1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ledikom

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од ASUSx55c, 15 Јуни 2014.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  Така е кога се купува од Мобилара..
   
  На boro1 и bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 2. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,485
  2,704
  9 Февруари 2011
  Закон за заштита на потрошувачи?
  Кој е надлежен инспекциски орган?
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ја и реков iphone 11 да земе сеа ќе си имаше и гаранција важечка и се.
  Некои велеа од форумов дека има и важечка гаранција интернационална по проверка на тоа кога е активиран како Ајфоноте, дали може и како да се провери тоа и да се однесе во овластен сервисер.

  А мобиларите се тоа џубриња.


  Sent from my iPhone using Tapatalk

  Мислиш ледиком тоа ќе важи ќе излезат на терен?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,485
  2,704
  9 Февруари 2011
  Ако имаш фискална сигурно.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,431
  873
  12 Април 2017
  Машко
  Не бивит. Не е тоа Самсунг гаранција.

  Можеби треба да се контактира ДПИ?
   
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Бе нема фискална, само некое лифче таму од кај нив купено шо го даваат.
  А каква е таа Самсунг гаранција? Со Самсунг оставен си на цедило дали местото од кај го купуваш телефонот ќе те поферма или не. Ако те заебат те заебат.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Воглавно не се за наш пазар уредите што ги продаваат. За уреди од мобилари единствено најдобро од Мобиком Битола, ги земаат од Грција, ти ги носат со фискална од таму.
   
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,198
  1,197
  2 Март 2011
  Машко
  Две работи:
  1. Срамота за Shamеsung на кого екраните сеуште му расцветуваат како пролетни цвеќиња.
  2. Срамота за Ledikom. Продаваат по 100 телефони на ден а од гаранција даваат само неважечко ливче.

  Пријави ги
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,117
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Не даваат фискална..
   
 10. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  416
  1 Јануари 2016
  Машко
  Сега кај се сите фанови на леди ком ( превара ком ) да дадат нивен одговор за тоа што јас го зборев цело време . Дека немало врска оператор 2 год гаранација исто е со мобилара .
  Греота само за девојката и отидоа парите у неповрат .
   
  На Potop и igor_igor им се допаѓа ова.
 11. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  416
  1 Јануари 2016
  Машко
  За фискална + 18% ддв :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Искрено не очекував вакво нешо од Ледиком ни јас, пријатно ме изненадија коа го видов феедбекот. 35 илјади денари за телефон купен пред 1 месец. И сеа нудат 5000 денари попуст за да самата одбери друг, а пишува на сајтот 24 месеци гаранција. Можеби само Ајфони од мобилари да се купуваат. Останати марки очигледно како што е без гаранција нема шанси, не вредат.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Неубо овоа од нивна страна...
  Јас лично сум купил тел Xiaomi Mi 9t pro пред скоро од кај нив.
  Покрај оваа случка се плашам да не ми се расипе телефонот и да минувам низ истото.
  Досеа од оператор сум имал само позитивни искуства со телефони односно со слична мана како таа на видеото и секогаш ми излегувале у пресрет со промена на екран или целосно нов телефон.
   
  На mihovkris и Speedster им се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  И Мобеликс ти се слични ѓубриња.. Еднаш купив телефон од кај нив, и никогаш повеќе !!
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Џубриња до трт.
   
 16. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  109
  146
  18 Февруари 2012
  Машко
  Гаранција од мобилара... каква шега
   
 17. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Си мислам, ај божем ако споделам на форумов мож ќе види Ледиком па ќе постапи правилно. Утре и фискална ќе ја споделам.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,632
  4 Септември 2008
  Samsung биле криви :)
   
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,198
  1,197
  2 Март 2011
  Машко
  Па има ли порасипливи екрани од Амолед на Самсунг во денешницава?
   
  На FLEGMA и mihovkris им се допаѓа ова.
 20. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  376
  5 ноември 2013
  Машко
  Многу е лоша ситуацијата, Самсунг не ја признава мк гаранција. Ако имаш интернациона гаранција ќе те тераат да го пракаш во грчка или бугарија, по што Самсунг у мк немал ништо освен 2 тетки што промовираат телефони во сити мол.
   
 21. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,395
  2,252
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не знам што очекувате кога се купува телефон без фискална сметка. Во таква ситуација, ни ДПИ, ни Видео Дата (кои патем се мислам овластен сервис за Самсунг во Македонија) нема да ви помогнат.

  Од друга страна, пошто и мојов телефон е земен од Ледиком, јас вака ја направив математиката:
  Во Телеком/Нептун/Сетек итн, телефонот во моментот беше 62 илјади, со валидна гаранција, фискална, овластен сервис и се останато.
  Во Ледиком/Мобеликс, телефонот во моментот беше 42 илјади, со гаранција на жими мајка и нивен сервис кој е мачка во вреќа.
  Со разликата од 20 илјади денари, сметам дека 99% од потенцијалните дефекти кои би биле признаени од валидната гаранција можам да ги покријам во овластен сервис. Јас го чувам телефонот како очи, и мене ми вреди.

  Ако сакате се да е "чисто" од гледна точка на документација, важење на гаранции и сето тоа, не влегувајте во мобилара воопшто.
   
  NikolovskiM, Скоти, Pane-G и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  А од каде се добива таа интернационална гаранција?

  И јас го барам тоа што ме убедуваа неколку дека и самсунг има систем како епл што проберуваш онлајн по сериски код или имеи и се гледа кога е купен или активиран и дали важи или не важи гаранцијата.

  А од кај и да купеш со папирологиј и од телеком, гаранцијата ти важи само во Телеком и си врзан на милост и немилост нивна, како они решат. Затоа прашав дали има овластен сервисер Самсунг што би го видел дека е 1 месец стар телефонот и би превземал соодветна постапка.

  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 11 Март 2020
 23. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  376
  5 ноември 2013
  Машко
  Па исти принцип е како апле. Јас мојот го земав од УСА и ми дојде само со интернационална гаранција, се активираше на денот на вклучување на телефонот. Ама сепак не е доволна таа за сервис во МК
   
 24. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  А пример Грција, ? или кај има најблиску овластен? И дали без документи папирологија би го прифатиле за поправка
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,632
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  Што ќе кажеш за ова?
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...