• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LaTeX na makedonski

  • Ја почнал/а темата
  • #1

latexmk

Intern
15 мај 2008
2
0
Koristam LaTex za pisuvanje statii na angliski jazik. Vo eden dokuement bi sakal da vmetnam tekst na makedonski. Znaete li kako moze da se pisuva tekst na makedonski jazik so kirilicno pismo vo LaTeX?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

latexmk

Intern
15 мај 2008
2
0
како се вика пакетот со македонска поддршка? можам да најдам пакети на други јазици (на кирилица), но не на македонски.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Немам сретнато до сега
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,720
Мислења
849,386
Членови
29,444
Најнов член
декодер
На врв Дно