• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

lenovo tablet problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
213
166
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Здраво имам таблет Lenovo A8-50 A5500-F (стар 5 години) и од пред некој ден батеријата се полни до 70-75% и после паѓа надолу (ставен на полнач) сличето од батеријата кажува дека се полни. Тоа е едно, друга работа кога се мрда кабелот де се полни де не (гледано на статусот на батеријата) дали е конекторот на таблетот пореметен или е батеријатра при крај? Моментално ставен на полнач кажува дека се полни ама оди надолу наместо на горе LOL ... време за нов таблет?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
213
166
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
пане24 можно е да е конекторот ама ето го имав ставено на полнење таблетот, се полнеше некое време (20-30 мин) и прекина а статусот на батеријата многу брзо опаѓа (скоро 10% за 30 мин) не ми се исплаќа да се маткарамк со мајстори за конекторот да го сменам а плус 5 год е стар време му е за замена мислам....Крема и тоа е можно...фала за одговориве
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Па да, не се исплаќа воопшто да се праве тоа. А можно е и како што рече крема да е до батеријата деградирана.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
213
166
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
дефинитивно си има проблем и на лаптоп повеќе не го гледа, време за нов таблет фала за помошта
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,635
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
дефинитивно си има проблем и на лаптоп повеќе не го гледа, време за нов таблет фала за помошта
Однеси го кај некој електроничар за 400-500 денари ќе ти смени конектор. Ако и после тоа пак исто се однесува па земи нов
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
редовно при проблем со конекторот (според ова што го кажуваш мрда и кога мрда се губи) по некое време настанува и проблем со батеријата. во овој случај и батеријата е веќе истрошена (5 години), така да 99.99% потребно е да се замени и конектор и батерија.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,078
11,458
youtu.be
Ако има економска оправданост тогаш може да се направи тој сервис.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
213
166
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
не би се маткарал со сервиси секако 5 год стар е...барем имам себап да купам нов хахаха фала ви за помошта
пс (не е за мене мајка ми го користи)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,635
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно