• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

LCD Vs Плазма телевизори

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Популарноста на рамните екрани веќе не е потребно да се нагласува. Тие веќе на големо се украсен дел на излозите на продавниците, се користат за претставување на производи во шопинг центрите, ги красат ѕидовите на дневните соби.

flat-screen-tv.jpg


Едноставно мора да ги сакате поради нивните перформанси и елегантност. Цените паѓаат, технологијата напредува, а голема е веројатноста дека оваа врста ќе владее уште многу години. Но, не е сè совршено во светот на рамните телевизори.

Еве неколку експертски совети за предностите и недостатоците на LCD и плазма телевизорите.

Предности на модерниот ТВ

Големина: Дебелината и тежината се некои од најважните предности, во споредба со класичните телевизори. Нивната тежина е толку мала, што можете да ги носите сами, без притоа да користите помош од друго лице.

lcdvsplasma.jpg


Избор: Спектарот на големини на рамните телевизори е особено голем – од големина на дланка па се до огромните од 100 инча во дијагонала (254 сантиметри).

Изглед: Кога ќе споредиме плазма и LCD телевизор, веќе на прв поглед можеме да забележиме дека плазма технологијата има подобра слика, подобро ги прикажува црните бои, има подобар контраст и има подобро време на прикажување (delay), додека најголема предност на LCD сетовите, во споредба со плазмата е нивната компатибилност со компјутерите. Можноста истовремено да прима два различна сигнала им дава опција на корисниците на уредот да го користат и како телевизор, но и како монитор за компјутер.

Но, и останатите сегменти на LCD телевизорите постепено ја стигнуваат плазмата, а дополнителна предност е малата потрошувачка на енергија, трајноста, како и недостиг на таканаречен „burn in“ ефект.

plasma.jpg


Квалитет на слика: Плазма телевизорите имаат апсолутно најдобар квалитет на слика, после катодните телевизори. Содржината со висока резолуција изгледа совршено доколку е прикажана на плазма телевизор. LCD телевизорите не заостануваат многу зад плазмата во прикажаниот квалитет, но овие имаат проблем со прикажување на содржини со ниска резолуција.

Век на траење: Плазма и LCD телевизорите траат од 30.000 до 60.000 работни часа. Тоа во пракса значи дека треба да очекувате вашиот телевизор да работи најмалку 15 години, во некои случаи и повеќе.

Мана на „новиот прозорец на светот“

Цена: Просечната цена на плазма или LCD телевизорите е над 30 илјади денари, додека за моделите кои прикажуваат полна резолуција (full HD) цената расте и до неколку стотина илјади денари.

Добар или не? Ова првенствено се однесува на LCD телевизорите. Плазма телевизорите претежно го почитуваат начелото тоа што ќе го платиш, тоа и ќе го добиеш. LCD телевизорите најчесто прикажуваат слика од приклучено ДВД или друг извор со висока резолуција и таа задача е одлично завршена. Приказот на аналогниот сигнал во повеќето случаи е лош и на тоа треба да се обрне посебно внимание.

Кабли: Овој недостаток произлегува од предноста – поради нивната мала длабочина, LCD и плазма сетовите се за монтирање на ѕид, Повеќето корисници немаат спроведено кабли во ѕидовите, како последица на тоа имаат кабли кои висат од телевизорот. Како решение може да послужат каналите кои ги маскираат каблите или просто, телевизорот ставете го на комода. Доколку планирате да градите куќа или да го адаптирате станот, имајте го тоа в предвид и планирајте вградување на канали во ѕидот.

Ефект на двојна слика (burn in): Ова се однесува само на плазма телевизорите. Сликите кои долго време остануваат на екранот предизвикуваат ефект на „втиснување“ на тој мотив. Преклопување на тој мотив со постојниот сигнал создава ефект на двојна слика. Сепак, овој ефект не треба да ве плаши, бидејќи тој ефект се јавува после долго време на користење.

plasma102-746462.jpg


Големина на екраните: Сите ние се обидуваме да извлечеме некој сантиметар повеќе од новиот телевизор, но преголемите телевизори можат да имаат спротивен ефект – преголемата слика е зрнеста и тоа дополнително ги заморува очите.

Izvor:www.idividi.com.mk
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
cathode ray tube rulzzzzz :D
шала на страна, одличен изум се и lcd и плазма мониторите покрај сите предности што ги наведе Sampion, можеш да застанеш пред 19'' lcd монитор да работиш или играш повеќе часа и да не се осетиш како да си седел пред нуклеарен реактор како што беше кај CRT мониторите
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Шампион греши само во едно: Сум прочитал многу форума на оваа тема и ти кажувам никој не може да се сложи дали лцд или плазма, така да станува збор за вкус.
Идивиди и не е некој критериум за цитирање ама нека го.
Сони не произведува плазму само лцд, самсун има добри плазми и лцд (Посебно новите плазми на самсунг се закон имаат некаде околу 1300 цдм\м2 осветленост на дисплеј што е доволно и ја надминува една од најголемите мани на плазмата слабата осветленост на дисплејот).
Неколку работи за плазмата:
Има зрачење, и покрај тоа што дисплејот е заштитен од ув зрачење сепак тоа постои а и фолијата се гребе лесно.
Плазмата нема респонс тиме односно изнесува 0.001 милисекунди.
Плазмата има поголем контраст на панел. Не динамички контраст. Се што е над 5000 контраст е динамички и не ја отсликува реалната слика.
Плазмата има поубава слика на кабловска.
Повеќе троши струја од ЛЦД.
ЛЦД е опозит од плазмата ама технологијата не е развиена доволно. Има многу тапа слика на кабловска, нема зрачење има лош риспонс тиме околу 5,5 мили секунди е најмалку, нема зрачење и троши помалку струја. Повеќе се продава од плазма и појше чини иако плазмата е потешка за изработка.
Лцд нема, као што велиш, времетраење тоа важи за плазмата, а новите модели плазма имаат панел клинер за да се чистат дамките што остануваат после седење на еден канал.
Цените им се високи, највисоки се во Македонија, ама тоа е, а луѓето што имаат пари купуваат ко луди. Јас секој ден гледам луѓе шо даваат 2000 евра као на шала за телевизор.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
CRT за кабелска телевизија е најдобар :D Имам дома и CRT и LCD од ист производител, и разликата е видлива...
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Абе се е тоа фино ама неможеш да најдеш веќе CRT како што сакаш. Значи станува збор за плазма или ЛЦД.
Иако и плазмата доста е подобрена некако со приблиожување со цена до плазмата, ЛЦД преовладуваат иако во моментов можеш да се подзамислиш што да земеш.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
LCD... да седиш на мсн на толкав монитор, од два метра во дијагонала... :LOL: затоа.. лцд се боље:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.510
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно