1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Launchy > Start + File Explorer

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од тотето, 19 oктомври 2013.

 1. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  [​IMG]

  Не знам дали знаете за Launchy, it.com.mk имаше статија за ова во 2009. Го користам од тогаш, и не знам што би правел без него.

  Накратко: Launchy прави каталог од програми, документи и фолдери. Многумина од вас му недостига Start копечто на Windows 8, бидеки не можите да пребарувате програми брзо како што можевте во Windows 7. Е сега, Launchy има дури побрзо пребарување од WIndows 7, бидејки пребарува само она што вас ви треба. Како што го користите учи од она што всушност сакате да пуштите, па така по некое време ќе ви дава точен резултат и со еден внесен карактер. Исто имате еден куп скинови (користи CSS па можи и вие да си правите), па и по некој плагин доколку ви притреба.

  Прочитајте статијата од it.com.mk за како се користи одприлика.

  Еве неколку примени, кој не ги кажа статијата.
  - Пуштање на фајл (можи да го пушти секој фајл)
  - Оторање на патеката до датотеката. Се врши со селектирање на фајлот, притискање Tab, па со стрелките надолу се селектира изборот)
  - Пуштање директно аргументи (пример на Chrome можиме да му пуштиме веб страна). Се врши со селектирање на фајлот, притискање Tab и пишење на аргументите
  - Гасење на компјутер (потребно ви е плагинот SystemPower)
  - Едноставен калкулатор (само внесете бројките што треба да пресметате, со притискање на Enter, резултатот се копира)

  Download - симнете ја последната beta верзија
   
  На dejan_str и omegaRED им се допаѓа ова.
 2. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,302
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Го користев интензивно еден период, но имаше проблем со огромно користење CPU ресурси, не успеав да го средам и го заборавив. Може да го пробам пак. Инаку ексгремно корисно програмче!
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Секојдневно. Ми стана незаменливо.
   

Сподели

Вчитување...