• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Laserski printer

zoransk

Intern
1 октомври 2020
3
2
Zdravo
Sakam da mi pomognete i spodelite iskustvo
sakam da zemam laserski printer za domasna upotreba
Crno bel, da ne e skap mnogu tonerot i (da ne kolku pola printer)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве ти ќе се изнаштампаш


Заменски тонер


Или ќе го пуниш стариот кај Томе во ланком принт.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,658
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Еве ти ќе се изнаштампаш


Заменски тонер


Или ќе го пуниш стариот кај Томе во ланком принт.
Полнењето порано се исплатеше многу повеќе, кога немаше заменски (компатибилни) кертриџи. Не верувам дека едно полнење е испод 500 денари, значи цената по принт ќе му падне од 0,8 на 0,5 денари. Прашање е колку тоа влијае при домашна употреба...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Полнењето порано се исплатеше многу повеќе, кога немаше заменски (компатибилни) кертриџи. Не верувам дека едно полнење е испод 500 денари, значи цената по принт ќе му падне од 0,8 на 0,5 денари. Прашање е колку тоа влијае при домашна употреба...
Незнам јас уште го користам тој што дојде со него. Го утепав од штампање го имам од април негде.

Топ ласер за парите за по дома.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
Како сте задоволни со М15А? планирам да го земам М15W од нептун и дали иди тонер со нив ?
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
325
346
Како сте задоволни со М15А? планирам да го земам М15W од нептун и дали иди тонер со нив ?
Што да ти кажам освен дека штампа :)

Сега, јас го користам преку Wi-Fi и малку споро оди штампањето. Земе 2-3 страни одштампа, па има мала пауза, па продолжува. Не сум го пробал со кабел.

Предност е што е доста мал, има евтини тонери и за домашна употреба е скроз ОК.
Да се најде кога ќе затреба, али ништо озбилно.

Sent from my SM-G986 using Tapatalk
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
Што да ти кажам освен дека штампа :)

Сега, јас го користам преку Wi-Fi и малку споро оди штампањето. Земе 2-3 страни одштампа, па има мала пауза, па продолжува. Не сум го пробал со кабел.

Предност е што е доста мал, има евтини тонери и за домашна употреба е скроз ОК.
Да се најде кога ќе затреба, али ништо озбилно.

Sent from my SM-G986 using Tapatalk
За домашна употреба ми е иначе и јас планирам бежично а оти толку бавно оди?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
m15a штампа без паузи на кабел. Сабајлево штампав 25 страни документи. W треба на кабел да е исто за вифи незнам.

Да иде тонер со него.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Како сте задоволни со М15А? планирам да го земам М15W од нептун и дали иди тонер со нив ?
Иде тонер, оној стартап како го викаат. 20-30% полн. Така да ако си во можност земи одма резервен

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
Фала ви, го зедов супер е за домашна употреба, иначе да значително е поспор преку Wifi прави пауза на секој 3-4 страни а преку USB лета
Мислењето е автоматски споено:

Инаку од каде набавувате тонер?
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Фала ви, го зедов супер е за домашна употреба, иначе да значително е поспор преку Wifi прави пауза на секој 3-4 страни а преку USB лета
Мислењето е автоматски споено:

Инаку од каде набавувате тонер?

јас штампам уште со фабричкиот. На 450-та страна сум отприлика, обични документи со околу 5% покриеност. Баш сподели ако земеш да знам дали е ок.

Едит изгледа не користат ист тонер. Твојот е 48А мојот е 44A
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
јас штампам уште со фабричкиот. На 450-та страна сум отприлика, обични документи со околу 5% покриеност. Баш сподели ако земеш да знам дали е ок.

Едит изгледа не користат ист тонер. Твојот е 48А мојот е 44A
Ист тонер е мислам на ХП страната и за двата пишува 48А
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А добро, да го дотрошам фабричкиов па ќе земам некој компатибилен.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1,966
1,858
Скопје
После година дена користење, како сте задоволни од HP LaserJet Pro M15w, па и M15а, зошто истиот модел е, освен што „w“ верзијата, покрај USB, има и бежично принтање, и како сте задоволни и од заменските тонери?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,249
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
После година дена користење, како сте задоволни од HP LaserJet Pro M15w, па и M15а, зошто истиот модел е, освен што „w“ верзијата, покрај USB, има и бежично принтање, и како сте задоволни и од заменските тонери?

Супер е. Пошто малиот е онлајн 2-ра година по ред можеш да замислиш колку штампам. Synergy тонери зимам од Анхоч и се ок, ама траат помалце него кога ќе го напуни чичко Томе до врв. Полнење и не е полнење уствари. Идеш со празен тонер до кај него во дуќан и го оставаш он ти дава веќе наполнет таков. Цена редовна незнам колку е мене ми зима 400д.

Еднаш ми се погоди да ми даде тонер со лош ваљак, ми го замени без проблем. Листови обични од книжара А4 за фотокопир цените се 200-250д. за топ.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
После година дена користење, како сте задоволни од HP LaserJet Pro M15w, па и M15а, зошто истиот модел е, освен што „w“ верзијата, покрај USB, има и бежично принтање, и како сте задоволни и од заменските тонери?
M28w, истиот принтер само мултифунк. 4ти тонер сите заменски, искуство топ.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
После година дена користење, како сте задоволни од HP LaserJet Pro M15w, па и M15а, зошто истиот модел е, освен што „w“ верзијата, покрај USB, има и бежично принтање, и како сте задоволни и од заменските тонери?
Го имам М15w топ презадоволен сум досега имам испринтано околу 3к страни никаков проблем
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,895
1,533
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Тој MFP M28w принтерот,
дали има некоја опција да кликнеш на него scan, а фајлот да отиде на некој мрежен диск (т.е. windows/samba share)?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Тој MFP M28w принтерот,
дали има некоја опција да кликнеш на него scan, а фајлот да отиде на некој мрежен диск (т.е. windows/samba share)?
Не. Скенирањето е само преку апликација која сакаш, ама нема button scan.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,085
Мислења
877,257
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно