Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лажни 144hz? ASUS VG248

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Денес ми стигна мониторчево, и дојде со DVI-D и HDMI, пробав со DVI, океј се пушти све, местам на 144hz, ама пак си работи на 60hz, иако на Windows и на AMD Software-от е наместено на 144хз, што би било проблемов за ова дали е фабричка грешка, Driveri све имам пробав и на друг PC ама исто.. некој tip?
*мислев дека е до DVI-D, и купив DP, пак е исто..

 

Атачменти

  • 12.PNG
    12.PNG
    22 KB · Прегледи: 105
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.398
9.252
*To activate 144Hz function (in 2D mode), both DisplayPort (or Dual-link DVI) and a selected graphics card with the latest driver are required. Please kindly contact the service center of your graphics cards companies for further technical supports.
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Купен е на старо, не ми текна да го Overclock-нам на 165 или барем малце, сега ќе пробам.. Иако мислам дека сум јако скамнатт :/
*Не иде после 144, на сите резолуции пробав
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Купен е на старо, не ми текна да го Overclock-нам на 165 или барем малце, сега ќе пробам.. Иако мислам дека сум јако скамнатт :/
VG248 нема шанса да го оверклокнеш на 165, само пробај да си направиш custom profile за да можиш барем тие 144hz да ги користиш.
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
@Godlike напраив повеќе Custom резолуции, нејќе пак, ги дава на 144, ама пак работи на 60..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.452
12.789
На која графичка картичка? Како гледаш дека работи на 60 херци кога си избрал (и се прифатени од драјверите) 144 херци?
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Пробав и на rx570 и на 580, исто е, читав сега дека QZ верзијата била грешка.. ама касно го сватив ова јебига.. пробав на 75hz ми работеше, одма се гледа разлика, и одма чим ставам на 144, пак се 60.. како може ова да си дозволи асус не ми е јасно уште..
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Пробав и на rx570 и на 580, исто е, читав сега дека QZ верзијата била грешка.. ама касно го сватив ова јебига.. пробав на 75hz ми работеше, одма се гледа разлика, и одма чим ставам на 144, пак се 60.. како може ова да си дозволи асус не ми е јасно уште..
А со кој софтвер проверуваш дали навистина е таа фреквенција? Нешто Afterburner, fraps, некој бенчмарк? Најлесно мислам би било во игра, и евентуално со упален vsync за да потврдиш на која фреквенција е вистински.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
449
411
Исти проблем имав . На крај видов дека мора у мониторот мени да ставиш оверклок . Значи за да можеш да ги користиш 144/165 мхц .
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.494
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Денес ми стигна мониторчево, и дојде со DVI-D и HDMI, пробав со DVI, океј се пушти све, местам на 144hz, ама пак си работи на 60hz, иако на Windows и на AMD Software-от е наместено на 144хз, што би било проблемов за ова дали е фабричка грешка, Driveri све имам пробав и на друг PC ама исто.. некој tip?
*мислев дека е до DVI-D, и купив DP, пак е исто..
Фабрички фелер се тие монитори. 60Hz прикажуваат само. Имаше еден дечко продаваше на FB таков, ваљда тој си го купил...

На @GGTT1 на времето таков монмитор му издилав па го рекламиравме откако увидовме дека е фелер. По преписки и перипетии со Сетек, со потдршка и асистенција од Asus го заменивме за друг модел.
 
Последна промена:

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Исти проблем имав . На крај видов дека мора у мониторот мени да ставиш оверклок . Значи за да можеш да ги користиш 144/165 мхц .
Може да ми пишеш да ми помогнеш? фала тии
Мислењето е автоматски споено:

Тоа ќе е.. Мора да може 144хц...
Све пробав, бришев драјвери,оверклокав, ништо, пратив мејл на асус да ми пратат упдејт ама нема да ми успее пошо немам гаранција дека јас сум го купил..
Мислењето е автоматски споено:

Фабрички фелер се тие монитори. 60Hz прикажуваат само. Имаше еден дечко продаваше на FB таков, ваљда тој си го купил...

На @GGTT1 на времето таков монмитор му издилав па го рекламиравме откако увидовме дека е фелер. По преписки и перипетии со Сетек, со потдршка и асистенција од Asus го заменивме за друг модел.
Ништо тогаш, фала ви на одговотите
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
449
411
Може да ми пишеш да ми помогнеш? фала тии
Мислењето е автоматски споено:


Све пробав, бришев драјвери,оверклокав, ништо, пратив мејл на асус да ми пратат упдејт ама нема да ми успее пошо немам гаранција дека јас сум го купил..
Мислењето е автоматски споено:
Дека на сите монитори до сега ауто се синхронизирало со дриверите .
А со АSUS морав рачно у менито на мониторот да го уклучам за да ми дозволи оверклок на 144/165 хц .

Иначе нејкеше повеке од 75хц да иде нема што не направив додека не го најдов ова иначе се спремав нов монитор да го вракам
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.196
4.178
Скопје
hackitfree.github.io
Може да ми пишеш да ми помогнеш? фала тии
Мислењето е автоматски споено:


Све пробав, бришев драјвери,оверклокав, ништо, пратив мејл на асус да ми пратат упдејт ама нема да ми успее пошо немам гаранција дека јас сум го купил..
Мислењето е автоматски споено:


Ништо тогаш, фала ви на одговотите
Членот @Speedster што напиша - „ На крај видов дека мора у мониторот мени да ставиш оверклок . Значи за да можеш да ги користиш 144/165 мхц .„

во менито - значи не од ПЦ да менуваш туку на мониторското мени смени под оверклок сетингот (он-офф или како е...)
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Ова проба у мониторот менито

MENU / GAMING / OVERCLOCKING / ON / 144 HZ ???
Менито им е крш, нема ништо освен основните за бои, све чепкав нема таква опција на него,едино да најдам некој софтвер
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.494
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Дека на сите монитори до сега ауто се синхронизирало со дриверите .
А со АSUS морав рачно у менито на мониторот да го уклучам за да ми дозволи оверклок на 144/165 хц .

Иначе нејкеше повеке од 75хц да иде нема што не направив додека не го најдов ова иначе се спремав нов монитор да го вракам
Не знам дали прочита што пишав, не е до никаков сетинг на мониторот. Фелер е.
Мислењето е автоматски споено:

Менито им е крш, нема ништо освен основните за бои, све чепкав нема таква опција на него,едино да најдам некој софтвер
Не си губи време, врати го од каде си го земал...


EDIT: Еве преписка со Asus Support:
asus_RMA2.jpg
asus_RMA.jpg
 
Последна промена:

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Не знам дали прочита што пишав, не е до никаков сетинг на мониторот. Фелер е.
Мислењето е автоматски споено:


Не си губи време, врати го од каде си го земал...


EDIT: Еве преписка со Asus Support:
Погледнете го атачментот 120045
Погледнете го атачментот 120044
Купен е на старо, а ликот не крева, уште ли има вакви луѓе.. брее
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.494
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
[Отстранет линк до приватен профил на Facebook поради doxxing]

Од овој лик го купи?
 
Изменето од модератор:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.494
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Свесно те има преварено. Бараше пред една недела лаптоп 17-ка во замена за други делчиња меѓу кои и мониторот. Му кажав дека мониторот му е фелер и дека не е 60Hz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.972
Мислења
972.532
Членови
35.319
Огласи
2.919
Најнов член
kamper
На врв Дно