Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Legend of Zelda - Tears of the Kingdom излезе за пц :)

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
963
1.247
Скопје
12 дена пред официјалниот рилис, ликнат е ромот од дотичнава. Може да се (проба да се)игра со Yuzu или Ryujinx емулаторите.
Моментално се симиња кај мене, така да како ќе работи ми е сеуште мистерија. И да има понекој баг веројатно тоа брзо ќе се испегла, пошто сигурно не е многу различна од BOTW на ниво на код.
Ја имате на рутракер како NSP, или на торентлич како XCI(јас вакви симињам) од каде што сигурно ќе ви биде многу побрзо симнувањето, кај мене иде со максималната брзина што ми ја дозволува нетот.
Претходната не ја доиграв од што ми беше ептен добра и премногу време ми одземаше, па се надевам и оваа нема да разочара и ќе остане недоиграна :).
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
651
1.043
Мрзен Ораовец
На Yuzu не работи, на ryujinx мојава конфа претежно стабилни 30fps има на 4к.
Гличувани се сенките во cutscenes али би ја крстил playable.

За 2 3 недели очекувам да тера скоро flawlessly и на двата емулатори.
Мислењето е автоматски споено:

Ја имате на рутракер како NSP, или на торентлич како XCI(јас вакви симињам) од каде што сигурно ќе ви биде многу побрзо симнувањето, кај мене иде со максималната брзина што ми ја дозволува нетот.
Иначе јас ја симнав од DODI repacks, и тоа е валидна опција.
 
Последна промена:

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
963
1.247
Скопје
На Yuzu не работи, на ryujinx мојава конфа претежно стабилни 30fps има на 4к.
Гличувани се сенките во cutscenes али би ја крстил playable.

За 2 3 недели очекувам да тера скоро flawlessly и на двата емулатори.
Бесплатното Yuzu, или она за патреони што им е? Пошто тоа од патреон е околу 1 недела понапред со фиксови. Имав некоја апликација што дирек од гитхаб го симнуваше патреонското, али ќе треба да покопам, не сум го пуштил одамна јузуво.

И како смеев да си дозволам да заборавам да го пингнам @toshex , знам највозбуден беше за играва. Лапај и радуј се :).

Едит: Ова патреонска непатреонска верзија, изгледа со Cemu ми се измешаа брзините...
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
651
1.043
Мрзен Ораовец
Бесплатното Yuzu, или она за патреони што им е? Пошто тоа од патреон е околу 1 недела понапред со фиксови. Имав некоја апликација што дирек од гитхаб го симнуваше патреонското, али ќе треба да покопам, не сум го пуштил одамна јузуво.

И како смеев да си дозволам да заборавам да го пингнам @toshex , знам највозбуден беше за играва. Лапај и радуј се :).

Едит: Ова патреонска непатреонска верзија, изгледа со Cemu ми се измешаа брзините...
На двете пробав, не бидна. На нормалното не ја препозна, на EA infinite loading имаше.
Иначе на Ryujinx еве да додадам, на вториот shrine го искусив првиот креш.
Аудиото знае да биде малце изгличано али тера ок претежно, сенките се low res без разлика на резолуцијата.
Треба уште време да се испеглат емулаторите, ама ќе биде за многу скоро.
Иначе играта е до сега многу добра, истиот шмек на "снајди се wink wink (решението е пред тебе)" го има само со повеќе опции за загатки решавање.
Мислењето е автоматски споено:

1683036089507.png
Нинџите од нинтендо сигурно им ги држат јајцата па затоа уште нема апдејт за yuzu кој дозволува у опште да ја бутниш играта.
 
Последна промена:

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
963
1.247
Скопје
На двете пробав, не бидна. На нормалното не ја препозна, на EA infinite loading имаше.
Иначе на Ryujinx еве да додадам, на вториот shrine го искусив првиот креш.
Аудиото знае да биде малце изгличано али тера ок претежно, сенките се low res без разлика на резолуцијата.
Треба уште време да се испеглат емулаторите, ама ќе биде за многу скоро.
Иначе играта е до сега многу добра, истиот шмек на "снајди се wink wink (решението е пред тебе)" го има само со повеќе опции за загатки решавање.
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 125405
Нинџите од нинтендо сигурно им ги држат јајцата па затоа уште нема апдејт за yuzu кој дозволува у опште да ја бутниш играта.
Исто искуство со јузу, но кај мене ја позна и на двете(пошто апдејтирав prodkeys), али глави на лоадирање. Али јас и со Ryujinx не успеав, крашнува емулаторот при обид да се лоадира играта. И со на страна симнато, и со тоа пакетчето од доди торентот(оригиналната верзија, и со апдејтирање на најнова верзија преку промптот што го дава при прв старт). Ќе си почекам јас изгледа бар уште некој ден.

Долга е раката на нинтендо, али само контра услуга си прават. Ќе се збори за моментот и луѓе што никад не слушнале за Yuzu и Ryujinx баш ради тие нивни потези ќе слушнат :).

Едит: Море еве го тргна на Ryujinx, со менување на аудио бекенд
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
651
1.043
Мрзен Ораовец
Исто искуство со јузу, но кај мене ја позна и на двете(пошто апдејтирав prodkeys), али глави на лоадирање. Али јас и со Ryujinx не успеав, крашнува емулаторот при обид да се лоадира играта. И со на страна симнато, и со тоа пакетчето од доди торентот(оригиналната верзија, и со апдејтирање на најнова верзија преку промптот што го дава при прв старт). Ќе си почекам јас изгледа бар уште некој ден.
Пробај со Linux, mesa драјверите на AMD се у recc settings за yuzu/ryujinx за овие постариве GCN графички.
If all else fails, пробај со модифицираните Nimez драјвери.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
963
1.247
Скопје
Пробај со Linux, mesa драјверите на AMD се у recc settings за yuzu/ryujinx за овие постариве GCN графички.
If all else fails, пробај со модифицираните Nimez драјвери.
Едитирав, не си прочитал. Тргна на Ryujinx со менување на аудио бекенд во сетинзи. Видов во конзолата дека грешки од аудиото покажува.
Тераше со 20фпс али му брцнав пач од линков и сега иде со 30фпс. 60 фпс не го испробав, ваљда утре ќе си поиграм со тој пач.
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
651
1.043
Мрзен Ораовец
Едитирав, не си прочитал. Тргна на Ryujinx со менување на аудио бекенд во сетинзи.
Тераше со 20фпс али му брцнав пач од линков и сега иде со 30фпс. 60 фпс не го испробав, ваљда утре ќе си поиграм со тој пач.
Дур едитирав дека касно прочитав си вратил хаха.
Инаку ги пробав двата пачеви пред некој саат.
60 кај мене во овој build на ryujinx не бидна, 30 си е ок мада shader comp stutters се доста лоши.
Мислењето е автоматски споено:

Мислам дека со 7600x/12600k/5800X3D и 60 fps се брутфорса со овој билд, мада немам хардвер да истестирам а видеата се скудни.

Сепак и за тие со појаки спецификации би рекол дека поарно е да почекаат да се испегла играта поради тоа што:

1.Kрашевите се доста чести (барем кај мене)

2.Рендерирањето на играта е полно со гличеви кои на 4К ептен бодат во очи

3.Frametimes не се воопште конзистенти (ова ваљда никад нема да биде тотално средено)
 
Последна промена:

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
963
1.247
Скопје
Иначе играта е до сега многу добра, истиот шмек на "снајди се wink wink (решението е пред тебе)" го има само со повеќе опции за загатки решавање.
Во BOTW, во еден шрајн од оние со кутии што се мрдаа за да спроведеш струја до крајна дестинација, подзаглавив малку...
Седам и се думам, и ми светнуе дека привлекуваат железните оружја громови, викам чек да пробам. Фрлам еден од големине мачови измеѓу двата контакта.... Не ми се веруваше, проработе хахаха. Викам дечки, да ви е алал :) .
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
651
1.043
Мрзен Ораовец
Во BOTW, во еден шрајн од оние со кутии што се мрдаа за да спроведеш струја до крајна дестинација, подзаглавив малку...
Седам и се думам, и ми светнуе дека привлекуваат железните оружја громови, викам чек да пробам. Фрлам еден од големине мачови измеѓу двата контакта.... Не ми се веруваше, проработе хахаха. Викам дечки, да ви е алал :) .
Уште ми е фасцинантно шо можеш директ да му загазиш на Ganоn после туторијал зоната.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.384
7.964
Мелмак
Бесплатното Yuzu, или она за патреони што им е? Пошто тоа од патреон е околу 1 недела понапред со фиксови. Имав некоја апликација што дирек од гитхаб го симнуваше патреонското, али ќе треба да покопам, не сум го пуштил одамна јузуво.

И како смеев да си дозволам да заборавам да го пингнам @toshex , знам највозбуден беше за играва. Лапај и радуј се :).

Едит: Ова патреонска непатреонска верзија, изгледа со Cemu ми се измешаа брзините...

Возбудливо е се ова ама неќам спојлери, ќе си ја купам откоа ќе излезе ќе ја играм пошо има и амибо и други ствари од нинтендо екосистемот кои ми се свиѓаат.

Неам ништо против емулација, али ја секако планирав да ја купам и да ја играм на оригинал хардвер. Макар може нема да биде на launch day/launch week пошо сум зафатен периодов.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
963
1.247
Скопје
Уште ми е фасцинантно шо можеш директ да му загазиш на Ganоn после туторијал зоната.
Муабетот е "абе да не ме фатат будалите, сеа ќе му отидам глаата ќе му ја дупнам" :D.
3.Frametimes не се воопште конзистенти (ова ваљда никад нема да биде тотално средено)
Ова претпоставувам е поврзано со кеширањето на шејдерите во риал тајм. Последно што сум играл беше марио одиси(на Yuzu) и скоро па да немаше статер ради тој момент, така да ваљда ќе го решат и тоа.
На Cemu нели има пакетчиња за симнување со веќе искеширани шејдери, незнам како се Yuzu и Ryujinx на ова поле, никад не сум симнувал за Yuzu. Знаеш дали функционира ова кај нив?
Најдов некојси RyuSAK програм што има опција да симнува кеширани шејдери за игри по избор, али нешто е заглавен на лоадинг дата веќе неколку минути кај мене при обид за стартување, кизнае дали уопште работи. Набрзина колку што сватив, за Ryujinx е.

ќе си ја купам откоа ќе излезе ќе ја играм пошо има и амибо и други ствари од нинтендо екосистемот кои ми се свиѓаат.

Неам ништо против емулација, али ја секако планирав да ја купам и да ја играм на оригинал хардвер. Макар може нема да биде на launch day/launch week пошо сум зафатен периодов.
Имаш на јузу поддршка за амибо. Само што нели не е ист ритуалот, него се обични фајлчиња што се лоадираат.
На оригинален хардвер сигурно ќе биде подобра кога ќе ја избацат, али колку што памтам BOTW на свич имаше падови на фпс на одредени места, веројатно и ова нема да биде многу поразлично. Така да кога ќе се испегла многу веројатно дека на пц ќе биде подобар филинг да се игра. 4К со 60фпс и јаче м м м м :)

купувај оргинал игри дејаву
Нека нека, имам џентлменски договор јас со нинтендо. Ми ги даваат гага игрите, а јас ги зборам по луѓе што веројатно ќе ги купат, како ти пример :).
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
651
1.043
Мрзен Ораовец
https://www.reddit.com/r/NewYuzuPiracy/comments/136ttpe View: https://www.reddit.com/r/NewYuzuPiracy/comments/136ttpe/made_a_mod_that_allows_yuzu_to_launch_and_play/

Дур скролав на reddit ми испадна ова, некое момче го модирало yuzu да ја тера играта и навидум подобри перформанси али со доста багови.
Петочно коа ќе завршам со обврски ќе направам и јас некој тест.
 

bleys

Intern
23 август 2014
29
43
Намерно чекав ланч верзијата заедно со последниов Yuzu EA build + разни визуелни фиксови за да постигне 60 фпс али тнко засеа, праи слоумоу ефект, ќе се тера на стабилни дур не излезе боље пач.

Иначе играва драма...
 

Атачменти

  • 0100f2c0115b6000_2023-05-12_13-39-00-036.png
    0100f2c0115b6000_2023-05-12_13-39-00-036.png
    2,1 MB · Прегледи: 25

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.364
5.428
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Денешен yuzu билд на Линукс, 5900x со 3080ti релативно стабилни 60fps, Vulkan API, FSR, SMAA, 2x (1440p)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.792
Мислења
969.387
Членови
35.182
Огласи
2.801
Најнов член
bunce
На врв Дно