• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Lenovo Thinkpad prodvnici vo skopje

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mrce

Intern
2 ноември 2009
189
33
seoblogmk.wordpress.com
Koi prodavnici vo skopje prodavaat ThinkPad laptopi osven inet.com.mk / ddstore ? Znam deka se inet zastapnici za lenovo ama tolku mrzlivi luge da ti odgovorat na email za detalna konfiguracija, mi stvori odbivnost da kupam od kaj niv. Istiot laptop go ima na ddstore duri i poeftin ama i oni mi se sumljivi posle tolku komentari od nezadovolni musterii.

Fala
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
839
897
Koi prodavnici vo skopje prodavaat ThinkPad laptopi osven inet.com.mk / ddstore ? Znam deka se inet zastapnici za lenovo ama tolku mrzlivi luge da ti odgovorat na email za detalna konfiguracija, mi stvori odbivnost da kupam od kaj niv. Istiot laptop go ima na ddstore duri i poeftin ama i oni mi se sumljivi posle tolku komentari od nezadovolni musterii.

Fala
Пиши ми за кој модел си заинтересиран, ако го има на лагер ќе го добиеш по одлична цена.

Само плаќање на фактура, немам опција за картица.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
648
1,337
Скопје
Само што нарачав Lenovo ThinkPad T480 од тука. Одбери Македонија и цените ќе ти бидат -21% VAT. Тешко која МК продавница ќе ти понуди такви цени. Данок + давачки ќе ти искочат околу 8% од вкупната сума и пак ќе биде далеку поефтино отколку да земеш од тука.

P.S. DDStore немаат ништо на лагер. Они од Inet ќе го земат па тебе ќе ти го дадат.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,740
www.mikrotikmacedonia.net
Само што нарачав Lenovo ThinkPad T480 од тука. Одбери Македонија и цените ќе ти бидат -21% VAT. Тешко која МК продавница ќе ти понуди такви цени. Данок + давачки ќе ти искочат околу 8% од вкупната сума и пак ќе биде далеку поефтино отколку да земеш од тука.

P.S. DDStore немаат ништо на лагер. Они од Inet ќе го земат па тебе ќе ти го дадат.
Гаранција нешто?
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
648
1,337
Скопје
Гаранција нешто?
Официјален Lenovo во Германија, мислам 3 години. Али може да си купиш extended warranty и да додадеш друга земја. А мислам може и на интернационално ниво, треба да прашам за ова али тоа откако ќе стигне и кога ќе имам сериски број. Завчера го нарачав, денес чекам да го пратат. Според претходното искуство со XPS ваљда наредна недела ќе биде тука.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,452
4,068
Исти модели и цени со Инет имаат. Очигледно од нивниот лагер рекламираат.

Aitonix (ех TDK) можеби се истотака увозници за Lenovo, но еднаш пред 2 години кога ги прашував за цена за Леново ми дадоа цена повисока од Инет.

Кој модел инаку сакаш да го купиш?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,740
www.mikrotikmacedonia.net
Официјален Lenovo во Германија, мислам 3 години. Али може да си купиш extended warranty и да додадеш друга земја. А мислам може и на интернационално ниво, треба да прашам за ова али тоа откако ќе стигне и кога ќе имам сериски број. Завчера го нарачав, денес чекам да го пратат. Според претходното искуство со XPS ваљда наредна недела ќе биде тука.
Нешто давачка за поштарина и царини кај нас, како оди тоа? Може накратко?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Lenovo T сериите доаѓаат по default со 3 годишна меѓународна гаранција.
Една година е default-на али можеш да си ја надоградуваш до 3 години (source: имам T460s имаше една година + accidental damage у истата, надоградував у инет). Исто така ќе ти биде призната во INET пошо се овластен сервисер за Lenovo у МК. Ако имаш интернационална гаранција можеш да ја продолжиш во INET исто така, не мора од кај нив да е купено.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,452
4,068
Една година е default-на али можеш да си ја надоградуваш до 3 години (source: имам T460s имаше една година + accidental damage у истата, надоградував у инет). Исто така ќе ти биде призната во INET пошо се овластен сервисер за Lenovo у МК. Ако имаш интернационална гаранција можеш да ја продолжиш во INET исто така, не мора од кај нив да е купено.
Ако Инет продаваат со едно годишна гаранција, тоа е нивен (а и твој) проблем.Мојот доаѓа со default 3 year warranty, а може да се доплати за + 2 години за вкупни 5 години гаранција. Истите услови на Lenovo UK важат и за T480s, така да нешто овде ми е чудно што твојот T460s дошол со само 1 година и што може да се надогради до максимум три.Имам читано на форумов за други МК фирми (не се сеќавам дали за компјутерски компоненти или ТВ и сл.) дека даваат помали гаранции од максималните кои следат бидејќи така поефтино им испаѓа набавната цена на прозиводот, дали е ова случај со Инет не би знаел, иако по логика на нештата ако е официјален увозник и сервисер за Леново не би требало.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Мене ми е од USA земен, не ми беше ни мој ни на инет ни ничиј проблем. Само кажав дека дефолтна е 1 годишна гаранција (коа купуваш онлајн). Се друго е екстра. Сеа ако се сменило за T480 серијата тоа не знам не пратам. Не е ни битно поентата е дека интернационална сегде се признава, и уште побитно и у инет ќе ти ја признаваат била 3, 5 или 10 години. Сервисирањето го прават со делови директно нарачани од леново (наводно) со барање дека се за сервисирање на дел шо е под гаранција на леново итн итн итн. Мене (наводно) цела матична, екран и кабли унутра ми имаат мењато на L450 лаптоп ради проблеми со екран.

ЕДИТ: директива од леново сајтот е купен, основна беше 1 година. Ова пред 2 години беше. јас доплатив тогаш за accidental damage (буквално шо и да му се деси, да ми падне од прозор ми беше под гаранција), и после доплатив стандардна уште 2 години у инет директно.

ЕДИТ 2: инет го користат истиот систем и база шо и леново сервис центрите коа би идел, така да колку може надоградба на светско ниво и они толку ќе ти дадат (ако идеш да купиш надоградба). според продукт бројот можеш и сам да си провериш со тие lenovo companion. надоградбите ги листа пример и од инет ако ги купиш во lenovo companion апликацијата.
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,452
4,068
Сега проверив по Lenovo US, UK, DE, FR за T480 и T480s.

На Т сериите во US основната гаранција е 1 година, во UK, DE и FR основната гаранција е 3 години.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
140
99
Мислам дека за тука е прашањево.
Што мислите за thinkpad E серијата.?
Конкретно тинкпад е580, чини 43,000 денари.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Мислам дека за тука е прашањево.
Што мислите за thinkpad E серијата.?
Конкретно тинкпад е580, чини 43,000 денари.
мислам дека LOL! имав E серија и го имав купено 20тина илјади, 43 илјади за е серија коа у нормални земји толку кошта T серија е самоубиство од заседа.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
414
558
Мислам дека за тука е прашањево.
Што мислите за thinkpad E серијата.?
Конкретно тинкпад е580, чини 43,000 денари.
Подобра пластика / екран / тастатура / тачпад нема да најдеш во друг лаптоп за тие пари, вреди. Јави се во Инет само прашај кои се опциите за dual storage, хард дискот е спор и вреди да доплатиш уште 3-4 илјади да сместиш NVMe ssd во него.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
L серија ќе купиш за поевтино со се патни трошоци до негде у соседство. Буквално на форумов ќе најдеш продавачи со подобри зделки. А од кај и да купиш тинкпад под гаранција инет ќе ти го сервисира ако затреба. Е серија за 40+ илјади е грабеж.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
140
99
@toshex може да ми ја дадеш најдобрата понуда за тинкпед до 45.000 15,6" да е екранот. Не мора да е во Мк купен.
Сега за сега мислам дека е580 е најдобар за тие пари.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Мислам дека членови ти препорачаа сајт за од германија да го добиеш по пошта, со тоа шо ќе си платиш 5% данок и нешто ситно за царински услуги.

Друга варијанта е валјда у комшии со повраток на ДДВ, ама тоа искрено не знам како се враќа ДДВ некој ќе треба да ти објасни (јас до сеа се неам замарано за тоа пошо пример куќиште и напојување иам преку тие од икеа шо купуваат нарачано од грчка со достава до дома и пак ми се свиѓаше цената за разлика од кај нас).

А за наоѓање, skroutz.gr за у грција да пребаруваш какви се цените, а за у други соседи не знам. Али српски и бугарски бар можеш лесно да разбереш прогуглај.

Провери ги сите цени па после одлучувај. Јас од кај нас со вакви цени ни под разно не би купувал, попрво коа ќе идам на одмор или на патување негде у странство би купил успут, или би барал некој да ми донесе.

ЕДИТ: Прочитај што напиша @l1d0v1c
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас би земал Латитуде од тука. 3 год. гаранција и два овластени сервиси значат многу особено за лаптопи.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
707
1,282
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Да не отварам друга тема имам едно прашање. Ми треба полнач за Thinkpad t460s , каде може да се најде кај нас ? или ако има некој половен нека ми пиша пп.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Само од алиекспрес ако сакаш да видам дали можам да ископам линкот од кај шо нарачувам јас. Зборам за купување, а во меѓувреме на старо ако најдеш од некој. Овие од али се апла оригинал а се 10 пати поевтини од нови кај нас у официјалниве продавници. Кражба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,729
Мислења
831,474
Членови
28,721
Најнов член
AIRTC
На врв Дно