1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Larvel service provider

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Cair, 20 Август 2019.

 1. Cair

  Cair
  Intern

  172
  2
  16 oктомври 2008
  имам константа
  Код:
  const METRICS = [skopje,struga, veles]
  и треба преку service provider да ја направам достапна на цел проект како ајде помагајте
   
  Последна промена: 20 Август 2019
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да изглуглаше, првиот резултат ти е решението.
   
  На Ulrezaj му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  97
  182
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Зошто мора да е константа? Зошто service provider?

  Јас полесно би го решил со класа и статична метода крстена metrics() која враќа array од градови (или што и да ти треба). Таа статична метода ќе можеш да ја користиш секаде низ цел проект повикувајќи ја со ClassName::metrics().
   

Сподели

Вчитување...