Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

LCD monitor. Koj?

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Resiv konecno da zemam LCD namesto starata glomazna kutija. Gi ima najrazni so razni performansi i ceni normalno.
Za okolu 250 evra sto e najkvalitetnoto sto mozam da go dobijam?
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Ako moze malku poopsirno. Zosto toj, sto ima dobro a sto loso...?
Dosta mi e od muabetite: Zemi go ovoj. -Zosto? -Taka dobar e. Svakjas :)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Prvo, Samsung se lideri na poleto na LCD monitori. Vtoro, za tie pari samo toa mozes da zemes, ili nekoja evtina varijanta, no solidna kako HannsG so 3 godini garancija na primer.Treto, ova ti go kazuvam kako covek sto ima iskustvo so preku 200 Samsung 19" LCD monitori-solidno istestirani vo Enternet.
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Prasanjeto mi bese: koj model i kakvi performansi ima? Zs ima razni... Nekoja podetalna sugestija ako moze, stom imas iskustvo.
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Samsung 19" LCD 931BF: 17 600ден. од "Neocom"
(response time 2ms; contrast 2000:1; brightness 300cd/m2; angle 160/160)

Мониторот е ѕвер. Знае ли некој каде, и дали можам да го најдам од дилери за поевтино?
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
НЕмој самсунг.Зашо сите се летате по самсунг.Знаете ли каква посрана гаранција имаат. 5 мртви пиксели во инч квадратен или во линија,а ако го купиш со мртов пиксел, помалку од 5, не ти го враќаат.Кај нас само КТЦ. Сеа ќе има реплики 100 демек нечинат.Само ова ќе ти кажам, панел 1 класа, гаранција над 3 пиксели било каде и универзална гаранција 3 месеца.А тоа значи ако го купиш макар и со 1 мртов пиксел парите назад
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
мозам да ти го понунадм истиот самсунг за 15000ден.Само мој совет подалеку од самсунг и ЛГ.А ако толку сакас да зимас почекај цените се рипнати, на крај на месецов ќе паднат за оклу 10 е
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Добар дизајн, брз, мали грешки при RTC, голем контраст, и прифатлив квалитет на бои.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Што мислиш за Samsung 19' SyncMaster 931BW ???

Toa e wide monitor, kako prvo. Dali ti treba takov? Karakteristikite mu se odlicni, za toa nema diskusija. Sto se odnesuva do mrtvite pikseli, ako voopsto se pojavat,toa e politikata na poveketo prozivoditeli i negledam sto e tuka strasno.
Soliden monitor e i Samsung 940n 13..600 denari, a ako sakas wide, 940NW za 12.500. Za tie pari, jas ne bi se sekiral za 5 mrtvi pikseli.
A ako sakas, ima i HannsG 22" wide, za 20.500 denari. Odlicen e monitorot, malce e nepoznat brendot kaj nas, no toa naskoro ke se smeni.
 
D

DimitarMK

Гостин
Wide сакам, го разгледав и 940BW но некако повеќе ми се свиѓа 931BW.
Фала за советите, ќе размислам :)

А што мислиш за Sony Мониторите? Препорачај ми некаков пошто Sony мислам дека се многу добри...:bravo: :bravo: :bravo:
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
НЕмој самсунг.Зашо сите се летате по самсунг.Знаете ли каква посрана гаранција имаат. 5 мртви пиксели во инч квадратен или во линија,а ако го купиш со мртов пиксел, помалку од 5, не ти го враќаат.
A kade da najdam so solidna garancija?

Кај нас само КТЦ
Sto e KTC?

мозам да ти го понунадм истиот самсунг за 15000ден.Само мој совет подалеку од самсунг и ЛГ.А ако толку сакас да зимас почекај цените се рипнати, на крај на месецов ќе паднат за оклу 10 е
Sigurno ke pocekam zs idam na odmor sea, pa 10 evra poveke za tamu :pPP . Spored tebe istoto vazi i za LG (okolu mrtvite pikseli i garanciite)?


Imam edno prasanje: pomegju obiceniot i "wide" monitor, dali ima razlika vo hardverskite pobaruvanja ili e samo prasanje na vkus?
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
mislam deka lg i samsung imaaat ista garancija.
KTC e firma za lc monitori, iskreno ne mi se dopagaat na izgled ali se dosta kvalitetni A klasa paneli, eve ti eden model so univerzalna garancija 19" 9005L 2/4ms w/speakers, I class, ZERO ded pixel* 13500den
19" W9006S 2/6ms w/speakers, I class, ZERO ded pixel* 12800den
@direktor.e
Za tie pari, jas ne bi se sekiral za 5 mrtvi pikseli.

ja iskreno bi se sekiral.za samsung samo zalbi slusam i gledam, a vie kako sakate.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Sony se povlece od proizvodstvo na LCD monitori.
@Somun Jas dosega ne sum slusnal nitu eden da se pozali na Samsung monitor. BTW, od 120 vo enternet, 80 se LCD i nitu eden ne se rasipal, a veke 2 godini dusata im ja vadat po 15 saati dnevno. No, sekogas iskustvata se razlicni i ne bi mozel da tvrdam deka nema i takvi slucaevi. No znam i slucaevi koga i Mercedes nov se rasipal....
 
D

DimitarMK

Гостин
како бе не продава..пу бе..се сеќавам пред 1 год. во ентер имаше еден добар сони монитор. ама чим не продава, тогаш Самсунг одма земам :)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Пред 1 година имаше, но од оваа веќе не произведуваат. Инаку, може да се начека некое заостанато парче кај нас.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Штом директорот вели дека од 80 ниеден не се расипал... (80 монитори е релативно голема мостра, статитистички гледано).
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
За Сони, провери во Вегас видов на нивниот сајт ама не знам дали имаат на лагер. Исто така искрена препорака за Самсунг 940Н.
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
За Сони, провери во Вегас видов на нивниот сајт ама не знам дали имаат на лагер. Исто така искрена препорака за Самсунг 940Н.

Interface - Analog :ua: Другото е солидно.... па и цената не му е висока, али јас барам монитор кој ќе ми служи во наредни 5,6 години, па и да биде малку поскап.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.156
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно