1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LCD екран и мртов пиксел

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од ekonomist, 23 ноември 2008.

 1. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,006
  419
  17 Јуни 2008
  Ме интересира дали постои некаков начин да се острани мртвиот (мрзливиот) пиксел на екран од лап-топ.
  И колкави се можностите кога ќе се појави еден да се појават и други :lut2:
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  не може да се отстрани со софтвер бидејки тоа е физички дефект(мртов пиксел). меѓутоа, може да се смени во црна боја за да не смета многу ако е црвен иtn

  Што monitor e? Види ја гаранцијата што опфаќа: колку мртви,колку заглавени и каде.
   
 4. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,006
  419
  17 Јуни 2008
  Гаранцијата сигурно не опфаќа само за 1 пиксел.
  Монитор од DELL Inspiron 1501 и е во десниот агол негде два три сантиметри погоре и налево.
  Не знам како успеав да го забележам. На темна позадина и не се приметува, само кога е на бела се приметува како црвена точка. Се нервирам затоа што лап-топот е купен нов пред 7 месеци. И има ли можности да се јават и други мртви пиксели. И како да спречам да се јавуваат :(
   
 5. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,345
  1,013
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  За гаранцијата, за секој случај прашај, можеби опфаќа и само 1 пиксел?!?
   
 6. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,006
  419
  17 Јуни 2008
  Во Македонија никој не дава гаранција за помалце од 3 до 10 мртви пиксела. Така да... Ај некој да ми каже кои се можностите да се појави некој нов.
   
 7. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Не можеш да спречиш да се појавуваат нови :( во многу лаптопи се употребуваат ефтини LCDa - не можеш да предвидиш кога/колку мртви пиксели. Треба да си ја видиш гаранцијата за dell LCD меѓутоа чим е на страна, нема шанси за размени. јас мојот LCD го купив со гаранција како приоритет - samsung 2232BW so 3 години zero dead pixel policy - најдобрата кога го купував.
   
 8. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Јас пред некој ден приметив дека имам еден куп мртви пиксели само што се толку ситни на Hyundai што цела година не ги приметив. Чекам да поминат гужвите, а ако го заменам покасно ќе ми тера новиот подолго.:D
  Ако ти е само еден пиксел смени го во црна боја или некоја сина нијанса немаш гајле.
   
 9. Fortran

  Fortran
  Intern

  26
  0
  22 oктомври 2008
  ako ti e taze pojaven, probaj so trienje na monitorot na mestoto od pikselot. samo ne stiskaj premnogu silno ama nemoj ni da go galis. praj taka nekoja minuta. znaci ne bidi nezen ama i nemoj da preteras.najozbilno. ako ima spas, vaka ima poveke efekt od bilo koja programa. edino loso e sto laptopot ti e onakov so crystal brite monitor ili ne znam ti kako se vika kaj dell, ne e bitno, taka da toa stakloto ke ti smeta da dopres ubavo do monitorot. metodata stvarno funkcionira uveliko od licno iskustvo i od iskustvo na drugi luge. a kaj mene na lg 22'' se pojavi posle mesec dena crven. koristev udpixel programce i nisto. masirav 5 sekundi i go snema. se pojavi uste nekolku pati u rok od nekolku dena pa i nedeli i pa mi uspevase so masaza da go trgnam. eve veke mesec i pol nema problem.
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,323
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Постои разлика помеѓу мртов и заглавен пиксел. Мртов пиксел е црн и не реагира на никаква боја. Заглавен пиксел е обоен(зелен, црвен или плав) при црна позадина и дава некаква репродукција на боите.

  Ако е мртов, нема чаре.
  Ако е заглавен, има. Со тоа програмчето е многу малку веројатно дека ќе го оправиш. Најверојатно е со т.н. масажа и притискање. Земи фломастер или пенкало со тап крај. Удирај (тапкај) го мониторот по заглавениот пиксел, нежно така што кога ќе удриш ќе се прави мала локва со радиус од неколку милиметри. Тапкај 10 пати, па остави го 1 минута да одмори и се така додека не се изгуби. Ако се појави по некое време, пак примени го истиот метод. По неколку пати, ќе го снема.
   
 11. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Па после тоа може ќе добиете 10 и повеќе мртви, па може ќе средите работа да си купите нов.:LOL:
   
 12. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  А ова се прави го со вклучено програмчето, така да иако не е толку ефикасно, може да помогне при масирањето.
   
 13. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
 14. Ac3

  Ac3
  Intern

  99
  1
  16 oктомври 2008
  Пробав со програмчево UDPixel и со "масирање" на мониторот и ми заврши работа, се надевам дека нема да се појави повторно:D Фала за советите:bravo:
   

Сподели

Вчитување...