Lenovo G570 Проблем

Дискусија во форумот 'Oстанати' започната од riki_staff, 27 ноември 2016.

 1. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  246
  113
  28 ноември 2015
  Машко
  Проблемот ми се појави од вчера,лаптопот ми беше на стенд бај и кога го вклучив вадеше еден чуден звук како испреќинато свирење и екранот беше бел и ништо не функционираше но после 1 минута си дојде при себе и свиркањето преќина,вториот пат го вклучувам повторно свиреше и беше замрзнат,ја извадив батеријата и оваа го пишуваше кога го вклучив [​IMG]
  Извадив Хдд и рам мемории ги издував малку и немаше никаков проблем,е сега го вклучувам и пак исто....некој нешто повеќе да кажи шо да му проверам?

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 2. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,408
  5,578
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Пробај со друг хард диск и смени ги boot приоритетните уреди, намести да бутира од хдд прво.
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 3. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  246
  113
  28 ноември 2015
  Машко
  Немам друг Хдд.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,408
  5,578
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јебига друже судија. :) Уклучи го хардот на друг пц.
   
 5. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  246
  113
  28 ноември 2015
  Машко
  Имам само десктоп немам друг лаптоп,сеа го вклучив си работи сега

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 6. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,408
  5,578
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Хардот пасува и на десктоп, за во иднина да си знаеш :)
   
  На spiritBreaker и STEFF им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Рикнал дискот јебига
   
 8. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  396
  1,059
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Моја предпоставка: Во биос ти е вклучено пикси (PXE - Preboot eXecution Environment). Лаптопот пробува да ти бутира од мрежната карта односно пробува да бутира од DHCP / PXE server а не од хард дискот. Исклучи го од биос и нема веќе да ти се појави проблемот.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Штосот е што вообичаено PXE е последен boot device, после хард дискот. Така да хард дискот ако ти цркне (под услов да не си го р'ќкал биосот) тогаш на сцена стапува PXE :D
   
 10. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  771
  1,163
  5 Јануари 2012
  Кога неможе да бутира од мрежа иде на следна опција, не замрзнува.
  @riki_staff провери го хардот со некоја алатка како hdtune , 99.9% проблемот е до дискот, пред умирачка е. Прави бекап и барај друг хард.
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 11. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  215
  243
  17 Март 2010
  Машко
  Хард дискот ти го прави проблемот. Ако е тој во ред, и да си сетирал прво да бутира од мрежа, штом не најде ништо ќе си дојде и до хардот па треба да бутира. Поготово уште тоа дека некогаш фаќа некогаш не, уште повеќе асоцира на проблем со ХДД-то или пак слотото за него.
   
 12. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  246
  113
  28 ноември 2015
  Машко
  Ја симнав оваа програма,шо да скенирам од овие горе?
  [​IMG]
  [​IMG]


  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,408
  5,578
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Добар ти е дискот, нема интерфејс грешки, реалоцирани сектори и слично. Се случува од време на време да се збагосаат сетинзите во биосот и да погреши во иницијализацијата на уредите, но сепак ако се повтори во иднина, може и да е некој хардверски проблем што оди подалеку од хард диск.
   
 14. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  644
  1,007
  12 Септември 2013
  Машко
  Само една мала напомена, кога пушташ ваков тест, исклучи ги сите заднински процеси. Тука мислам на Skype, пребарувачи и слични непотребни во моментот процеси.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  771
  1,163
  5 Јануари 2012
  Пробај апдејтирај фирмвер за дискот.
   
 16. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  246
  113
  28 ноември 2015
  Машко
  Го апдејтирав,после коа го уклучив некое време еве шо ми покажа [​IMG]
  Сеа 3-4 пати го вклучувам/исклучувам да си дојде при себе...некој друг програм да пробам да се испита до шо може да биде?

  Sent from my A1-840 using Tapatalk
   
 17. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  648
  132
  7 Јануари 2010
  Машко
  Имам проблем на Lenovo G550 ми се истрошува батеријата. Ми стои цело време на полнач затоа што без него не го бива ни 20-30 мин. Кабелот е здрав целосно, батеријата ја гледам нигде ни е оштетена ниту мириса чудно. Што би можело да биде проблемот? Виндоусот ми фрло алерт цело време Plug in the charger.
   

Сподели