1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Laravel/Voyager проблем со BelongsToMany

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Pulse, 20 Февруари 2018.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,196
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Заглавив на креирање на релација во една иста табела.
  Потребно ми е да направам нешто слично како, кога ќе креираш продукт да можеш да избереш "simillar products".
  Табела:
  -- Id (auto_increment)
  -- simillar_posts
  -- time_stamps

  треба да се креира mullti-select pulldown поле т.е. simillar_posts полето, во кое ќе се избираат продукти од истата табела.
  *Хинт
  Овде ми е потребно pivot табела, знам како се работи со релации и пивот, но со 2 различни табели. Ова со една 2 дена пробувам да го решам и не најдов чаре.

  ---
  бонус
  дали е можно при креирање на релација во полето Display X, Store Y. да се прикажуваат повеќе полиња, пример Display User_id+user_name, Store Y.
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,196
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  никој? погрешен фрејмворк сум избрал? :D
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,433
  25,124
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фрејмворк-от ти е одличен само прашањето ти е лошо. Ништо не те разбрав што сакаш да постигнеш.
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,196
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Релација belongsToMany треба да се поврзе со истата табела каде е и креирана релацијата.
  Пример: имаш табела продукти, додаваш нов продукт и имаш поле „избери слични продукти“.
  „избери слични продукти“ треба да е multi-pulldown вид т.е. да има можност за избор на повеќе продукти.
  Табели:
  табела products:
  -- id
  -- name
  -- multi-pulldown (belongsToMany релација)
  -- time_stamps
  табела products_pivot:
  -- product_id
  -- product_ids

  проблемот е што кога ќе додадам продукт, во втората табела ми се зачувува само id-то на продуктот, а не и избраните „слични продукти“.

  бтњ бонус прашањето сигурно го свати :D
  aaa.png
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,433
  25,124
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Проблемот ќе го бараш во formfields/relationship.blade.php
  Имаш нешто менувано во него?
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,075
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  one to many ти е селект проблемот, како шо разбрав ... ?

  едит: ако си работел со две табели, а сега имаш една, да си го реплицираш истото, креирај view од табелата и ќе се понаша ко друга табела, а вју-то е привремено, не постои никаде.
   
Слични теми
 1. psybaron
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,775
 2. mac-ufs
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,153
 3. zmija
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  419
 4. GreenRoot
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,018
 5. emet_
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  998
Вчитување...

Сподели

Вчитување...