1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ласерски принтер во боја (препорака)

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од igor_igor, 2 Септември 2015.

1. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Имам намера да купам нов ласерски принтер во боја за во фирма ,каде што ке биде употребуван солидно онака, што се вика 24/7.
    Ме интересира ваша препорака во моментов што е најдобро да се купи на нашиов пазар за околу 12К + -.
    А најбитно ми е соодносот иштампани страни / цена, да биде најдобар, со други зборови за помалку пари да се штампаат повеќе страни.
    Секој совет добредојден, па повелете.:)

2. shooter

shooter
    Gaining Experience

537
    335
    2 Март 2010
    Машко
    За тие пари тешко да најдеш солиден ласер во боја. Отприлика некој HP200 (или некој понов модел) ама оригиналните тонери се скапи па и штампата е скапа.

3. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Па работата е да не се користат оригинал тонери, него да се полнат.
    Слично како кај ciss системот на инџектот,што се купува боја , така овие нај ефтино да се наполнат.

4. shooter

shooter
    Gaining Experience

537
    335
    2 Март 2010
    Машко
    Пробавме едни компатибилни на HP 1215, беа дупло поефтини, не истераа ни до пола пукна црвената, принтерот моравме да го чистиме, испадна 5 пати поскапо.
    Мој совет - ако купуваш размислувај и прави проценки за оригинални тонери.

5. moongose

moongose
    Unstoppable

1,948
    2,187
    19 Јули 2013
    И кај мене во фирма се обидоа со компатибилни тонери за ласер во боја, безуспешно. Лош е отпечатокот во споредба со оригиналот, боите не се верни, по некое време почнува да мрља, а тоа драмот или како и да се вика се прља и му се крати животниот век.
    Од една фирма (не се сеќавам која) што ни нудеа услуга на полнење и компатибилци, рекоа дека веќе не работат со ласери во боја, затоа што не им се исплати заради огромниот број на поплаки што ги имале од клиенти токму од вакви работи.
    ХП принтер беше во прашање, не знам дали е поинаку со некои други марки.

6. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

407
    313
    11 Декември 2009
    Canon MF8330Cdn околу 18000 денари
    Полнење на сите 4 тонери е 5700 денари
    Се печати околу 2000 страни по тонер, разлика во квалитет минимална, го користам 1 година + , до сега никаков проблем

7. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Затоа што гледам самиве фирми што ги продаваат штампачиве нудат комактибилни тонери , е сега за тие збориш дека мрљаат или на друго место ако се полнат ?

8. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Скапичок ми е малце овој , а го има кај нас, го продава некоја фирма ?

9. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,760
    5,731
    7 oктомври 2011
    kalfa
    квалитетен инџет со добри бои и цисс систем, ласер е скапо, со добар инџет ќе принташ безобразно евтино со добар квалитет

10. moongose

moongose
    Unstoppable

1,948
    2,187
    19 Јули 2013
    Компатибилните тонери. Тие правеа проблеми. Со полнење не сме пробале за ласер во боја.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,039
    1,158
    11 Март 2011
    Инаку за Canon ласер во боја, го имав во опција кога купував принтер и знам дека во Генел ми рекоа дека користи 4 тонери од кој секој чини по 6000 денари, така да верувам дека е квалитетен отпечатокот, но не е ефтин. Друга опција ми понудија инк-џет принтери и рекоа дека се сменети работите, т.е. принтаат по 500 и повеќе страни (ако не грешам, има повеќе од 1 година муабетот) со еден кертриџ и потрошниот материјал е поефтин.

12. smole

smole
    Unstoppable

3,014
    3,417
    18 Април 2007
    И јас имам Canon 8330cdn , го препорачувам ако сеуште може негде да се најде на ново.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  13. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Имам Canon IP4950 со ciss и растура одлично и ефтино, ама ми треба и ласер пошо кога ке треба да се штампа нешто на темна основа (да биде се во боја) хартијата ја влажни , не изгледа воопшто убаво, за тоа ми треба ласер.

14. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    И работава 4 тонери по 6000 = 24000 само за тонери ?
    Уххх ова премногу.:(

15. shooter

shooter
    Gaining Experience

537
    335
    2 Март 2010
    Машко
    Имаш хартија за инкџет-и посебна, ми препорачаа да користам таква за подобра штампа ама доста поскапа беше, мислам околу 200ден/100листа.

16. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,050
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Да има ама скапа е, има и една мазна ,сликите добиваат сјај како живи се.
    Ама ако капне нешто се размачкува , додека ласерот нема гајле.

Сподели

Вчитување...