• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LCD дилема

  • Ја почнал/а темата
  • #1

snowmen

Intern
19 март 2009
89
0
Сакам да земам еден од овие lcd tv само не можам да се одлучам...ако може некој совет:O:O:))
LCD LG 32LH2000 & LCD PHILIPS 32PFL3404/12
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,690
3,582
Ако си во план да го приклучуваш на PC, најди некој Full HD (1920x1080p), доколку имаш плус некој денар за трошење :bravoska:
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Марките некако ми се.. Филипс за LCD панели не е нешто нај нај.. затоа се и ефтини, ај LG па и па али филипс.... Чисто колку да ти кажам Samsung барем според мене се меѓу водечките компании во LCD... Еве ти за марките е сега преформанси/цена/буџет тоа сам ке си пресметаш што ти се поисплати.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
628
53
Велес - Скопје
Samsung или Sony земај ако сакаш да немаш гајле.
Sony-то според мене се подобри но и малку поскапи, значи ако планираш да инвестираш во монитор да те служи повеќе години земај Sony.
Јас имам Samsung Т220 SyncMaster и сум доста задоволен од него, имаш сличен модел со HD и TV tuner за 13-14 000 денари, доста добра понуда,
Мојот монитор кошта некаде околу 10000 денари и е одличен, има и доста поефтини 22' монитори ама за квалитет неможат да се рамнат со samsung или sony. Сепак тие се водечките компании за LCD.
Се надевам дека ќе ти помогнеме во изборот.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
628
53
Велес - Скопје
@loris Дечково сака да купи lcd tv a не монитор...
Не сум го видел тоа ТV, уште се расонувам, инаку истото што го пишав за мониторите важи и за телевизорите, иди во продавница и види кои се најскапи, барем јас сметам дека за техниката сеуште важи она
"Ако незнаеш што е добро, прашај што е најскапо". Значи моја препорака Sony bravia.
 

peceps

Intern
26 септември 2008
11
0
Јас имам Samsung T220HD (моделот со дититален TV тјунер).
Го пробав и со аналогна и дигитална телевизија и како ТВ се покажа одлично.
Додека како монитор за програмирање и работа 8h на ден на него не го препорачувам заради неговиот чуден размер на вертикално растојание на пикселите, контраст кој е нападен (дури и на internet и text мод) и заради постољето кое се мрда и при најмал удар на бирото.

За канцелариско работење 4 години користам Philips и имам само пофални зборови за него.
 

/BRAINIAC\

Баниран/a
12 август 2009
447
7
T220 не е телевизор. А и дека има приклучок за кабловска пак не би го клал во телевизор. LG е негде на средината со квалитетот и цената, па за наши услови се подобри. Sony ги има многу малце. Самсунг ги има многу (исто колку што ги има и LG). Во нептун гледав имаше еден бел самсунг, за парите многу ми се бендиса а мислам беше 42“.

И немој продавачите да ти трубат дека овај бил подобар, бидејќи цената му е поголема.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,614
5,177
Марките некако ми се.. Филипс за LCD панели не е нешто нај нај.. затоа се и ефтини, ај LG па и па али филипс.... Чисто колку да ти кажам Samsung барем според мене се меѓу водечките компании во LCD... Еве ти за марките е сега преформанси/цена/буџет тоа сам ке си пресметаш што ти се поисплати.

Ova go kazuvas od iskustvo, od licni simpatii kon nekoja firma, brend ili slicno ili pak imas iskustvo so ovie marki kako sto gi kazuvash? Vrz baza na sto go dade svoeto mislenje?
Dali znaes kakvi paneli koristat LG ili Philips , Samsung i Sony, Panasonic ili Toshiba itn..
Kako na primer LG i Philips se ista firma, isti paneli, razlicna elektronika, vo globala slikata e gore dole slicna ako ne i ista, a razlikata e vo imeto i dizajnot....Samsung gi proizveduva panelite za Sony, taka da ne moze da se kaze deka Sony e najdobar, samo zatoa sto e Sony, a Samsung necini zatoa so e Samsung....
Soni si ima druga filozofija i druga matematika, normalno so isklucok na nekoj serii...
Panasonic si e prica sama za sebe, za ostanatite ne sakam ni da komentiram...

Taka da ako nesto kazete, podkrepete go so fakt za da ne ispadne deka se kazuvame so naklonost kon nesto zaradi toa sto toa nesto nas ni se svidja...
Ako ne sme realni, nisho od preporakite...
A najmalku teba da se slushaat onie shizicine u prodavnica...
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
ne znam za vas, ama za mene so odnosot kvalitet- cena nekako najprifatliv mi bese Samsung i takov si zemav LE32B530 perfekten e (Full HD) i gi zasluzuva site pari sto gi dadov 34.000 den.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,123
Мислења
838,824
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно