1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Lenovo Thinkpad prodvnici vo skopje

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од mrce, 9 Мај 2018.

Тагови:
  1. mrce

mrce
    Intern

177
    27
    2 ноември 2009
    Koi prodavnici vo skopje prodavaat ThinkPad laptopi osven inet.com.mk / ddstore ? Znam deka se inet zastapnici za lenovo ama tolku mrzlivi luge da ti odgovorat na email za detalna konfiguracija, mi stvori odbivnost da kupam od kaj niv. Istiot laptop go ima na ddstore duri i poeftin ama i oni mi se sumljivi posle tolku komentari od nezadovolni musterii.

Fala

2. damil

damil
    On your way to fame

782
    825
    2 Јануари 2015
    Машко
    Пиши ми за кој модел си заинтересиран, ако го има на лагер ќе го добиеш по одлична цена.

Само плаќање на фактура, немам опција за картица.

3. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,359
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Само што нарачав Lenovo ThinkPad T480 од тука. Одбери Македонија и цените ќе ти бидат -21% VAT. Тешко која МК продавница ќе ти понуди такви цени. Данок + давачки ќе ти искочат околу 8% од вкупната сума и пак ќе биде далеку поефтино отколку да земеш од тука.

P.S. DDStore немаат ништо на лагер. Они од Inet ќе го земат па тебе ќе ти го дадат.

На red dragon и Jovan2389 им се допаѓа ова.
  4. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Гаранција нешто?

5. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Види го моето искуство овде и во следниот пост.

6. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,359
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Официјален Lenovo во Германија, мислам 3 години. Али може да си купиш extended warranty и да додадеш друга земја. А мислам може и на интернационално ниво, треба да прашам за ова али тоа откако ќе стигне и кога ќе имам сериски број. Завчера го нарачав, денес чекам да го пратат. Според претходното искуство со XPS ваљда наредна недела ќе биде тука.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

246
    272
    9 Јануари 2015
  8. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Исти модели и цени со Инет имаат. Очигледно од нивниот лагер рекламираат.

Aitonix (ех TDK) можеби се истотака увозници за Lenovo, но еднаш пред 2 години кога ги прашував за цена за Леново ми дадоа цена повисока од Инет.

Кој модел инаку сакаш да го купиш?

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Нешто давачка за поштарина и царини кај нас, како оди тоа? Може накратко?

10. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,359
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Од пола па натаму е објаснета процедурата. Пократко неможев, sorry :)

11. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Lenovo T сериите доаѓаат по default со 3 годишна меѓународна гаранција.

На l1d0v1c му/ѝ се допаѓа ова.
  12. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    Една година е default-на али можеш да си ја надоградуваш до 3 години (source: имам T460s имаше една година + accidental damage у истата, надоградував у инет). Исто така ќе ти биде призната во INET пошо се овластен сервисер за Lenovo у МК. Ако имаш интернационална гаранција можеш да ја продолжиш во INET исто така, не мора од кај нив да е купено.

13. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Ако Инет продаваат со едно годишна гаранција, тоа е нивен (а и твој) проблем.

Мојот доаѓа со default 3 year warranty, а може да се доплати за + 2 години за вкупни 5 години гаранција. Истите услови на Lenovo UK важат и за T480s, така да нешто овде ми е чудно што твојот T460s дошол со само 1 година и што може да се надогради до максимум три.

Имам читано на форумов за други МК фирми (не се сеќавам дали за компјутерски компоненти или ТВ и сл.) дека даваат помали гаранции од максималните кои следат бидејќи така поефтино им испаѓа набавната цена на прозиводот, дали е ова случај со Инет не би знаел, иако по логика на нештата ако е официјален увозник и сервисер за Леново не би требало.

14. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    Мене ми е од USA земен, не ми беше ни мој ни на инет ни ничиј проблем. Само кажав дека дефолтна е 1 годишна гаранција (коа купуваш онлајн). Се друго е екстра. Сеа ако се сменило за T480 серијата тоа не знам не пратам. Не е ни битно поентата е дека интернационална сегде се признава, и уште побитно и у инет ќе ти ја признаваат била 3, 5 или 10 години. Сервисирањето го прават со делови директно нарачани од леново (наводно) со барање дека се за сервисирање на дел шо е под гаранција на леново итн итн итн. Мене (наводно) цела матична, екран и кабли унутра ми имаат мењато на L450 лаптоп ради проблеми со екран.

ЕДИТ: директива од леново сајтот е купен, основна беше 1 година. Ова пред 2 години беше. јас доплатив тогаш за accidental damage (буквално шо и да му се деси, да ми падне од прозор ми беше под гаранција), и после доплатив стандардна уште 2 години у инет директно.

ЕДИТ 2: инет го користат истиот систем и база шо и леново сервис центрите коа би идел, така да колку може надоградба на светско ниво и они толку ќе ти дадат (ако идеш да купиш надоградба). според продукт бројот можеш и сам да си провериш со тие lenovo companion. надоградбите ги листа пример и од инет ако ги купиш во lenovo companion апликацијата.

Последна промена: 9 Мај 2018
  15. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Сега проверив по Lenovo US, UK, DE, FR за T480 и T480s.

На Т сериите во US основната гаранција е 1 година, во UK, DE и FR основната гаранција е 3 години.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    Ете значи од uk, германија или fr е најдобро да се земе. Ама треба да се внимава на keyboard layout кај сите тие.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

17. kolesk

kolesk
    Gaining Experience

126
    97
    6 Февруари 2016
    Машко
    Мислам дека за тука е прашањево.
    Што мислите за thinkpad E серијата.?
    Конкретно тинкпад е580, чини 43,000 денари.

18. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    мислам дека LOL! имав E серија и го имав купено 20тина илјади, 43 илјади за е серија коа у нормални земји толку кошта T серија е самоубиство од заседа.

На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. PandaBomber

PandaBomber
    Gaining Experience

371
    469
    13 Јуни 2012
    Машко
    Подобра пластика / екран / тастатура / тачпад нема да најдеш во друг лаптоп за тие пари, вреди. Јави се во Инет само прашај кои се опциите за dual storage, хард дискот е спор и вреди да доплатиш уште 3-4 илјади да сместиш NVMe ssd во него.

20. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    L серија ќе купиш за поевтино со се патни трошоци до негде у соседство. Буквално на форумов ќе најдеш продавачи со подобри зделки. А од кај и да купиш тинкпад под гаранција инет ќе ти го сервисира ако затреба. Е серија за 40+ илјади е грабеж.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

21. kolesk

kolesk
    Gaining Experience

126
    97
    6 Февруари 2016
    Машко
    @toshex може да ми ја дадеш најдобрата понуда за тинкпед до 45.000 15,6" да е екранот. Не мора да е во Мк купен.
    Сега за сега мислам дека е580 е најдобар за тие пари.

22. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    Мислам дека членови ти препорачаа сајт за од германија да го добиеш по пошта, со тоа шо ќе си платиш 5% данок и нешто ситно за царински услуги.

Друга варијанта е валјда у комшии со повраток на ДДВ, ама тоа искрено не знам како се враќа ДДВ некој ќе треба да ти објасни (јас до сеа се неам замарано за тоа пошо пример куќиште и напојување иам преку тие од икеа шо купуваат нарачано од грчка со достава до дома и пак ми се свиѓаше цената за разлика од кај нас).

А за наоѓање, skroutz.gr за у грција да пребаруваш какви се цените, а за у други соседи не знам. Али српски и бугарски бар можеш лесно да разбереш прогуглај.

Провери ги сите цени па после одлучувај. Јас од кај нас со вакви цени ни под разно не би купувал, попрво коа ќе идам на одмор или на патување негде у странство би купил успут, или би барал некој да ми донесе.

ЕДИТ: Прочитај што напиша @l1d0v1c

23. ARMac

ARMac
    Орган

6,618
    7,683
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас би земал Латитуде од тука. 3 год. гаранција и два овластени сервиси значат многу особено за лаптопи.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  24. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

702
    1,238
    5 Јануари 2012
    Да не отварам друга тема имам едно прашање. Ми треба полнач за Thinkpad t460s , каде може да се најде кај нас ? или ако има некој половен нека ми пиша пп.

25. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    Само од алиекспрес ако сакаш да видам дали можам да ископам линкот од кај шо нарачувам јас. Зборам за купување, а во меѓувреме на старо ако најдеш од некој. Овие од али се апла оригинал а се 10 пати поевтини од нови кај нас у официјалниве продавници. Кражба.

Слични теми
  1. Perduf
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    714
  2. матрапас
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,029
Вчитување...