddcom имам купено неколку пати монитори и некои нови делови и исто така се било како што треба.
За лаптопи сум немал прилика да купам и незнам со какви делови и адаптерот биле.
Laptopmakedonija ми остави добар впечаток у комуникација. Е сеа еве тие што нудат
Hp Probook 470 G2

Intel Core i7 4700, 16GB DDR4, 120GB SSD, AMD Radeon 2GB, 17.3 Full HD Display

9490 ден

HP 820 G4
Intel Core i7 7500, 16GB DDR4, 250GB SSD, 14 Full HD Display

11990 ден
 

Атачменти

  • IMG_20240702_152045_749.jpg
    IMG_20240702_152045_749.jpg
    142,7 KB · Прегледи: 9

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Ако има некој да дава за 100 евра таков лаптоп пиши ми да му ги купам сите по 130, 100 за тој шо продава, 30 за тебе како посредник за зделката.
Цената од 100 евра што ја кажав ја извадив од ракав, пошто и прашањето беше извадено од ракав. Немаше наведено ни од каде, ни каква конфигурација, ни цена, ни состојба, ни гаранција, ни... ништо.

Башка не се знае за каков refurbishment се зборува, дали Certified Refurbished фабрички од страна на Леново или кој знае од каде и кој знае каков, каков бил иницијалниот проблем. Дали е сменет екран, капак, тастатура, нешто банално, или плочата внатре му е лемена, горена, напукната, правен риболинг или што и да е. И често се случува на такви лаптопи да има скриени дефекти како лошо аудио, блид на заменски екран, гаснење или блускрин при торзии и притисоци, греење кај напонска секција, оштетен еден слот за РАМ на пример, скината жица од антена и слично.

Иако како модел T480 е од висока бизнис класа моделите, ако не знаеш ништо за лаптопот, секако дека ќе бидеш скептичен и помалку ќе ти се ризикува.
Најдобро ценкање за најниска цена и обавезно колку-толку некаква гаранција, за да имаш време да го истресеш од гаќи, комплет се да провериш, особено ако даваш 200+ евра.
 

Diablo

Gaining Experience
5 ноември 2014
68
137
Покрај @Dinamit албанците CCC не би ги погледнал.

Ова е моето искуство со нив.
Типичен пример како евтиното на прва, на крај излегува и скапо.
Тука го имаш моето искуство со CCC.


А ова е последно искуство со @Dinamit
Пред некаде 3 месеци земав Lenovo Thinkpad и го платив стварно фер цена
Од него имав купувано и претходно. @Dinamit се без конкуренција за second hand лаптопи.

Пред 1 месец роднина ми порача дека му испаднало реклама по социјалниве мрежи за лаптоп, па ги видел CCC и решил да ме консултира мене. Му требаше лаптоп до 200 евра
Му реков дај да се јавиме прво кај луѓево. Сигурно ќе има нешто подобро.
Беше во страшно голема гужва и ама рече дојдете ќе одбереме нешто.

Бидејќи имам купувано од нив и претходно, вклучително и месец дена претходно купив поскап лаптоп, знае дека се разбирам. Кога отидов ми покажа неколку лаптопи и ми вели, а да ти понудам нешто поквалитетно, ама ќе треба малку да се позанимавате. Еве ви два исти па одберете.

Dell XPS 13 core i5 8ма генерација, 16гб рам
мана беше што физички немаше неколку копчиња и батерија не му беше добра.

бидејќи имам купувано и порано, ни даде попуст и Го зедовме за 7000 денари.
Копчиња си нарача пријателов од интернет за околу 12 евра и сам си ги монтираше.
Се вкупно го фати помалку од 8000 денари.

Се разбира имаше и голем дел други лаптопи и ич да не се занимаваме со поправки, но ете фер од него што ни понуди таква понуда.

Роднинава за 130 евра го има еден од најврвна класа на лаптоп што може да се најде.
И многу важно добивме лаптоп кој е со оригинал делови и оригинал полнач.
Ова кај CCC e незамисливо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.490
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно