• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лажни 144hz? ASUS VG248

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
Денес ми стигна мониторчево, и дојде со DVI-D и HDMI, пробав со DVI, океј се пушти све, местам на 144hz, ама пак си работи на 60hz, иако на Windows и на AMD Software-от е наместено на 144хз, што би било проблемов за ова дали е фабричка грешка, Driveri све имам пробав и на друг PC ама исто.. некој tip?
*мислев дека е до DVI-D, и купив DP, пак е исто..

 

Атачменти

  • 12.PNG
    12.PNG
    22 KB · Прегледи: 104
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.077
8.456
*To activate 144Hz function (in 2D mode), both DisplayPort (or Dual-link DVI) and a selected graphics card with the latest driver are required. Please kindly contact the service center of your graphics cards companies for further technical supports.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
462
570
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti OC
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
Купен е на старо, не ми текна да го Overclock-нам на 165 или барем малце, сега ќе пробам.. Иако мислам дека сум јако скамнатт :/
*Не иде после 144, на сите резолуции пробав
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
462
570
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti OC
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE
Купен е на старо, не ми текна да го Overclock-нам на 165 или барем малце, сега ќе пробам.. Иако мислам дека сум јако скамнатт :/
VG248 нема шанса да го оверклокнеш на 165, само пробај да си направиш custom profile за да можиш барем тие 144hz да ги користиш.
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
@Godlike напраив повеќе Custom резолуции, нејќе пак, ги дава на 144, ама пак работи на 60..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.001
11.879
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
На која графичка картичка? Како гледаш дека работи на 60 херци кога си избрал (и се прифатени од драјверите) 144 херци?
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
Пробав и на rx570 и на 580, исто е, читав сега дека QZ верзијата била грешка.. ама касно го сватив ова јебига.. пробав на 75hz ми работеше, одма се гледа разлика, и одма чим ставам на 144, пак се 60.. како може ова да си дозволи асус не ми е јасно уште..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.001
11.879
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дали може да избереш 120 херци?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.001
11.879
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Баш ми е жал. Најверојатно нема чаре.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
932
1.158
Пробав и на rx570 и на 580, исто е, читав сега дека QZ верзијата била грешка.. ама касно го сватив ова јебига.. пробав на 75hz ми работеше, одма се гледа разлика, и одма чим ставам на 144, пак се 60.. како може ова да си дозволи асус не ми е јасно уште..
А со кој софтвер проверуваш дали навистина е таа фреквенција? Нешто Afterburner, fraps, некој бенчмарк? Најлесно мислам би било во игра, и евентуално со упален vsync за да потврдиш на која фреквенција е вистински.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
443
401
Исти проблем имав . На крај видов дека мора у мониторот мени да ставиш оверклок . Значи за да можеш да ги користиш 144/165 мхц .
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Денес ми стигна мониторчево, и дојде со DVI-D и HDMI, пробав со DVI, океј се пушти све, местам на 144hz, ама пак си работи на 60hz, иако на Windows и на AMD Software-от е наместено на 144хз, што би било проблемов за ова дали е фабричка грешка, Driveri све имам пробав и на друг PC ама исто.. некој tip?
*мислев дека е до DVI-D, и купив DP, пак е исто..
Фабрички фелер се тие монитори. 60Hz прикажуваат само. Имаше еден дечко продаваше на FB таков, ваљда тој си го купил...

На @GGTT1 на времето таков монмитор му издилав па го рекламиравме откако увидовме дека е фелер. По преписки и перипетии со Сетек, со потдршка и асистенција од Asus го заменивме за друг модел.
 
Последна промена:

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
Исти проблем имав . На крај видов дека мора у мониторот мени да ставиш оверклок . Значи за да можеш да ги користиш 144/165 мхц .
Може да ми пишеш да ми помогнеш? фала тии
Мислењето е автоматски споено:

Тоа ќе е.. Мора да може 144хц...
Све пробав, бришев драјвери,оверклокав, ништо, пратив мејл на асус да ми пратат упдејт ама нема да ми успее пошо немам гаранција дека јас сум го купил..
Мислењето е автоматски споено:

Фабрички фелер се тие монитори. 60Hz прикажуваат само. Имаше еден дечко продаваше на FB таков, ваљда тој си го купил...

На @GGTT1 на времето таков монмитор му издилав па го рекламиравме откако увидовме дека е фелер. По преписки и перипетии со Сетек, со потдршка и асистенција од Asus го заменивме за друг модел.
Ништо тогаш, фала ви на одговотите
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
443
401
Може да ми пишеш да ми помогнеш? фала тии
Мислењето е автоматски споено:


Све пробав, бришев драјвери,оверклокав, ништо, пратив мејл на асус да ми пратат упдејт ама нема да ми успее пошо немам гаранција дека јас сум го купил..
Мислењето е автоматски споено:
Дека на сите монитори до сега ауто се синхронизирало со дриверите .
А со АSUS морав рачно у менито на мониторот да го уклучам за да ми дозволи оверклок на 144/165 хц .

Иначе нејкеше повеке од 75хц да иде нема што не направив додека не го најдов ова иначе се спремав нов монитор да го вракам
 
Последна промена:

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Може да ми пишеш да ми помогнеш? фала тии
Мислењето е автоматски споено:


Све пробав, бришев драјвери,оверклокав, ништо, пратив мејл на асус да ми пратат упдејт ама нема да ми успее пошо немам гаранција дека јас сум го купил..
Мислењето е автоматски споено:


Ништо тогаш, фала ви на одговотите
Членот @Speedster што напиша - „ На крај видов дека мора у мониторот мени да ставиш оверклок . Значи за да можеш да ги користиш 144/165 мхц .„

во менито - значи не од ПЦ да менуваш туку на мониторското мени смени под оверклок сетингот (он-офф или како е...)
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
Ова проба у мониторот менито

MENU / GAMING / OVERCLOCKING / ON / 144 HZ ???
Менито им е крш, нема ништо освен основните за бои, све чепкав нема таква опција на него,едино да најдам некој софтвер
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Дека на сите монитори до сега ауто се синхронизирало со дриверите .
А со АSUS морав рачно у менито на мониторот да го уклучам за да ми дозволи оверклок на 144/165 хц .

Иначе нејкеше повеке од 75хц да иде нема што не направив додека не го најдов ова иначе се спремав нов монитор да го вракам
Не знам дали прочита што пишав, не е до никаков сетинг на мониторот. Фелер е.
Мислењето е автоматски споено:

Менито им е крш, нема ништо освен основните за бои, све чепкав нема таква опција на него,едино да најдам некој софтвер
Не си губи време, врати го од каде си го земал...


EDIT: Еве преписка со Asus Support:
asus_RMA2.jpg
asus_RMA.jpg
 
Последна промена:

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
35
60
Не знам дали прочита што пишав, не е до никаков сетинг на мониторот. Фелер е.
Мислењето е автоматски споено:


Не си губи време, врати го од каде си го земал...


EDIT: Еве преписка со Asus Support:
Погледнете го атачментот 120045
Погледнете го атачментот 120044
Купен е на старо, а ликот не крева, уште ли има вакви луѓе.. брее
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
[Отстранет линк до приватен профил на Facebook поради doxxing]

Од овој лик го купи?
 
Изменето од модератор:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Свесно те има преварено. Бараше пред една недела лаптоп 17-ка во замена за други делчиња меѓу кои и мониторот. Му кажав дека мониторот му е фелер и дека не е 60Hz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.018
Членови
32.918
Огласи
1.068
Најнов член
darkokocev
На врв Дно