1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Latencymon/компактибилност(проблем во системот)

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од steelseries, 31 Јануари 2018.

 1. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  618
  367
  20 Декември 2015
  Машко
  LatencyMon checks if a system running Windows is suitable for processing real-time audio and other tasks. LatencyMon analyzes the possible causes of buffer underruns by measuring kernel timer latencies and reporting DPC and ISR excecution times as well as hard pagefaults. It will provide a comprehensible report and find the kernel modules and processes responsible for causing audio latencies which result in drop outs. It also provides the functionality of an ISR monitor, DPC monitor and a hard pagefault monitor.

  LatencyMon will display the highest latencies of a kernel timer and report the highest execution times of ISR and DPC routines as well as hard pagefaults. In most cases it will also find the drivers and processes responsible for executing them. It will create a comprehensible report which also displays all sampled data in a detailed manner allowing you to perform in-depth analysis.

  Извинете за копи пејст али повеќето изрази неможат да се преведат на Македонски.

  Одлична програма која е доста користена за пронаѓање на проблеми и споделување на Логови за поправка на истите.

  • Тестовите може овде да се постираат со Скриншот на Main табот

  • Stats да се направи копи на логот по завршување на тестот и да се пејстира во notepad или pastebin по ваша желба или каде сакате.

  • Drivers табот исто така да се направи скриншот.


   Примериве се мои, и според резултативе во моментот додека го имав во позадина пуштено да работи и додека седев на Chrome, слушајќи музика и други табови отворено мојот систем е способен да издржи real-time процеси(Audio+Video+etc+etc), иако латенцијата е висока за тасковите што ги правев во време на тестот. Но вчера пример додека имав игра пуштено се прикачи на 5000 ms ДПЦ latency од dxkrnl.sys.

   LatencyMON - Pastebin.com
  Линк до самата програма : Resplendence Software - LatencyMon: suitability checker for real-time audio and other tasks
  и уште една веб страна со повеќе објаснување за проблемите:Solving DPC Latency Issues - SweetCare.

  Оваа програма немажи ништо да наштети на вашиот систем, само чита, а не променува ништо.
   

  Прикачени датотеки:

  • Маин.png
   Маин.png
   Големина:
   116.6 KB
   Прегледи:
   23
  • drivers.png
   drivers.png
   Големина:
   162.4 KB
   Прегледи:
   22
  Изменето од модератор: 31 Јануари 2018
  На Metuzalem и Taurus им се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,093
  11,030
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Го оправиле? Знам дека беше некомпатибилен со > Windows 8 (лажно даваше големи латенции) и оттогаш престанав да го следам.

  Енивеј, за да се прави муабет за латенција, треба прво да се направат овие две работи (но не секогаш, може и да ја влошат, во зависност од хардверот). А има и други.
   
  Последна промена: 31 Јануари 2018
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 3. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  618
  367
  20 Декември 2015
  Машко
  Опоравен е софтверов, за разлика од останатите, и работи на сите платформи сега за сега.(Мене точни резултати ми дава).

  Благодариме за линкот можи да помогни!!!
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...