• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Laserski printer

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zoransk

Intern
1 октомври 2020
2
2
Zdravo
Sakam da mi pomognete i spodelite iskustvo
sakam da zemam laserski printer za domasna upotreba
Crno bel, da ne e skap mnogu tonerot i (da ne kolku pola printer)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве ти ќе се изнаштампаш


Заменски тонер


Или ќе го пуниш стариот кај Томе во ланком принт.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Еве ти ќе се изнаштампаш


Заменски тонер


Или ќе го пуниш стариот кај Томе во ланком принт.
Полнењето порано се исплатеше многу повеќе, кога немаше заменски (компатибилни) кертриџи. Не верувам дека едно полнење е испод 500 денари, значи цената по принт ќе му падне од 0,8 на 0,5 денари. Прашање е колку тоа влијае при домашна употреба...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Полнењето порано се исплатеше многу повеќе, кога немаше заменски (компатибилни) кертриџи. Не верувам дека едно полнење е испод 500 денари, значи цената по принт ќе му падне од 0,8 на 0,5 денари. Прашање е колку тоа влијае при домашна употреба...
Незнам јас уште го користам тој што дојде со него. Го утепав од штампање го имам од април негде.

Топ ласер за парите за по дома.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
601
524
Bitola
Како сте задоволни со М15А? планирам да го земам М15W од нептун и дали иди тонер со нив ?
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
320
360
Како сте задоволни со М15А? планирам да го земам М15W од нептун и дали иди тонер со нив ?
Што да ти кажам освен дека штампа :)

Сега, јас го користам преку Wi-Fi и малку споро оди штампањето. Земе 2-3 страни одштампа, па има мала пауза, па продолжува. Не сум го пробал со кабел.

Предност е што е доста мал, има евтини тонери и за домашна употреба е скроз ОК.
Да се најде кога ќе затреба, али ништо озбилно.

Sent from my SM-G986 using Tapatalk
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
601
524
Bitola
Што да ти кажам освен дека штампа :)

Сега, јас го користам преку Wi-Fi и малку споро оди штампањето. Земе 2-3 страни одштампа, па има мала пауза, па продолжува. Не сум го пробал со кабел.

Предност е што е доста мал, има евтини тонери и за домашна употреба е скроз ОК.
Да се најде кога ќе затреба, али ништо озбилно.

Sent from my SM-G986 using Tapatalk
За домашна употреба ми е иначе и јас планирам бежично а оти толку бавно оди?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
m15a штампа без паузи на кабел. Сабајлево штампав 25 страни документи. W треба на кабел да е исто за вифи незнам.

Да иде тонер со него.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,949
2,324
Како сте задоволни со М15А? планирам да го земам М15W од нептун и дали иди тонер со нив ?
Иде тонер, оној стартап како го викаат. 20-30% полн. Така да ако си во можност земи одма резервен

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
601
524
Bitola
Фала ви, го зедов супер е за домашна употреба, иначе да значително е поспор преку Wifi прави пауза на секој 3-4 страни а преку USB лета
Мислењето е автоматски споено:

Инаку од каде набавувате тонер?
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Фала ви, го зедов супер е за домашна употреба, иначе да значително е поспор преку Wifi прави пауза на секој 3-4 страни а преку USB лета
Мислењето е автоматски споено:

Инаку од каде набавувате тонер?
јас штампам уште со фабричкиот. На 450-та страна сум отприлика, обични документи со околу 5% покриеност. Баш сподели ако земеш да знам дали е ок.

Едит изгледа не користат ист тонер. Твојот е 48А мојот е 44A
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
601
524
Bitola
јас штампам уште со фабричкиот. На 450-та страна сум отприлика, обични документи со околу 5% покриеност. Баш сподели ако земеш да знам дали е ок.

Едит изгледа не користат ист тонер. Твојот е 48А мојот е 44A
Ист тонер е мислам на ХП страната и за двата пишува 48А
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А добро, да го дотрошам фабричкиов па ќе земам некој компатибилен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,921
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно